3 Milyar Işık Yılı Uzunluğundaki Bir Galaksi Yayı Kozmolojiye Meydan Okuyor
3 Milyar Işık Yılı Uzunluğundaki Bir Galaksi Yayı Kozmolojiye Meydan Okuyor

Sloan Dijital Gökyüzü Araştırması tarafından alınan veriler ışığındaki galaksi gözlemleri, 3 milyar ışık yılı uzunluğunda olduğu iddia edilen dev bir galaksi yayının ortaya çıkarılmasına yardımcı oldu.

Uzak evrendeki dev bir galaksi yayı 3 milyar ışık yılından fazla bir alana yayılıyor gibi görünüyor. Yayın gerçek olduğu ortaya çıkarsa, kozmolojinin en temel varsayımlarından biri olan, büyük ölçeklerde, nereye bakarsanız bakın evrendeki madde eşit olarak dağılır teorisine meydan okumuş olacak.

Kozmolog Alexia Lopez, sanal Amerikan Astronomi Topluluğu toplantısında 7 Haziran'da düzenlenen bir basın toplantısında, “Bildiğimiz şekliyle kozmolojiyi alt üst edecek” dedi. "Abartmadan belirtebileceğim haliyle, standart kozmoloji modelimiz bir nevi çöküyor" dedi.

İngiltere, Preston'daki Central Lancashire Üniversitesi'nden Lopez ve meslektaşları, Sloan Digital Sky Survey tarafından yakalanan yaklaşık 40.000 kuasarın ışığını inceleyerek, basitçe Giant Arc olarak adlandırdıkları yapıyı keşfettiler. Kuasarlar, ışık noktaları olarak görünecek kadar uzaktaki dev galaksilerin ışıklı çekirdekleridir. Dünya'ya giderken, bu ışığın bir kısmı galaksilerin içindeki ve çevresindeki atomlar tarafından emilir ve sonunda astronomların teleskoplarına ulaşan ışıkta belirli imzalar bırakır.

Dev Yay'ın imzası ise yaklaşık 9,2 milyar ışık yılı uzaklıktaki galaksilerin halelerinde elektron kaybetmiş magnezyum atomlarıydı. Lopez, bu atomlar tarafından emilen kuasar ışığının, gözlemlenebilir evrenin yarıçapının yaklaşık on beşte birlik kısmını kapsayan ve düzinelerce galaksinin oluşturduğu neredeyse simetrik bir eğriyi takip ettiğini ifade ediyor. Yapının kendisi gökyüzünde insan gözüyle görülemez, ancak eğer onu görebilseydik, yay dolunayın yaklaşık 20 katı genişliğinde olurdu.

Evrendeki büyük ölçekli yapıları inceleyen ancak yeni çalışmaya dahil olmayan Oxford Üniversitesi'nden astrofizikçi Subir Sarkar, “Bu, evrenin büyük ölçeklerde homojen olduğu hipotezinin çok temel bir testidir. Eğer Dev Yay gerçekse, bu çok büyük bir sorun olacak” diyor. Ancak Sarkar henüz gerçek olduğuna ikna olmuş değil. Sarkar, "Gözümüzün desenleri istediği şekilde yakalama eğilimi var" diyor.

Lopez, galaksilerin tesadüfen dev bir yay şeklinde sıralanma ihtimalini anlamak için üç istatistiksel test yaptı. Üçü de yapının gerçek olduğunu öne sürüyor. Test durumunun istatistiksel bir şans eseri olma ihtimalinin yüzde 0,00003'ten az olduğunu gösteriyor.

Bu kulağa oldukça hoş geliyor ama yeterli olmayabilir” diyor Sarkar. “Şu anda, kanıtların cesaret verici olduğunu ancak henüz ikna edici olmadığını söyleyebilirim” diyor. Yeni yapılacak gözlemler, Dev Yay’ı doğrulayabilir veya çürütebilir.

Eğer gerçekse, Dev Yay, standart kozmoloji modelini değiştirecek. Bu model, yaklaşık 1 milyar ışık yılının üzerinde yeterince büyük uzay hacimlerine baktığınızda maddenin eşit olarak dağıldığını varsayar. Dev Yay ise teorik eşiğin yaklaşık üç katı uzunluğunda.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum