Yapay Zeka Geliştiricileri İçin Yeni Programlama Dili – MOJO
Yapay Zeka Geliştiricileri İçin Yeni Programlama Dili – MOJO

MOJO; kurucu ortağı ve CEO’su, Swift programlama dilinin yaratıcısı Christopher Arthur Lattner olan Modular AI şirketi tarafından geliştirilmiş bir programlama dilidir. Peki MOJO’yu bu kadar özel kılan nedir? MOJO, sözdizimi bakımından Python programlama dili kadar kolay, hız ve verimlilik bakımından C programlama dili kadar gelişmiştir. Kendi sitesindeki açıklamaya göre; “Mojo, Python'ın kullanılabilirliğini C'nin performansıyla birleştirerek yapay zeka programlanabilirliğinin ve modellerinin genişletilebilirliğinin kilidini açar.”

Modular AI şirketinin, “Yapay zeka altyapısında dünya lideriyiz. O kadar çok katkıda bulunduk ki, şimdi onu yeniden icat ediyoruz.” paylaşımından da yola çıkarak şirket çalışanları Python’un kolaylığı ve C’nin hızını birleştiren bir programlama diline ihtiyaç olduğunu fark ettiler ve MOJO dilini geliştirdiler. MOJO’nun birçok dikkate alınması gereken özelliği vardır.

  • Kullanılabilirlik ve Programlanabilirlik

MOJO, Python’ın üst kümesi olduğu için Python ekosistemi ile tam uyumluluk içinde çalışır. Örneğin; Numpy, Pandas kütüphaneleri kullanılarak MOJO’da da veriler manipüle edilebilir, Matplotlib kütüphanesi kullanılarak veriler görselleştirilebilir.  Bu yüzden söz dizimi Python'a çok benzediği için farklı bir programlama dili  ve kütüphaneler öğrenmeden MOJO ile geliştirme yapılabilir. Ayrıca C++ ve CUDA gerektirmeksizin düşük seviyeli yapay zeka donanımları programlanabilir.

  • Performans

MOJO’nun göze çarpan en büyük özelliği hızıdır. Python’a kıyasla çok daha hızlı(bazı testlerde 35000 kat daha hızlı)kod çalıştırma yeteneğine sahiptir.

MOJO’nun bu kadar hızlı çalışma sebebi Python gibi yorumlama dili olmamasıdır. MOJO, kodları makine diline çeviren dünyanın en güçlü derleyicisinden ve heterojen çalışma zamanı ile birden çok çekirdek, vektör birimi ve egzotik hızlandırıcı birimi dahil olmak üzere donanımın tüm gücünden yararlanır.

  • Genişletilebilirlik

MOJO, modellere basit bir şekilde ön ve son işleme adımları eklenmesine ve kullanılan adımları yeni adımlar ile değiştirmeye olanak sağlar. Geliştiriciler, modelleri ve modüler yığınları geliştirmek için çekirdek birleştirme, grafikleri tekrardan yazma ve diğer tüm teknikleri kullanabilir.

  • Güvenlik

MOJO, çok güvenli bir dildir. Bellek güvenliği ile hafıza sızıntılarını önler böylece performans sorunlarının önüne geçmiş olur. Ayrıcı MOJO değişkenlerin her zaman doğru kullanılmasını sağlayan değişken denetim özelliğine sahiptir.

Peki neden Python yerine MOJO?

Python yapay zeka geliştiriciler için biçilmiş bir kaftandır. Söz diziminin açık ve kolay olması, Python’ı öğrenmeyi çok kolay hale getirmiştir. Birçok kütüphaneye sahiptir ve birçok programlama dili ile etkileşimli çalışabilir. Daha sayılabilecek avantajları olsa da  herkes tarafından bilinen bazı problemlere sahiptir. Bunlardan en çok bilineni performansının düşük olmasıdır. Bu yüzden geliştiriciler yüksek performans gerektiren çalışmalarda Python ile çalışmaktan kaçınmaktadır. İşte tam da bu nedenlerden dolayı, kolay kod yazılabilen, performansı yüksek ve güvenli bir dil olarak MOJO tercih edilebilir. Daha çok yeni bir dil olan MOJO’nun popülerliği çok olmasa da gelişime açık olan bu yeni programlama dilinin ismini önümüzdeki günlerde daha çok duyacağımıza inanıyorum.

Kaynakça

  1. Modular AI Resmi Web Sitesi, https://www.modular.com/mojo
Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum