Türkiye’deki İHA’lara kayıt zorunluluğu geliyor

Türkiye’deki İHA’lara kayıt zorunluluğu geliyor

Haberler 14 Ocak 2016
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü insansız hava araçlarının kayıt altına alınacağını yayınladığı genelgeyle duyurdu.

Hürriyet’in aktardığı genelgeye göre bundan böyle İHA sahiplerinin bu araçları uçurmak için kayıt yaptırması gerekecek. 25 kilogramın üzerindeki İHA’lar için tescil işlemi yaptırılacağı, 25 kilograma kadar olanların ise kaydettirileceği belirtiliyor.

Amerika’dakine benzer biçimde İHA’ların elektronik kayıt sistemiyle kayıt altına alınacağı ifade ediliyor. Bu genelgeyle birlikte İHA’ların kötü amaçlı kullanımının önüne geçilmesi planlanıyor. Yeni talimatla, 25 kilograma kadar olan ve ticari amaçla kullanılmayan İHA’lar, kaydettirilmek şartıyla belli irtifalar ve kurallar dahilinde uçurulabilecek. Bu kapsamdaki faaliyetler mevzuat kapsamına alınacak. Talimat yayımlandıktan sonra kaydettirilmeyen İHA’larla yapılan uçuşlar yaptırıma tabi olacak. Emniyet birimleri bunlara el koyabilecek, SHGM de ceza kesebilecek.

Talimat yürürlüğe girdikten sonra yaptırımlarla karşılaşılmaması için İHA’ların kaydettirilmesi gerekecek. Kayıt işleminden sonra İHA’lara bir kimlik verilecek. Güvenlik birimleriyle karşı karşıya kalınan durumlarda bu kimlikler ibraz edebilecek. Türkiye’de çoğunluğu 25 kilogramın altında 4 bine yakın İHA olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak
http://www.log.com.tr/turkiyedeki-drone-ve-ihalara-kayit-zorunlulugu/

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder