Kaybolan uydu uzayda tehlike saçıyor!

Kaybolan uydu uzayda tehlike saçıyor!

Uzay 20 Nisan 2019
Uydu servis sağlayıcısı Intelsat geçen perşembe günü iletişim uydularından birinin yörüngeden çıktığını ve kaybolduğunu açıkladı. Araç artık uzayda süzülüyor.

 Intelsat yaptığı açıklamada bir şeyin uyduyu tahrip ettiğini ve iticiyi yörüngeden çıkardığını söyledi. Manevra yapma ve iletişim kurma özellikleri olmayan uydu artık diğer araçlar için büyük bir tehlike. Kaybolan uydu, diğer uydulara çarpabilir.

Kaybolan uydu 15 yıl çalışacaktı!

Boeing tarafından üretilen Intelsat 29e isimli uydu, şirkete yaklaşık 450 milyon dolara mal olmuştu. Bu maliyetin ışığında uydunun 15 yıla kadar uzayda çalışması gerekiyordu. Üç yıldan kısa bir sürede uzayda kaybolan uydu, şirkete önemli bir maddi zarar verecek.

Artık ölü kabul edilen uydu, diğer uydular için tehlike oluşturuyor. Uzay aracının bir başka araca çarpması onu da etkisiz hale getireceğinden son derece önemli. İletişim ve gözetleme uyduları uzayda aynı yörüngede duruyorlar. Bu da Intelsat uydusunun tehlikesini artırıyor.

Eğer Intelsat 29a bir başka uydu aracına çarparsa onu da etkisiz hale getirecek. Bu da çarpılan aracın şirketine önemli bir maddi zarar anlamına geliyor.

Kaynak
https://shiftdelete.net/kaybolan-uydu-uzayda-tehlike-saciyor

Etiketler:
#Intelsat

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder