Beyin Sinyallerini Çözerek Zihin Okuyan Çip
Beyin Sinyallerini Çözerek Zihin Okuyan Çip

Duke Üniversitesi’ndeki sinir bilimcilerinden, beyin cerrahlarından ve mühendislerden oluşan bir ekip, beyin sinyallerini çözerek kişinin söylemek istediklerini algılayan yüksek çözünürlüklü bir çip geliştirdi.

Ekip, özel tasarlanmış 256 mikroskobik beyin sensörünü tıbbi bir plastik parçaya yerleştirdi ve bu sensörler, tümör aldırmak gibi beyin ameliyatı geçiren hastalar üzerinde test edildi. Hastalardan, bir dizi anlamsız kelimeleri dinlemelerini ve ardından bunları yüksek sesle söylemeleri istendi. Sadece 90 saniyelik sözlü veriyle, sinirsel aktiviteyi kelimelere dönüştürmek için özel bir yapay zeka algoritması kullanılarak dakikada 78 kelimenin doğru çevrilmesi başarıldı. Normal bir insanın ortalama dakikada 150 kelime kullandığı düşünülürse, sonuçlar gayet başarılı olarak görünüyor.

Duke Üniversitesi nöroloji profesörü Prof. Dr. Gregory Cogan konuyla ilgili olarak ''ALS (amyotrofik lateral skleroz) veya locked-in sendromu(kilitli kalma sendromu) gibi konuşma yeteneklerini bozabilecek zayıflatıcı motor bozukluklardan mustarip birçok hasta olduğunu ve  bu sebeple bu buluşun devrim niteliğinde olduğunun'' açıklamasını yaptı.

Araştırmacılar şimdi teknolojiyi geliştirerek, hızını artırmayı ve kablosuz hale getirmeyi planlarken, yapacakları çalışmalar için 2.4 milyon dolarlık hibe aldılar. Ayrıca konuyla ilgili makale Nature Communications akademik dergisinde yayınlandı.

Kaynakça

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum