Dünyanın ilk güneş enerjili bisiklet yolu, ürettiği enerjiyle beklentileri aştı

Dünyanın ilk güneş enerjili bisiklet yolu, ürettiği enerjiyle beklentileri aştı

Teknoloji 14 Mayıs 2015
Yaklaşık 6 ay önce kullanıma açılan dünyanın ilk güneş enerjili bisiklet yolunda işler beklendiğinden çok daha iyi gidiyor. Çalışma öncesinde uzmanların toplanacak güneş enerjisi miktarıyla ilgili yaptıkları tahminler çoktan aşıldı bile.

Hollanda’da 70 metrelik alana yapılan ve toplam maliyeti 3.75 milyon dolar olan bisiklet yolu, açıklanan rakamlara göre 6 aylık süre içerisinde 3.000 kWh elektrik üretimi gerçekleştirilmiş. Bu rakam tek kişinin yaşadığı bir evin 1 yıllık elektrik ihtiyacına denk geliyor. Bu kadar kısa süre içerisinde bu rakama ulaşılmış olmasının büyük bir adım olduğu ifade ediliyor.

Verimlilik anlamında oldukça iyi işler başaran güneş enerjili yolun maliyet olarak şirketin yüzünü pek güldürmediğini de söylemek gerek. Zorlu hava koşulları nedeniyle zarar görebilen yolun bakım masrafları epey yüksek oluyor. Zaten maliyeti yüksek olan yol için bir de bakım masrafları eklenince bu tür yolların yaygınlaşmasının önüne büyük bir engel çıkmış oluyor. Buna rağmen umudunu yitirmeyen Solar Roadways firması, ileride devlete ait diğer yolları da benzer bir teknolojiyle donatmayı hedefliyor.

Kaynak
http://www.log.com.tr/dunyanin-ilk-gunes-enerjili-bisiklet-yolu-urettigi-enerjiyle-beklentileri-asti/

http://us7.campaign-archive2.com/?u=fc23dec47019a23d70031492e&id=39c5c2acf8

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen
15 Mayıs 2015
BİZLER YILLARDIR,YAMAÇ AŞAĞI ŞEHİRLERARASI KARAYOLLARININ,BAZI BÖLÜMLERİNE ENERJİ ÜRETEN HIZ YAVAŞLATICILARLA,BİR NEHİRE KURULMUŞ HİDRO ELEKTRİK SANTRALLARI KADAR ENERJİ ÜRETEBİLECEĞİNİ SÖYLÜYORUZ,TONLARCA KAMYONLAR ,KİNETİK ENERJİSİ İLE AKIP GEÇİYOR,FAKAT MANYETİK ZORLAYICILARLA,HEM HIZ KESMEK HEMDE ENERJİ ÜRETMEK MÜMKÜN.

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder