Eve elektrik sağlayacak pil geliştirildi

Eve elektrik sağlayacak pil geliştirildi

Teknoloji 01 Mayıs 2015
Elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors şirketi evlere elektrik sağlayabilecek bataryalar geliştirdi.

ABD'li şirketin CEO'su Elon Musk, güneş enerjisiyle çalışacak pillerin elektrik kesintileri sırasında devreye girebileceğini ve depoladığı elektriğin jenaratör gibi çalışabileceğini söyledi.

Ancak pillerin asıl amacının elektrik dağıtım şebekelerinden uzak yerlere elektrik götürmek olduğunu da vurgulayan Musk, "Bu pilleri kullananlar dağıtım şebekelerinden tamamen çıkabilecek. Elektriğinizi kendi pilinizle sağlayabileceksiniz" dedi.

Şirket bu yaz ev pillerini ABD'de satışa çıkarmaya hazırlanıyor.

Yeni buluşun enerji altyapısını kökünden değiştirebileceğini savunan Musk, pillerin sıfır hava kirliliği yarattığını da vurguladı.

Şarj edilebilen lityum piller iki tip olarak piyasaya sürülecek 7 kilowatt/saat kapasiteli pillerin fiyatı 3 bin ABD doları. 10 kilowatt/saat'lik piller ise 3 bin 500 dolardan satışa çıkacak.

Enerji uzmanları Tesla'nın Powerwall adını verdiği yeni pillerin elektrikli araçlara kullanılan lityum bataryalara benzer prensiplerle geliştirildiğini söylüyor.

BBC'nin San Francisco muhabiri Richard Taylor "Elon Musk'ın açıkladığı ev pilleri çok büyük bir büyüme potansiyeline sahip olan bir ürün olarak kabul gördü" diyor.

Yenilenebilir enerji savunucuları da Tesla'nın ev pillerini destekliyor.

Friends of the Earth (Dünya'nın Dostları) sivil toplum örgütünden Alasdair Cameron,ev pillerinin ve güneş panellerinin yakın gelecekte merkezi ısıtma kadar yaygın bir teknoloji olabileceğini ifade ediyor.

Kaynak
http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/05/150501_tesla_pil_elektrik

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen
28 Mayıs 2015
10kW/h --> 87600 kW/y --> 35,000TL/y. Isın, aydınlan, eğlen, yemek pişir, banyo, çamaşır. Pil ömrü ne kadar acaba?

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder