Dünya’nın En Büyük Güneş Enerjisi Tarlası Avustralya’da Kuruluyor

Dünya’nın En Büyük Güneş Enerjisi Tarlası Avustralya’da Kuruluyor

Çevre 02 Mayıs 2017
İnşaatı yakın bir zamanda bitecek olan Güney Avustralya’daki 3.5 milyon güneş paneli ve 1.1 milyon bireysel bataryadan oluşan devasa güneş enerjisi tarlası türünün dünyadaki en büyüğü olarak kuruluyor.

Büyük fabrikaların güneş enerjisi tesisleri daha büyük araziye sahip olmasına rağmen Güney Avustralya’da kurulacak olan güneş enerjisi tesisinden daha az güç kapasitesine sahipler. Projenin yılın sonuna doğru tamamlanması bekleniyor.

Lyon Group’taki site geliştiricisine göre güneş enerjisi tesisi toplam 330 megavat (MW) güç kapasitesine sahip olacak. Bu güç on bin evin ışıklarını açık tutmaya yetecek kapasitededir. Güneş enerjisi tesisi enerji depolamak için en az 100 MW depolama kapasitesine sahip olacak.

Geçen hafta güneş enerjisi tesisi projesi açıklandıktan sonra, Güney Avustralya Başbakanı Jay Weatherill gazetecilere verdiği demeçte “Bu tür projelerde, yenilenebilir enerji projelerinde, geleceği temsil etmek,” dedi.

Avustralya Basını’nın raporuna göre bittiğinde, tesis 4,000 metrekare (43,056 fit kare) ve 1 milyar dolara mal olacak.

Tesis 18 dakikanın biraz üstünde kabaca 330 MW enerji sağlayacak ya da gelecekte herhangi bir elektrik kesintisi sırasında devletin kullanmasına yarımcı olmak için 1 saat boyunca 100 MW enerji sağlayacak.

Güney Avustralya’da yenilenebilir enerji kullanımı şu anda yerel olarak tartışılan bir konudur, son zamanlarda yaşanan elektrik kesintileri bölgenin önümüzdeki yıllarda enerji ihtiyacını nasıl karşılaması gerektiği konusunda yeni tartışmalara neden oldu.

Elon Musk bile yardım etmeyi teklif etti ve Tesla’nın Powerwall 2 pillerinin güvenilirlik sorunlarını yalnızca 100 gün içinde çözebileceğini söyledi.

Şirketin bataryaları dünya çapında büyük topluluklar için zaten enerji depoluyor. Güneş battığında ya da rüzgar durduğunda depolanan enerji serbest bırakılıyor.

İyi haber ise Güney Avustralya’da enerji sağlamak için kullanılabilecek bir rüzgar ve güneş bolluğu var ve devlet bu günlerde ülkenin en büyük yenilenebilir enerji kullanıcısı. Ancak depolama tüm yıl boyunca sürekli değildir.

Bu yüzden Güney Avustralya’ya yeni bir tesis inşa ediliyor.

Geçen yıl planlar önerildiğinde Lyon Group partneri David Green The Advertiser’a “İhtiyaç duyulan zamanlarda, tüm eyaletin kesintilerle karşılaşmaması için bataryaların güvenilir olması gerekli.” açıklamasında bulundu.

Güney Avustralya hükümeti yeni projenin 2020 yılına kadar yenilenebilir enerji üretimini iki katına çıkarma hedefine ulaşmasına yardımcı olmak üzere tasarlanan boru hattından birkaçı.

Green “Güneş enerjisi ve bataryanın birleşimi ile Güney Avustralya pazarındaki kapasiteyi önemli ölçüde arttıracaktır.” açıklamasında bulundu.

Karbondioksitten arındırmaya yönelik olarak büyük ölçekli güneş enerjisi ve entegre pillere ihtiyaç duyulmasının kaçınılmaz olduğunu görüyoruz.

Bu tesisin bitmesini dört gözle bekliyoruz ve diğer tesisler de bu tesis gibi şekillenecektir. Dünyanın her yerinde güneş enerjisi daha ucuz olacak. Bütün bu ücretsiz doğal enerjiyi depolamaya başlamak için bundan daha iyi bir zaman yoktur ve hala yapabiliyorken fosil yakıtlara olan bağlılığımızı azaltmalıyız.

Eğer eyalet çağındaki karartmayı takiben Jay Weatherall tarafından Avustralya Federal Enerji Bakanı Josh Frydenberg’e geçen ay düzenlenen basın konferansında vahşi yanık bir yanıktan bahsetmediysek özür dileriz.

Kaynaklar
http://www.sciencealert.com/the-world-s-biggest-solar-energy-battery-is-about-to-be-built-in-australia

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen
24 Mayıs 2017
Kaynağa da baktım orada da yanlış yazılmış ama bu yanlışı düzeltecek kimsenin olmaması da ayrı bir fecaat. Dört dönüm yerden bırakın 330 megawatı 2 megawat elektrik üretebilmek için bile %50 verimi geçen pv paneli kullanmanız gerekir ki dünya üzerinde rekor %44.7 ile Almanlarda o da daha ticari bile değil. Hem böyle bile olsa bu size 2 megawatı pratikte sağlayamaz. Verimi %20 lerde olan pv panellerle 1 megawat elektrik üretmek için 15-20 dönüm arasında yere ihtiyaç duyulduğu düşünülürse en iyi ihtimalle 4 dönüm size 1 megawata yakın bir üretim yapsa bu konuda yer yerinden oynardı emin olun. Lütfen biraz dikkat, lütfen biraz özen, lütfen konuyla az ilgili az da bilgili arkadaşların redaksiyonunu sağlayalım ciddiyeti daha doğrusu ciddiye alınmayı sağlamanın başka bir yolu yok ne yazık ki. Emeği geçenlere teşekkürler ve iyi çalışmalar.

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder