Beklenmedik Solar Rüzgâr, Dünyayı Saniyede 600 Kilometre Hızla Vuruyor
Beklenmedik Solar Rüzgâr, Dünyayı Saniyede 600 Kilometre Hızla Vuruyor

Pazar günü, Dünya'nın manyetik alanı, saniyede 600 kilometreden biraz daha fazla hıza ulaşan bir güneş rüzgârı akımının etkisine girdi.

Bu çok endişe verici bir şey olmasa da garip olan bu fırtınanın tamamen beklenmedik olması.

SpaceWeather, "Bu olay tahminlerde yoktu, bu nedenle ortaya çıkan auroralar sürpriz oldu" dedi.

Güneş rüzgârı, yüksek enerjili parçacıklar ve plazma akımı Güneş'in yerçekimi tarafından artık tutulamadığında meydana gelir.

Güneşimizin nasıl çalıştığı hakkında hala bilmediğimiz çok şey var, ancak bu emisyonların Güneş'teki 'koronal delikler' olarak bilinen büyük parlak parçalardan geldiği düşünülüyor ve bilim insanları onları buradan, Dünya'dan izlemek konusunda harika bir iş çıkarıyorlar.

Bu izleme sayesinde, yalnızca güneş fırtınalarının veya güneş patlamalarının (koronal kütle atılımları (CME'ler) olarak da bilinir) ne zaman bize doğru ilerlediğini değil, aynı zamanda ne kadar güçlü olacağını tahmin eden uzay hava durumu "tahminleri" oluşturabiliyorlar.

Ancak bu, hafta sonu olan şey gibi sürprizlerin yaşanmayacağı anlamına gelmez.

Pazar günü erken saatlerde, NASA'nın Derin Uzay İklim Gözlemevi (DSCOVR), gün boyunca önemli ölçüde ve beklenmedik bir şekilde artan hafif güneş rüzgârı akımlarını fark etti.

Bu güneş fırtınasının nedeni hala bilinmiyor, ancak SpaceWeather iki gün sonra Güneş'in atmosferindeki bir ekvator deliğinden gelmesi beklenen güneş rüzgârının erken gelişi olabileceğini tahmin ediyor.

Veya kaçırılmış bir koronal kütle atımı (CME) olabilir.

Space Weather, "7 Ağustos'ta 00.45 UT'de güneş rüzgârı verilerinde bir süreksizlik, güneş rüzgarına gömülü bir şok dalgasına işaret ediyor" diye yazıyor. "Bu günlerde, aktif güneş o kadar çok küçük patlama üretiyor ki, Dünya'ya doğru gelen soluk CME'leri gözden kaçırmak kolay."

Bu yazının yazıldığı sırada, yüksek hızlı güneş rüzgarı, saniyede 551.3 kilometreye ulaşan hızla Dünya'nın manyetik alanına çarpmaya devam ediyor.

İyi haber şu ki, gezegenimizin atmosferi sayesinde korunuyoruz ve güneş rüzgârı Dünya'da bize zarar vermiyor.

Ancak güçlü olduğunda teknolojilerimizi etkileyebilir, telekomünikasyon uydularında ve hatta aşırı durumlarda elektrik şebekelerinde sorunlara neden olabilir.

Bu rüzgârlar ılımlı bir G2 güneş fırtınası olarak sınıflandırıldı - fırtınalar, güçlü bir güneş fırtınası olan G5'e kadar ve ölçeğin en alt ucunda G1’den başlayarak sıralanır.

Space Weather'a göre, G2 fırtınaları yüksek enlemdeki güç sistemlerini etkileyebilir ve uzay araçlarının yörünge tahminlerini etkileyebilir.

Bunların hepsi size tanıdık geliyorsa, bunun nedeni, Güneş'in şu anda 11 yıllık güneş döngüsünün aktif aşamasında olduğu için bu yıl çok sayıda güneş fırtınasına tanık olmamızdır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum