3D Yazıcılar Kanserojen Madde İçeriyor

3D Yazıcılar Kanserojen Madde İçeriyor

Haberler 05 Şubat 2016
Amerika ve Paris'te yapılan araştırmalar 3D yazıcılarda kullanılan bazı plastiklerin ortama kanserojen gaz ve parçacık saldığını ortaya koydu.

3D yazıcılar yapmak istediğiniz şeyleri üretmenin yanı sıra ortama çeşitli gazlar da salmakta. Paris ve Amerika’da yapılan araştırmalara göre bu gazlar düşündüğümüzden çok daha tehlikeli.

Environmental Science & Technology’de geçtiğimiz ay yayınlanan çalışma 3D yazıcılarda kullanılan naylon, ABS  ve polikarbonat gibi plastikler kanserojen madde olan stiren kadar tehlikeli parçacıklar yarattığını söylüyor.

Elbette 3D yazıcılarda kullanılan bütün plastiklerde tehlikeli bir durum söz konusu değil. Araştırmacılar polilaktik asit içeren plastiklerde herhangi bir toksik içeriğe rastlanmadığını söylüyor.

Bunun yanı sıra 3D yazıcıların tasarımlarında herhangi bir gaz veya parçacıklar ortaya çıkardığı hakkında da herhangi bir veri bulunmuyor.

Söz konusu olan araştırma Illinois Institute of Technology, University of Texas ve Ecole des Ingénieurs de la Ville de Paris üniversitelerindeki araştırmacılar tarafından yapıldı.

Araştırmacılar üreticileri kartuşlarının daha az madde yayan kartuşlar üretmeleri için çağrıda bulundu. Bu geliştirmeler yapılana kadar 3D yazıcı kullanılan ortamların kapalı veya kötü havalandırma koşullarında olmaması yönünde uyarılar yapıldı.

Daha iyi havalandırma şartlarına sahip olan ortamlarda tehlikeli parçacıkların sağlığınızı etkileme riski azalıyor.

Kaynak
http://shiftdelete.net/3d-yazicilar-kanserojen-madde-iceriyor-68300

Etiketler:
#3D yazıcı

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder