• -1

  Bağıl hız kavramı neden ışık hızında kabul edilemez ışık hızı neden üst sınır olarak kabul edilir

  Esra Gül Anlar 20 Mart 2018
 • -3
  Yani ışıkın karşısınfan gelen bir uzay gemisi için ışık hızı neden uzay gemisi hızı + ışık hızı gibi görünmez de ışık hızını yine sabit görür
  Esra Gül Anlar 20 Mart 2018
 • -6
  "Işığın hızı kaynağından bağımsızdır" Bu üzerinde tartışılması bitirilmiş ve kesinleşmiş bir doğru...

  Anlamadıklarınızı hep eksilerseniz, anlamadan fikir yürütmeyi tercih ettiğinizi gösterir...

  Sanırım birileri "eksiler" birazdan... :-)
 • -3
  Cevaplarınız için teşekkür ederim sayın Necmi tüfek in cevabında kullandığı pozitif basınçlı madde evreni ve evrenin iç basınç anlayışı kavramını tam anlayamadım açıklarsanız çok sevinirim teşekkürler...
  Esra Gül Anlar 21 Mart 2018
 • +5
  Evrenin iç basıncı, dış basıncı diye bir şey yok. Bu Necmi beyin kendi düşüncesi olabilir. Işık hızının, fotonun dalga şeklinde yayılması ile bir ilgisi de yoktur.
  Işık hızı evrenimizin hız sınırıdır. Neden böyle bir limiti olduğu konusunda henüz bir açıklama getirilmiş değil.
  Işık hızına yakın hızlarda bağıl hız kanunlarının geçerli olmamasının sebebi bu hızlara ulaşıldığında zaman ve boyut daralması yaşanmasından kaynaklanır. Aslında bağıl hız hiç bir hızda geçerli değildir. Örneğin aynı yönde 100 km/s hızla giden bir A aracı ile 150 Km/h hızla giden B aracı arasındaki bağıl hıza bakalım. A aracı B aracındaki kişiyi 50 km/s hızla ileri doğru gidiyormuş gibi görecektir. B aracı da A aracını 50 km/s hızla geri gidiyormuş gibi görecektir. Fizikte bu şekilde hesaplıyoruz ama tabii ki işin aslı böyle değildir. zaman ve boyut daralması sebebiyle saniyenin trilyonda biri kadar küçük farklar olacaktır ama bu farklar ölçülemeyecek kadar küçük olduğu için biz bu farkları hesaba katmayız.
  Mehmet Ali 21 Mart 2018
 • -3
  ".... genişlemenin ivmesi fizik denklemlerinde yok. Çünkü bir tanım getirilemiyor. "

  Bu sayfanın can alıcı kısmı olmuş.
 • -4
  Bu durumda aslında hiç de durağan olmayan ve değeri sürekli değişen bir evrendeyiz de ...

  Sabit bir hızın olması ayrı bir şey, sabit "bir ivmenin" olması ise apayayrı bir şey değil mi? Bu genişlemenin hızlanmasını da ifade ediyor...

  Bir nesne 1g ivme ile hareket ettiğinde, hızının zamanla arttığını hesaplayabiliyoruz.

  O zaman, bu ivme sabit ise , onun da uzay-zaman ve kütle üzerine olan etkisi tanımlanamaz mı?

  Yani bu yönden konu ele alnısa, bir tanım getirilemez mi?
 • -4
  Bence, İvme sabit olmak zorunda... Genişleme hızı artıyor. İvmeli artıyor. Azalan bir ivme olsa, genişleme hızında oransal düşüş olurdu.
  O zaman ya artan ivme ya da sabit ivme.
  Artan ivme olsa, bunun kütleli nesneler üzerindeki etkisini bir şekilde gözlmelerdik. Mesela bizden uzaktaki galaksilerin, uzaklaştıkça kütle çekim kuvvetlerinin arttığı yönünde...
  Böyle bir tespit de yok.

  Bu durumda geriye sabit ivme kalıyor.
 • -4
  Evrenin genişleme hızındaki ivmeyi "artan" değil, sabit olarak görüyorum.
  Evet, ivme hızdaki değişimi gösterir.
  Ama sabit ivmeli bir hareket, sabit hızda değildir ki... Mesela yerçekimini ele alalım.
  Düşen bir nesnenin, ilk saniyedeki hızı 10 m/s ise, ikinci saniyede hızı 20 m/s, üçüncü saniye de ise 30 m/s (g=10 m/s varsayarsak) olacak.
  Yani her zaman biriminde hızı artacak. Buna karşılık artış oranı, ivme, sabit kalacak.

  Eğer artan bir ivme olsaydı; ilk saniyedeki hızı 10 m/s ise, ikinci saniyede hızı 30 m/s, üçüncü saniye de ise 90 m/s gibi farklı olacaktı. Burada hızın değerini, ivmedeki artış oranı ne ise artık, o belirleyecekti.

  Şimdi bunu evrene uygularsak, gerçek şeklini bilemiyor olsak da, Necmi Bey'in öngördüğü gibi büyük patlamadan sonra etkinin küresel yayıldığını kabul etmek en mantıklısı. Yani bir kürenin genişlemesi olarak ele alabiliriz. Doğruya en yakın bu olacak gibi...

  Nesnelerin (gökadaların) birbirinden uzaklaşma hızı (3 milyon parsecte/ 72 km/sn diye hatırlıyorum) arttığına göre, bunun ivmeli bir hareket olduğunu kabul edebiliyoruz.
  Bir bakıma küresel ele alırsak evreni, yarıçap'taki artış olarakda değerlendirebiliriz.

  Yarıçaptaki artış oranı sabit (ivme) olduğu zaman bile, çapın her artışı ile nesnelerin birbirine olan uzaklığı alansal (kare) olarak A = 4.π.(r+n)2 artacak. Bu da iki nesne arasındaki uzaklaşmanın, artan hızda olarak tespit edilmesine neden olacak (2.π.(r+n). A/360) üzerinden) çünkü alan artışı ile aradaki mesafe de doğrusal olarak artmış olacak.
  (A= bu iki gök cismi arasındaki , merkeze göre açı farkları. Biz merkezi her yer saydığımız için bilemiyoruz. Ama Büyük patlamanın ilk başladığı sanal nokta olarak kabul edebiliriz. )

  Bu yüzden sabit ivme olduğunu düşünüyorum.
  Artan ivme olsa, ivmenin kütle üzerindeki etkisi nedeniyle, gök cisimlerini de bundan etkileneceğini, ve uzakta olmaları nedeniyle bir dış gözlemci olarak bunu fark edebileceğimizi düşünüyorum. • 0
  Beni kast ediyor :-)
 • 0
  Işığın hızı bütün gözlemcilere göre aynıdır.
  Her gözlemci kendisinin sabit, diğer her şeyin hareketli olduğuna inanır. ve her gözlemci doğrudur.

  Einstein'a göre:
  Her cisim ışık hızında hareket eder. Sabit cisimler zaman boyutunda hareket ederlerken, uzay içerisinde hareket edenlerde bu hız zamanboyutundan uzay boyutuna kayar. Böylece uzayda hızlanan, zamanda yavaşlar.
  Görkem Seven 11 Nisan 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap