• +1

  ZAMAN-ENTROPİ İLİŞİKİSİNE DAİR DÜŞÜNCE DENEYİ

 • 0
  Birbirinin aynısı iki uzay aracına tek yumurta ikizlerini bindirdik. A uzay aracı saatte 25.000 km hızla dünya çevresinde dolansın…. B uzay aracı ise saatte 600 km hızla dolansın.

  İki uzay aracıda 2 yıl sonra tekrar dünyaya geldiğinde;
  1) İkizlerin Fiziksel Durumu Ne Olur_?
  2) A ve B Uzay Araçlarının Durumları Ne Olur_?
 • 0
  Durumdan kastım birbirlerine göre farklılıkları...

  1.sorunun cevabını zaten biliyorsunuzdur... asıl merak ettiğim 2.soru
 • 0
  Önemli bir bilgi eksik. Gemilerin birbirlerine göre olan yönleri?
 • 0
  1. Sorunun cevabını biliyorsanız 2. soruyu neden merak ettiniz ki? :)
  Mehmet Ali 14 Ocak 2018
 • 0
  @ burtay bey ; yön tarafında düzeltme yaparsak 2 araçta doğrusal gittiğini farzedersek A aracı 1 milyon km mesafe yol aldıktan sonra dursun. B aracıda A aracı durduğunda o da dursun...araçların ve yolcuların farklılıkları_?

  @mehmet ali ; şunu anlamaya çalışıyorum... Burada asıl hareketi yapan araçlar...içerisindeki yolcular taşınan durumunda yani hareket etmek için hiçbir enerji harcamıyorlar. Burada hiçbir enerji harcamadan dolaylı yoldan daha hızlı giden kişi diğerine göre daha genç durumda kalacak. Bu cepte :)

  Ancak araçları bir sistem gibi düşünürsek yani harekete geçmesi için dişliler dönecek yakıt pompalanacak ateşleme yapacak vb. iş yapacak. Yani harekete geçmek için enerji harcayacak.

  İşte asıl sorum burada A aracı B aracına göre daha fazla iş yapmış ve daha çok enerji harcamış durumda..

  Belki yanlış düşünüyorum ama A aracı B aracından daha fazla iş yapıp enerji harcadığı için B aracından daha çabuk eskiyeceğini düşünüyorum...

  Buna bağlı olarak da foton un hareket eden değilde fotonun taşınan olup olmadığını sorguluyorum...

  Şimdiden katkılarınız için teşekkür ederim...
 • 0
  Eğer fotonların kullandığı yol uzay-zamanın kendisi ise o zaman 2 foton da fiziksel kimliklerinden bir şey kaybetmezdi.
 • 0
  Burada şunu sormamız gerekir, einstein hareket eden için zamanın daha yavaş akacağını söylüyor...lakin burada hareket edenin ne şekilde hareket ettiğinden bahsetmemiş... Yani cisim hareket ederken kendi enerjisini mi kullanıyor yoksa başka bir güç tarafından mı hareket ettiriliyor bunu belirtmemiş....

  Şimdi @kemal saatte 25 km hızla koşsun bende aynı hızla motorsıklet kullanıyorum...

  2 saat yol aldıktan sonra @kemal mi daha düzenlidir yoksa ben mi daha düzenliyim...
 • 0
  Eğer iki araçta aynı yönde gidiyorsa, Hızlı olanı kendisini sabit, diğerini aksi istikamette (25000-600) hızında gidiyor görecektir. Yavaş olanı da kendisini sabit diğerini (25000-600) ters yönde görecektir.

  Ters yönlü hareket etselerdi, her “iki hız toplanacaktı“ bu sefer. Diğer koşullar sabit.
  Bu yüzden her iki ikiz de diğerinin saatini yavaşlamış olarak iddia edecekti. Üstelik aynı oranda.

  Ancak kıyaslamayı genelde üçüncü- dış bir gözlemci olarak yapıyoruz. Sonra da ikizleri birbirleriyle kıyaslıyoruz. Bu durumda cevabımız, bizim ve her bir ikizin hızı ile orantılı olarak birbirlerinden farklı olacaktır.
  --------------------------------------------
  Entropi ile enerji kullanımı arasında doğru ilişki vardır diye düşünüyorum.
  Koşan adam daha çok enerji harcamış düzensizleşmiştir ama ...

  Hareket eden nesneler grubunu tek bir sistem olarak ele almak gerekir bence. (Koşan adam-ilk sistem; motorsiklet+adam-ikinci sistem) Sistemler açısınıdan düzenlililkleri eşit oranda etkilenmiştir.
 • 0
  Entropi'nin işe yaramaz enerji olarak ele alınmasının tamamen göreceli bir yaklaşım olduğuu düşünüyorum.
  Mikro açıdan; bozulma, eskime, çürüme, verimlilik kaybı olarak değerlerlendirdiğimiz entropi, makro açıdan evrendeki enerji yoğunluğunun ortalama bir değere ve homojenliğe dönmesine hizmet ediyor...

  Sistem verimliliği kayıplarındaki farklılıkları gözardı edersek, yapılan işin nasıl ve neyle yapıldığının önemsiz olduğunu düşünüyorum. Yapılan iş ne kadar gerektiriyorsa, o kadar enerji dönüştürülmüş demektir. İster koşarak, ister uzay gemisiyle.

  Entropi'nin göreliliğine gelince, "eğer göreli" ise; şu şekilde varsayımlar üretebiliriz (mi?).

  "Ortamın ortalama sıcaklığı artıkça, (aynı) ortamın entropisi düşer." (Sıcaklığa göre)
  "İvmeli hareket eden nesnelerin entropisi düşer" (Hıza göre)
  "Zaman genişledikçe, entropi düşer" (Zaman'a göre)

  Aksi durumlarda ise entropi yükselir.
 • 0
  Einstein döneminde 19ncu yüz yıl bilimi ve birikimi vardı. Söyledikleri, o dönem ve o dönemin bilgileri için en geçerli olanıydı. Hala da geçerli olması iki şeyi gösterir, hem Einstein'ın uzak görüşlülüğünü, hem de ondan sonra onun yaklaşımına fazla bir şek katılmadığını...
  Bu yüzden göreliliği hareket açısından ele almıştı. Keşfedilen bir dünya da hızlanan hareketlilik gibi...

  Günümüzde "enerji " bir çok konu da ana başlık. Uluslararası siyasetten, üretim verimliliğine kadar.

  Not: Cismin hareket esnasında depolanmış enerji kullanımı ile ittirilmesi açısısndan bir fark yok. Özel görelilik açısısndan da yok. O hız için verilen momontumu taşyan, hızlanan nesne içinde...
 • 0
  @burtay bey; hareket eden sistemleri 2 şekilde ayrılması gerekir...

  A-Hareket Eden Sistem, hareket etmek için kendi enerjisini kullanan...( dişli dönmesi, yakıt pompalanması vs. )
  B-Hareket Eden Sistem, hareket etmek için enerji harcamayan.

  Bir beyin fırtınasında bahsetmiştim... entropi; zamana karşı ortaya konulan dirençtir diye...
  Bariz olarak @kemal hareket etmek için kendi enerjisini kullandığından ötürü benden daha düzensiz durumda olacaktır. tamam @kemal ile benim zamanımız hala aynı ama düzensizliğimiz farklılaşmıştır. çünkü o benimle aynı zaman diliminde olmak için enerji harcamıştır.

  not: burtay hocam olay zaman ile alakalı değil. olay tamamen enerjinin zamana karşı olan duruşu ile alakalı...


 • 0
  işin püf noktası burada enerjinin davranışı... @kemal ile ben aramızdaki fark şu harekete başlamadan önce ikimizde 27 yaşındayız.... yukarıda bahsettiğimiz hareketi yaptık @kemal ile ben yine aynı yaşta 29 yaşındayız ama ben 29 yaşındaki gibi görünürken @kemal 31 yaşındaki gibi görünür... çünkü sistemi benimle aynı zaman diliminde olmak için enerji harcamıştır....
 • +2
  Ömer bey,
  2 yıl sonra 2 kişi saatleri arasındaki fark saniyenin yaklaşık %1 'i kadar falan olur. Bu farkı da hesaba katmaya gerek yok. Hızlı giden araç tabii ki de daha fazla yıpranmış olacak bu çok normal bir durum. Bunun zamanın yavaşlamasıyla bir ilgisi yok.
  Konuyu şöyle düşünelim. bir araç saatte 600 km, diğeri de ışık hızına çok yakın bir hızda hareket etsin. 2 yıl sonra karşılaştıklarında yavaş giden için 2 yıl, hızlı gide için ise 1 gün geçmiş olsun. biri 2 yıl boyunca 600 km hızla giderek yaşlanmış olacak diğeri de 1 gün boyunca ışık hızına yakın hızda giderek yaşlanmış olacak. Yani 2 yıl boyunca yavaş giden araç mı daha çok hasar görür 1 gün boyunca ışık hızına yakın giden mi? Sorunun doğrusu böyle olmalıdır. Yani aynı hızda hareket eden nesneler grubu için zaman aynı oranda yavaşlar. Ayrıca burada yönün bir önemi yoktur.
  Mehmet Ali 14 Ocak 2018
 • 0
  @mehmet ali; aynı soruyu kozmik anafor un facebook grubunda da sordum.... ve verilen cevaplar sizin verdiğiniz cevabın tam tersiydi... orada ışık hızına yakın giden aracın diğerine oranla daha yeni olacağını söylediler... halbuki dediğiniz (dediğimiz) gibi daha hızlı giden araç ( hareket etmek için enerji harcayan) daha fazla hasar görecekti...

  peki bu durumu nasıl açıklayacağız....
  yani daha hızlı hareket eden araç eskirken içinde bulunan kişi yavaş giden araçtaki kişiden daha genç olacak_?

  ''yani aynı hızda hareket eden nesneler grubu için zaman aynı oranda yavaşlar'' sözünüz çok doğru ve evet yukarıda verdiğim @kemal in 25 km hızla koşması ve benim motor ile 25 km hız ile gitmem sonucunda;
  @kemal ve benim için zaman aynı oranda yavaşladı ama aynı yere vardığımızda kemal benden daha çok hasar aldı....


 • +1
  Ömer bey yukarıda verdiğiniz örneğin aslında görelilikle bir ilgisi yok. Aynı zaman dilimi içerisinde A kişisi yatıyor, B kişisi de ağır maden işçiliği yapıyor. Tabii ki B kişisi daha çok yıpranır.
  Diyelim ki A kişisi dünyada hiç bir şey yapmıyor. B kişisi de bir uzay aracına binerek ışık hızına yakın hızda yolculuk yapıyor ve yolculuk sırasında da ağır işçilik yapıyor. 20 yıl sonra geri geldiğinde dünyadaki A kişisi 20 yaş yaşlanmış oluyor. B kişisi ise sadece 1 gün boyunca ağır işçilik yapmış oluyor ama A kişisinden 20 yaş daha genç kalıyor. Yani olay tamamen akan zaman ile ilgili. Zaman yavaşlamaya başladığında her şey yavaşlar, entropi de buna dahil.
  Mehmet Ali 14 Ocak 2018
 • 0
  (Zaman yavaşlamaya başladığında her şey yavaşlar, entropi de buna dahil. Mehmet Ali)
  Entropinin, Zaman'a olan bağımlılığını vurgulaması açısından, üzerinde düşünülmesi gereken bir cümle.
 • 0
  mehmet ali bey; zaten konumuz aslında burada zaman değil... sistemin ve enerjinin zamana göre davranışı aslında.... yanlış hatırlamıyorsam siz makine mühendisiydiniz sanırım :)

  siz daha hakimsiniz bir sistem çalışmaya başladığında alınan ürün (veya yapılan iş) dışında bir miktar enerji kaybı meydana geliyor ve buna entropi diyoruz... daha önceki zaman ile ilgili yazılarda sürekli zamanın entropinin bir sonucu olduğu söylendi... halbuki benim düşünceme göre entropi zamanın etkisinin bir sonucudur....

  madde, sistem vb. ne kadar çok hareket edip iş ve ürün elde ettiğinde aslında zamana karşı hareket etmiş oluyor... ve zaman bunun acısını sistemden, maddeden vb.lerinden enerji kaybı yaşatarak çıkartıyor...

  foton içinse; fotonun burada zaman tarafından taşındığını düşünüyorum.
 • 0
  Ömer bey entropinin ne olduğu konusunda biraz kafa karışıklılığınız var gibi geldi. Sadece sizde değil, sitenin genelinde bir kafa karışılığı var. Halbuki anlaşılması çok kolay bir şey entropi. Büyütülecek, üzerine fazlaca anlamlar yüklenecek bir şey değil. Ufak bir google araştırmasıyla bulup okuyabilirsiniz.
  Mehmet Ali 14 Ocak 2018
 • 0
  mehmet ali bey; entropi, bir sistemin mekanik işe çevirilemeyecek termal enerjisini temsil eder.

  mesela biz durduğumuz yerden kızıl ötesi kamera ile bakılsak biraz kırmızı gözükürüz değil mi... sonra koşmaya başladık, yani sistemimiz çalışmaya başladı sinirler kaslar eklemler hepsi hareket etmeye başladı. bu haldeyken bizi tekrardan kızıl ötesi kamera ile baktıklarında durgun halimizdekinden daha kırmızı görecekler yani termal enerjimiz gitti hareket ettikçe....

  işte yapılan her hareket en ufak bir hareket dahi olsa ortaya bu işe çevrilemeyecek enerji ortaya çıkacak...

  bu fırtınanın özünde en büyük sistemden en küçük sisteme kadar yapılan her hareket bir miktar termal enerji ortaya çıkarır.... Yukarıdaki @kemal ve ben örneğini bu yüzden verdim...@kemal tek başına bir sistem ve hareket ederken bir miktar termal enerji kaybediyor...öte yandan ben hareket etmek için bir herhangi birşey yapmıyorum. beni motor götürüyor...ikimizde aynı anda ve aynı hızda bitiş noktamıza vardığımızda @kemal ile ben yine aynı zamandayız lakin @kemal kendi hareketinden ötürü kaybetmiş olduğu termal enerji yüzünden benden daha hasarlı...

  şunu demek istiyorum eğer sistem hareket etmek için kendi enerjisini kullandığında @kemal gibi zamanda ne kadar ileri giderse gitsin o sistemin entropisi yavaşlamayacak hatta ne kadar hızlanırsa entropi o kadar artacak. öte yandan eğer sistem hareket etmek için enerji harcamıyorsa yani benim gibi motor üstünde hareket ediyorsa ne kadar hızlanırsa hızlansın (ışık hızının altında) entropi yavaşlayacaktır.

  @kemal ışık hızına yakın hızla koşsun, bende ışık hızına yakın bir hızla hareket edeyim... ikimizde aynı zaman diliminde aynı yerde olacağız yine aynı yaşta olacağız fakat ben 2 yıl yaşlandığımda @kemal ölmüş olacak...

 • 0
  Ömer Bey, evet ben makine mühendisiyim. Termodinamik okudum ve entropinin tanımını çok iyi bilirim. Yukarıda yapmış olduğunuz entropi tanımı bizim mühendislikte kullandığımız entropinin tanımıdır:) Fizikte entropinin daha genel bir tanımı vardır. Aşağıda bir link veriyorum ama bizde wikipedia yasaklı olduğu için vpn kullarak girebilirsiniz.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Entropi
  Mehmet Ali 15 Ocak 2018
 • 0
  Mehmet Ali Bey; aynısını kopyaladım hatta ilk başta gözüküyor...

  Entropi, fizikte bir sistemin mekanik işe çevrilemeyecek termal enerjisini temsil eden termodinamik terimidir. Çoğunlukla bir sistemdeki rastgelelik ve düzensizlik olarak tanımlanır ve istatistikten teolojiye birçok alanda yararlanılır. Sembolü S'dir.[1] Termodinamiğin 2. yasasıdır.
 • 0
  Sanırım sizinle bu konuda anlaşamayacağız. Yazıyı aşağı kopyalıyorum ve gereksiz şekilde uzatmadan çıkıyorum:) iyi geceler.

  "Fen bilimlerinin en önemli yasası her şeyin yıprandığını söyleyen yasadır. Canlılar yaşlanır ve ölür, otomobiller paslanır ve evrendeki düzensizlik artar. Bilim adamları düzensizliği Entropi adı verilen nicelik ile ölçerler. Sistemlerdeki düzensizlik arttıkça, entropi de artar. Bu durum da faydalı (iş yapabilir) enerji miktarını azaltır. Faydasız enerjiyi (entropi) arttırır.

  Eğer bir sistem tamamı ile düzenli ise entropisi sıfır olabilir. Entropi, enerji gibi korunan bir özellik değildir. Bütün enerji değişimlerinde çevre ile sistemin entropi değişimlerinin toplamı daima pozitiftir. Bu da evrendeki toplam entropinin sürekli artmasına sebep olur. Mesela Dünya'daki yaşam Güneş'ten gelen Entropiyle beslenir. Bitkiler büyümeleri için gerekli enerjiyi güneş ışığından aldıkları zaman evrene bir miktar düzen katılır ve bu nedenle entropi azalır. Fakat Dünya'daki bu entropi(belirsizlik) azalması, bütün bir evrendeki entropi artışı yanında küçücük kalır. Güneş'in yıpranma oranı, dünyamıza kattığı düzene göre çok büyüktür. Bir diğer örnek olarak yapboz verilebilir. Yapbozdaki resim, bilgiler birer birer yerine konulup entropi azaltılarak tekrar bir araya getirilebilir ancak resimde yeniden sağlanan düzen, yapbozu yapan kişiyi hayatta tutmak için evrenin başka bir yerinde ortaya çıkan düzensizlikten her zaman daha azdır. Kendimizi düşünürsek, yaşamak için gerekli enerjiyi gıdalardan alırız, bu enerjinin kaynağı ise Güneş'teki yıpranma sonucu çıkan güneş ışığıdır. Bir sistemin -273.15 Centigrad derecede (0 Kelvin) entropisi sıfır olarak kabul edilir. Bu nokta referans noktası olarak alınır ve entropinin sıfır olduğu bu noktaya mutlak entropi denir ve termodinamiğin üçüncü yasası olarak ifade edilir. Evrenin sıcaklığı Big Bang'den günümüze dogru geldikce -273.15 Centigrad dereceye yaklaşma eğilimindedir. Big Bang den günümüze doğru oluşan bu değişimi, şu örnek çok iyi açıklar. Bir kadeh masadan düşüp kırıldığında, kadeh ve içindeki sıvının başlangıçtaki düzenliliği(simetrisi) bozulur. Yere düşüp parçalanan kadehin(asimetrik durum) zamanda, masanın üstüne tekrar zıplayamaz, yani daha fazla düzensizlik daima sonraki zamandadır.

  Termodinamiğin ikinci yasasına göre entropi ile ilgili olarak şu bağıntı verilmiştir.

  dS=dQ/T (Buradaki q tersinir sistemler içindir. Tersinmez olaylar için q'yu tersinir q'ya dönüştürmek gerekir. Yani tersinir durumlarda entropi 0'a eşitken tersinmez durumlarda entropi 0'dan büyüktür. Ancak gerçek hayatta tersinir sistem yoktur, gerçek olan tersinmez işlemlerin ideallikten ne kadar uzak olduğunu refere etmek için oluşturulmuş hayali bir işlemdir.)
  Bundan başka S<0 olma durumu imkansızdır. Termodinamiğin ikinci yasasının değişik (ama eşdeğer) ifadelerinden birinde, izole bir sistemin entropisinin hiçbir zaman azalamayacağı belirtilir. "İzole" deyimi dışarıyla madde veya enerji alışverişinde bulunmayan sistem anlamına gelmektedir.

  Klasik termodinamikte hacim, basınç, sıcaklık, enerji, ve entropi gibi kavramlar temel alınır. Diğer yandan termodinamik aynı zamanda istatistiksel kavramlar kullanılarak da ifade edilebilir. Mekanik (klasik veya kuantum) yasalarının istatistikle birleştirilerek kullanılması sayesinde geliştirilen "istatistiksel mekanik" veya "istatistiksel termodinamik", klasik termodinamiğin tarif ettiği ancak açıklayamadığı bazı olgulara derin açıklamalar getirmiştir. Bunlardan biri de entropi yasasıdır."
  Mehmet Ali 15 Ocak 2018
 • 0
  Yukarıdaki tanıma göre ve sizin mesleki geçmişinize göre bir sistem veya makine ne kadar çok veya ne kadar hızlı çalışırsa düzensizleşir. Meslek hayatınızdan da biliyorsunuzdur birbirinin aynısı 2 makineden biri diğerinden daha çok veya daha hızlı çalıştığında hızlı veya daha çok çalışan makine diğerine oranla daha çabuk yıpranır
 • 0
  Mehmet ali bey; hiçde gereksiz bir sohbet değil bu aksine keyif alıyorum... Tekrardan görüşmek üzere iyi geceler :)
 • +1
  Ömer ( Karanlık Profil ) farkettiğiniz gibi iki farklı sistemin entropi değişim oranının farklı olması sistemlerin hızları ya da enerji içeriği hakkında karşılaştırılabirilir bir sonuç vermeyecektir. @kemal olarak belirlediğin sistemin entropisi artarken, sadece kendini aldığın sistemin entropisi zamanla azalacaktır çünkü seni ışık hızına çıkarabilmek için gereken enerjiyi sistemin dışından almaktasın. Kendini izole bir sistem gibi düşünerek diğer sistemle kıyaslamak, aynı zamanda kendi kendine ışık hızına çıkabileceğini iddia etmek kadar absürt olacaktır. Bu örneği çok düşük hızlarda ya da kütleçekim alanlarında versek dahi sonuç aynı olacaktır. Yani yaptığın çıkarım, hızla ya da zamanla bir alakası olmadan direk olarak sistemi nasıl tanımladığınla alakalı. Bu yüzden bu örnek üzerinden bir genelleme yapmak yanlış olacaktır.  Vide supra 15 Ocak 2018
 • +1
  @vide supra;
  benim merak ettiğim konulardan bir taneside, einstein denklemlerinde cismin hareketini kullanırken, cismin hareket halindeyken enerji kaybettiğini hesaba katmışmıydı_?

  @kemal ve ben örneğini bu yüzden verdim... @kemal hareket halindeyken kendi enerjisinden bana oranla çok daha fazla kaybetti ve daha fazla yıprandı... aynı hızda aynı yöne doğru gittik ama gidiş şeklimiz farklıydı ve bu yüzden @kemal ile ben yine aynı zamanı paylaşmamıza rağmen @kemal bende daha fazla hasarlıydı... benim asıl anlatmak istediğim bu... burada zaman a çok takılmayın burada asıl konu ''ENERJİ'' nin zamana göre olan davranışı....

  saygılarımla, iyi çalışmalar....

 • +1
  Cismin göreli ya da normal hızlara ulaşmak için harcayacağı enerji ve bu sürecin verimi sonuçtan bağımsız olarak tamamen bilinmez değişkenlere bağlıdır. Ya da başka açıdan bakarsak m kütlesinin 0.5c ye ulaşması için gereken enerji füzyonla sağlanıyorsa bu sefer denklem azalan kütlenin fonksiyonu olarak da yazılabilir ama bu denklemin kendisini değiştirir mi?

  Kaybedilen enerji birçok farklı formda ya da miktarda olabilir, bu noktada cisimlerin üreteceği işe yaramayan enerji miktarlarıda farklı olacaktır. Bu noktada @kemal, senin içinde olduğun uzay gemisi ile aynı miktarda iş yapmış olmasına rağmen gerekli enerjiyi - muhtemelen daha az verimli olan- biyoenerjisi ile karşılamış oldu. Sen de sistemi sadece kendi sınırlarından çıkarıp uzay gemisini de eklersen enerjiyi bilinmeyen çok verimli bir teknoloji ile karşıladın. Sonuçta aynı işi farklı miktarda enerjiler ile yapmanın dışında değişen bir durum yok. Kesin olan ise sadece kendini bir sistem olarak alman bilimsel olarak bir anlam taşımamaktadır. Dünyadaki kompleks bileşikleri ve evrimsel süreci, güneşi hesaba katmadan termodinamik yasalarına karşı olduğunu söyleyen birinin ya da füzyon sonucunda kütle kaybedilmediği söyleyen birinin söylemlerinin bilimsel bir değer taşımadığı gibi.

  Entropinin göreli olup olmadığı ise bence üzerine düşünülmesi gereken güzel bir soru.
  Vide supra 16 Ocak 2018
 • 0
  sanırım buradaki kafa karışıklığımız sistem tanımından kaynaklı...

  Sistem, üstünde incelemeler yapılan belli sınırdaki evren parçasıdır. Termodinamik, fiziksel ve kimyasal değişimleri bir sistem içinde inceler.
  Ortam, sistemin dışında kalan evren parçasıdır. Sistem ile ortam arasında madde alışverişi olabilir.
  Evren, sistem ve ortamı içeren her şeydir.

  http://enerjiicimizde.blogspot.com.tr/2013/10/sistemler.html

  Cisim ve sistem fizikte çok önemli kavramlardır. Cisimlerin ve sistemlerin kütle ve yük gibi özellikleri vardır. Cisimlerin iç yapısı olmaz, sistemlerin olabilir. Evrende hem iç yapısı olmayan elektron gibi temel parçacıklar, hem de proton ve nötron gibi başka temel parçacıkların bir araya gelmesinden oluşan sistemler vardır. Protonlar, nötronlar ve elektronlar da birleşerek atomlar ve moleküller gibi iç yapısı olan başka sistemleri oluşturur. Atomun bileşenlerinin sayısı ve düzeni, farklı maddelerin farklı özelliklere sahip olmasına neden olur. Bakırla gümüşün farklı olmasının nedeni işte budur. Atomlar ve moleküller birleşerek makroskopik sistemleri oluşturur.

  https://fizikdersi.gen.tr/cisim-sistem-arasindaki-fark-nedir/
 • 0
  @ Necmi Hocam; hareket halindeyken enerji kaybedeceğini şöyle söylüyorum yukarıda verdiğim örnekteki gibi @kemal saatte 25 km hızla koşuyor ve bende saatte 25 km hızla motor üzerinde gidiyorum yön olarak ikimizde aynı tarafa gidiyoruz....

  10 saat gittikten sonra aynı yere vardığımızda ikimizde hareket halinde olduğumuzdan dolayı zaman ikimiz içinde aynı derecede yavaşladı... bu cepte zaten :)

  lakin fark şurada ortaya çıkıyor; @kemal bu yolu almak için kendi enerjisini kullandı ve kendi enerjisini kullanarak iş ürettiğinden ötürü ayrıca işe dönüşmeyecek olan termal enerji de ortaya çıkardı, öte yandan ben bu yolu almak için kendi enerjimden hiçbirşey harcamadım.

  sonuç olarak ikimizde aynı yolu aynı sürede yol alıp zamanı aynı derecede yavaşlatmış olmamıza rağmen @kemal'in sisteminde olan düzensizlik(hasar) benim sistemimdeki düzensizlikten(hasardan) çok daha büyük olacak.
 • 0
  Ömer Bey,

  Burada bahsettiğimiz entropi, mekanik işe dönüşmeyen enerji değil. Koşan insan koştuğu için yıpranmaz. Tam tersine spor yaptığı için daha sağlıklı olur:) Yukarıda Wikipedia linkinden kopyalamış olduğum yazıyı okuyun lütfen. Anlaşılmayan bir şey varsa da söyleyin açıklamaya çalışayım.
  Mehmet Ali 16 Ocak 2018
 • 0
  bazı konularda inanılmaz cahilmişim :) sizlerin sayesinde bunu da öğrenmiş oldum :D

  @mehmet ali bey; dediğiniz gibi entropi ve enerji konularını tekrardan gözden geçireceğim...

  @vide supra; entropinin göreli olup olmadığını, entropi ve enerji konularını tekrardan gözden geçirince ele alabilirim :)

  @necmi hocam; cisim ve sistem tanımlamaları için ayrıca bir inceleme yapacağımdan şüpheniz olmasın :)

  benim kalın kafama rağmen bana sabırla anlatmaya çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. :)
 • 0
  Aslına bakarsanız sistemler için ayrı ayrı nasıl isterseniz entropi, entalpi ya da gibbs serbest enerjisi değişimlerine bakabilirsiniz. Kapalı sistemde de açık sistemde de izole sistemde de istediğiniz hesabı yaparsınız. Bazen ciddi olmadığınızı düşünmek istiyorum Necmi bey ama gerçekten bilmediğiniz konularda biliyormuş gibi konuşmayı alışkanlık haline getirdiğinizi düşünmeye başlıyorum.
  Vide supra 16 Ocak 2018
 • 0
  '' Bir termos veya düdüklü tencere kapalı sistem değildir. Kısmen kapalıdır ve dışarıya bağımlıdır. Tüm evrenin sistemi içinde ve evrenin basınç anlayışı sayesinde var olabilen şeylerdir. Kapalı sistem olarak değerlendirip entropi hesabı yapamazsınız.'' demişsiniz.

  Termos zaten kapalı sistem değil izole bir sisteme günlük hayatta en yakın sistemlerden biridir. Enerji ve kütle aktarımının olmaması gerekir. Kapalı sistemler popüler örnek olarak düdüklü tencere ya da daha doğrusu olarak endüstriyel kesikli reaktörlerdir. Sistem kütle aktarımına kapalıdır. Düdüklü tencere buhar çıkışına izin verebilir bu açıdan bir miktar kütle dış ortama aktarılır fakat işlevselliği açısından bu önemli değildir. Bu yüzden kapalı sisteme güzel bir örnektir. Açık sistem ise bir bardak su bile olabilir. Tüm bu sistemleri inceleyerek ayrı ayrı entropi değişimlerine bakabilirsiniz. Termodinamik cisimleri ve sistemleri ayırmaz demişsiniz cisimlerin ne olduğu bilmiyorum fakat sistemleri elbette ayırır. Sistemler zaten bu yüzden ortaya atılmıştır...
  Vide supra 17 Ocak 2018
 • 0
  Entropi en basit anlamıyla düzensizliğin tanımıdır. Bu “düzensizlik” bildiğimiz, günlük hayatımızdaki düzensizliktir. Örneğin odanız dağınıksa odanızın entropisi artmış demektir. Odayı tekrar toplamak için enerjiye ihtiyacınız olacak. Diğer bir örnek; bir kasa domatesin entropisi düşüktür. Ama o kasa devrilip domatesler dağıldığında o bir kasa domatesin entropisi artar. Domatesler daha düzensiz bir hale gelir ve tekrardan toplanması için bir enerji gerektirir. Bir örnek daha; Bir bardağın üretilebilmesi için enerji harcanır. Sonra o bardak yere düşüp paramparça olduğunda düzensiz hale gelmiryani entropisi artar. Artık o bardağın parçalarını tek tek birleştirip bardağı tekrar elde etmek imkansıza yakındır ya da camı eriterek tekrar bardak haline getirmek için enerjiye ihtiyaç vardır. Evrenin işleyişi de bu şekildedir. Evrendeki hemen hemen her şey gittikçe düzensiz hale gelir. Yani cam kırılıp paramparça olabilir ama hiçbir zaman parçalar halindeki cam birleşerek bütün bir cam oluşturmaz. Entropi zamanın geçmişten geleceğe aktığının da kanıtıdır.

  Mekanik enerjiye dönüştürülemeyen entropi kavramına gelirsek ona örnek olarak araba motorunu verebiliriz. Benzin enerjisini motora aktarırken kayıplar yaşar bunun nedeni motorda oluşan ısı ve sürtünmelerle oluşan ısıdır. Bu ısı yararsız bir ısıdır ve atmosfere atılır. Benzinin tümn enerjisinden yararlanılmasını engeller. Bu entropi tanımı daha teknik bir tanım olup, yukardaki genellemenin sadece ufak bir parçasıdır.
  Mehmet Ali 17 Ocak 2018
 • 0
  Necmi bey kendi kafanıza göre bir termodinamik geliştirmişsiniz, söyledikleriniz tamamen kişisel yuvarlatılmış uyarlamalar. Kafanızın sistemler ve tüm termodinamik açısından karışık olduğunu görebildiğimden dolayı özellikle bir önceki füzyon konusunda da sistemleri yanlış belirttiğinizi söylemiştim. Uzatmaya gerek yok dilerseniz sistemlerin ayrı ayrı durum fonksiyonlarını çıkarmayı bile deneyebiliriz böylece ben hatırlamış siz de yanıldığınız yeri görmüş olursunuz.
  Vide supra 17 Ocak 2018
 • 0
  Bir konuda derinleşen tartışmalardan çok şey öğreniyoruz.

  Taraflar görüşlerini savunurken, ortaya koydukları ispatlar ile konuyu zenginleştiriyor.
  Ayrıntılar kavrayışımızı güçlendiriyor.

  Bir de diller, kişilere değil konulara yönelince, mükemmel oluyor.

  Herkes düşüncesini kanıtlarıyla ifade ettiği sürece sorun yok.  Kutsal Bilge 17 Ocak 2018
 • 0
  @mehmet ali bey; öncelikle sistem ve cisim tanımlamalarını açıklamak gerekiyor sanırım entropinin anlaşılabilmesi için :)

  mesela tek bir atom sistem midir cisim midir_? ya da tek bir foton sistem midir cisim midir_?

  ya da şöyle de diyebilir miyiz; iş üreten herşey sistem midir_?

 • +2
  Necmi bey entropi, enerji ya da ısının her bir k elvin sıcaklığına göre değişim miktarıdır. (j/k) Bunu yazmamdaki sebep ne kadar elle tutulur ve gözle görülür bir somut nicelik olduğunu hatırlatma isteğimdir. Amacı bir sistemin önceki hali ile son hali arasındaki değişen şeyin ne olduğunu belirtmektir, yani mutlak değil ancak göreli koşullarda konuşulduğunda bir anlam taşır (ΔS). Temel olarak yaklaşımlar iki farklı yanım üzerinde yoğunlaşır. Klasik termodinamik ısı aktarımının deneysel açıklamasını yaparken istatistiksel mekanik ise konsepti daha derin şekilde ve belki de temellerini açıklamaya çalışır. Bu açıdan popüler tanım düzensizliğin ölçüsü olarak genelleştirilmişse de aslında belirsizliğin ölçüsü demek daha doğru olacaktır. Verilen gözlemlenebilir değişkenker için (basınç, sıcaklık ya da hacim gibi) sistemin olası mikroskopik durumları dahilinde hangi olasılığa doğru dağılma eğiliminde olduğunun bir ölçüsüdür entropi. Bu entropi sistemin durum fonksiyonlarının incelenmesi sonucunda anlaşılır ve yorumlanır, sistemin kapalı olması gerektiği tamamen yanlış bir bilgidir. Zaten yasanın kendisi 'izole' sistemlerin entropisinin azalamayacağını, kendiliğinden gerçekleşen olaylar sonucunda termodinamik dengeye ulaşırken en yüksek entropi değerine ulaşma eğilimde olduklarını belirtir. Temel yanılgınız burada, kapalı sistem derseniz bunun tek bir açıklaması vardır, o da kitaplarda yazan 'klişeleşmiş' tanımdır.

  Basınç ise tek başına ne kapalı sistemleri tanımlar ne de tek başına entropiyi açıklayan bir değişkendir. Aynı şekilde sabit basınç kuralı diye bir şey yoktur. Bunları nereden ya da kimden öğrendiyseniz eksik, yanlış öğrenip yorum yapıyorsunuz. Ortamda güvenilecrk referans yoksa lütfen siz kendi bilgilerinizin referansını veriniz. Ben de yüksek lisans hocalarımla üzerine seve seve sizin yerinize tartışır, daha doğrusunu öğrenebilirim.

  1)Entropi tanımınız yanlış.
  2)Kapalı sistem koşulu diye bir şey yoktur.
  3)Sabit basınç kuralı diye bir şey yoktur.
  Not: Kapalı sistemler sabit basınç altında bile değildirler. Ayrıca evrenin kapalı sistem olduğunu nerede okudunuz? Evrenin evren olmayan sınır ile enerji aktarımı yapabildiğini mi iddia ediyorsunuz? Şu anda evrenin ne açık, ne kapalı ne de izole bir sistem olup olmadığı bilinmiyor maalesef.
  Vide supra 18 Ocak 2018
 • 0
  Necmi Bey belki bir noktada bir gün gerçekten fikir alışverişi yaparak hem konuya hem de kendimize bir faydamız dokunabileceğini umuyorum. Ama belli ki şu anki duruşunuz ile bu pek mümkün görünmüyor. Fikirlerinize ve emeğinize saygı duyuyorum fakat siz kendi köşenize çoktan çekilmişsiniz. Bir de tanımadığınız kişileri her okuduğuna inanmakla ya da klişe tanımlar kullanmakla itham etmeye devam ederseniz genel önyargınızı kıramayacağınızı tekrar hatırlatmak istiyorum.

  Yazdıklarınızı okudum fakat böylesine teknik altyapıya dayalı bir konuyu ayrıntılarıyla konuşurken sürekli sizin kişisel görüşlerinizle fazlasıyla harmanlanmış yaklaşımlarla evreni ya da entropiyi konuşmayı doğru bulmuyorum.

  Yazdıklarınız için teşekkür ederim umarım genel konuya bir faydamız dokunmuştur.
  Vide supra 19 Ocak 2018
 • 0
  Necmi Bey;

  Kuantum fiziğinin ortaya koyduğu hangi argümanları alıp entropiye uyarladınız? İlgimi çekti doğrusu nasıl bir yol izlediğinizi paylaşırsanız sevinirim.
  Origin 30 Ocak 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap