Yaşam İçin Boyut Önemli: Mars Yaşanacak Kadar Büyük Olmayabilir
Yeni araştırmalar, yaşanabilirlik sınırının kara boyutlarıyla ilgisi olabileceğini öne sürüyor. Görünüşe göre bazı gezegenler ve uydular, yaşamın oluşumu için çok önemli olabilecek molekülleri tutacak kadar büyük olmayabilir ve Mars da bunların arasında.

Ulusal Bilimler Akademisi Bildirilerinde rapor veren araştırmacılar, Mars meteorlarında bulunan farklı potasyum türlerinin (izotoplarının) varlığına baktılar. Potasyum, gezegende kaybedilebilecek elementler ve bileşikler grubu olan orta derecede "uçucu" bir maddedir. Su ise buna biraz daha uçucu başka bir örnektir.

Bir zamanlar Mars’ta su olduğunu biliniyor. Bir çalışmada potasyum su için bir izleyici olarak kullanılmıştır. Ekip, Mars'ın Dünya'dan çok daha fazla potasyum kaybettiğini (Mars'tan daha büyük ve nemli), Ay veya asteroit Vesta ile aynı kaybettiğini (Daha küçük ve kuru) bulundu. Yani dünyanın büyüklüğü, yaşamı filizlendirebilecek moleküllere tutunma yeteneğinin (su gibi) anahtarı olabilir.

Washington Üniversitesi'nden kıdemli yazar Profesör Kun Wang yaptığı açıklamada, "Mars'ın kaderine baştan karar verildi" dedi. "Muhtemelen, Mars'ın kütlesini aşan, yaşanabilirlik ve levha tektoniği sağlamak ve yeterli suyu tutmak için gezegenlerin boyut gereksinimleri konusunda bir eşik vardır." Bir cismin yerçekimi ile uçucu madde miktarı arasındaki bu ilişki, Mars'ın geçmişte ne kadar nemli olabileceğine dair bir ipucu veriyor.

Wang, "Mars'ın yüzeyinde eskiden su olduğu tartışılmaz ama o zamanlar Mars'ta toplam ne kadar su olduğunu sadece uzaktan algılama ve gezici çalışmalarla ölçmek zor." “Mars’ta su bulunduğuna dair birçok model var. Bazılarına göre önceden Mars, Dünya'dan bile daha nemliydi. Böyle olduğunu düşünmüyoruz."

Uçucular, diğer faktörlerin yanı sıra bir gezegenin gövdesinin ne kadar ışık aldığına bağlı olarak da kaybolabilirler. Bilim adamları, Mars'ın yaşanabilir olup olmadığını (veya şimdiye kadar) ve dış gezegenlerin - güneş sisteminin ötesindeki dünyaların - yaşanabilir olma ihtimalinin ne olduğunu düşünürken bunun gibi konuları hesaba katmalıdırlar.

Bern Üniversitesi'ndeki Uzay ve Yaşanabilirlik Merkezi'nden eş yazar Klaus Mezger, "Bu çalışma, yaşanabilir bir ortam için gezegenlerde çok fazla su olmamasının bir kısıt oluşturduğunu vurgulamaktadır. Bu sonuçlar, gökbilimcilere yaşanabilir diğer gezegenleri aramalarında rehberlik edecektir."

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum