Avustralya Tarlalarında Elmayı Robot Yardımcılar Topluyor
Robot teknolojisindeki son gelişmeler, Avustralya’da meyve tarlalarında çeşitli işleri üstlenecek otomatik araçların yapımı için kullanılıyor.

Sydney Üniversitesi’ndeki Robotik ve Akıllı Sistemler bölümü profesörlerinden Salah Sukkarieh, şu aralar bir robotun olmuş bir elmayı nasıl anlayacağı üzerine kafa yormakla meşgul. Tarım endüstrisinin çok önemli olduğu Avusturalyakıtasında, ucuz iş gücü de en az tarımın kendisi kadar önemli. O yüzden robot yardımcılar çok işe yarayabilir.

Profesör Sukkarieh ve ekibi iki çeşit tarım robotu üzerinde çalışıyor. Bunlardan birincisinin ismi “Mantis”, bu robot tarlalarda çiftçilere çeşitli işlerde yardım etmek için tasarlanmış. GPS’e gerek kalmadan lazer tarama ile yolunu buluyor, hiçbir şeye çapmadan belli bir rotada ilerleyebiliyor ve belli bir ağırlığa kadar yükleri çekerek taşıyabiliyor. Önüne biri geçtiğinde bunu farkedip duruyor ve komut bekliyor. Mantis’in farklı görevler için özelleştirilebilecek otomatik bir platform olması planlanmış.

Diğer tür tarım robotu ise “Shrimp”, bu da meyve tarlalarında gezinip hangi meyvelerin olgunluğa erişip erimediğini tarayabiliyor. Mantis gibi o da yolunu kendi buluyor, engellere takılmadan tarlada ve ağaçların arasında gezebiliyor. Ama Shrimp üzerindeki LIDAR tarayıcı sayesinde tek tek ağaçları ayırdetme özelliğine sahip, büyüklük, genişlik ve renklerini tanıyabiliyor. Bu bilgiler veritabanına kaydedilip ağaçların belli dönemlerdeki gelişmeleri takip edilebiliyor.

Shrimp renk ayırtedici sensörlere de sahip, yani ağaçlardaki elma gibi meyveleri tarıyor, ve ne olgunlukta olduklarını kaydediyor. Bütün gün tarlaları gezip hangi bölgedeki meyvelerin ne durumda olduklarını takip ediyor. Çiftçiler kaydedilen bu bilgiyi meyvelerin toplanma dönemlerinde kullanıyorlar.

Kaynak: Silikon Vadisi

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum