• +3

  evrenin dışı diye bir kavram var mıdır? evrende her hangi bir nokta belirleyip oraya sonuna kadar gitsek evrenin dışına çıkıp arkamıza baksak ne ile karşılaşırız. evrenin dışı var mıdır?

  Murat Can AKDENİZ 18 Haziran 2019
 • +1
  Nasıl olsa her cevap atmasyon..Ben de ekleyeyim...:-)

  Evren'in dışında gene bir enerji denizi alanı vardır. Tek farkı bu alandaki enerji birimleri, tekillik pozisyonunda yani hiç titreşmiyor.
  Ancak büyük patlama etkisinin, ulaştığı alanlarda, Zaman devreye girdiği için, kaynaşma başlıyor ve uzay-zaman şekliyle bildiğimiz evrene dönüşüyor.

  Buraya hiç bri zaman ulaşamayız. Çünkü ışık hızı sınırı var. Ayrıca, bu evrenin dışına çıkma imkanı olur ise, Zaman olmadığı için maddenin kütle bütünlüğünü koruması-sürdürmesi de imkansız olacaktır.

  Diğer yandan eğer evrenimiz, enerji denizindeki bir etki ile oluşmuş bir alan ise, çoklu evrenlerde olası olmaktadır.

  Bu durumda belki diğer büyük patlamaların yayılan etki dalgaları, bu (zamansız) alanda girişim yaptığında yeni evrenler doğuyor bile olabilir.

  Bu şekilde, evren düz (enerji içeriği) olur, ama yayılan etki bir merkezden kaynaklandığı için küre gibi 3+1 boyutlu bir eğimli alan olur. ("+1" aynı zamanda çap'ı temsil eder.)
 • 0
  Evren, varlıkların bütününe denir. Evrenin dışı hiçliktir, yani yokluktur. Varlıklar evrenin dışına çıkamazlar sadece onu genişletirler. Biz de bir varlık olduğumuz için evrenin dışına çıkıp arkamıza bakamayız. Evrenin sınırına varsak bile dışına çıkamayız, yalnızca onu genişletebiliriz.
  Ahmet Yılmaz 18 Haziran 2019
 • 0
  evrenin dışı varmı? yokmu? belli değildir şu anki fizikle bunu bilemeyiz en azından teoriler bir sonuç vermiyor(evren düz ise dışı olmaz sonsuz olur küresel olursada dışı olabilir ve orada ne olduğunu öğrenemeyebiliriz ama hesaplamalar düz olduğunu gösteriyor)
  yokluk ve hiçlik aynı kavramlar değildir.
  dediğiniz şeyler hiper uzay veya üst boyut kavramlarıyla açıklanmaya çalışılıyor
  eğer evrenin dışı var ise ve bu dış ortam sonsuz büyüklükte ise teorik olarak sonsuz sayıda evren olmalıdır
  özetle:cevabı bilinmiyor
  Rick Sanchez 18 Haziran 2019
 • +1
  Hiçlik, yokluk eşanlamlı sözcüklerdir. Hiçlik Farsça kökenli, yokluk Türkçe kökenlidir. Yine de "Evrenin dışı hiçliktir, yani yokluktur." cümlemi "Evrenin dışı yokluktur." olarak değiştiriyorum.
  Ahmet Yılmaz 18 Haziran 2019
 • 0
 • 0
  Şayet, gözlemleyip algıladığımız ve üzerine var olma anlamı (materyal) yüklediğimiz varlık (madde) var ise, o varlığın Hiçlikte bir hacmi ve hacmine bağlı da bir çapı olacaktır. O zaman elimize bir ölçü çubuğu aldığımızda o ölçü çubuğunu sonsuza kadar uzatabiliriz. Burada bir sorun olmayacaktır.

  Ancak biz, yegâne gerçekliğin madde de (materyal) olmadığı, düşüncenin (idealin) salt ve gerçek olduğu bir evreni (“Büyük Oluşum”) önermekteyiz.

  "SALT VE GERÇEK OLAN TEK ŞEY DÜŞÜNCEDİR."
  Zeki 22 Haziran 2019
 • +1
  Gide gide bir ırmağa varırsan
  Irmakta yüzün görürsen
  Dönüp de ardına bakarsan
  Binlercesin!

  Cevabın, vardığın yerde yüzünü görüp göremeyeceğine göre değişeceğini düşünüyorum:) Yani seni sen, evreni de evren yapan sınırı geçtiğini ve üstelik bir şekilde arkana bakabildiğini düşünürsek neyi görebileceğini düşünmenin pek de önemli olmayacağı bir noktaya gelmiş olman olası gibi.
  Vide supra 23 Haziran 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.644 soru

27.471 cevap

30.158 kullanıcı

Giriş Yap