Stephen Hawking Uzaya Gidiyor!

Stephen Hawking Uzaya Gidiyor!

Haberler 21 Mart 2017
Ünlü fizikçi ve kozmolog Stephen Hawking, Virgin Grubu (çok uluslu bir İngiliz şirketi) ve biraz modern teknoloji sayesinde uzaya gönderileceği açıklamasını yaptı.

Virgin Grubu’nun kurucusu Sir Richard Branson, 2015 yılında yaptığı bir açıklamada, bir gün Hawking'i yıldızlara çıkarmayı hayal ettiğini söylemişti. Branson, Hawking’e duyduğu büyük hayranlığın ve saygının sonucu olarak böyle bir teklifte bulunduğunu açıklamıştı: “Profesör Stephen Hawking, dünyada en çok hayran olduğum insanlardan biridir. Tartışılmaz bir dahi olan, gözlerimizi evrenin harikalarına açan, hoş ve keyifli bir adamdır. Virgin Galactic ile ücretsiz bilet verdiğim tek kişidir ve sağlığı izin verirse, Geleceğin Astronotu olarak uçacaktır.

Öte yandan, 75 yaşındaki Hawking, şimdiye kadarki en eski astronot olmayacaktır (bu ünvan, 77 yaşında uzaya gitmiş John Glenn'e aittir). Ancak Amyotrofik Lateral Skleroz ile uzaya ilk gidecek olan tek kişi olacaktır (ALS). Bu hastalık, ilk tanıdan sonra beş yıl içinde genellikle ölümle sonuçlanan bir motor nöron hastalığıdır. Hawking'in durumu ilk kez 21 yaşındayken teşhis edildi ve 25. doğum gününü görmesi beklenmiyordu.

O zamandan bu zamana 50 yıl geçti ve işte buradayız.

Uzaya gitmek tabii ki riskli bir iştir, özellikle sağlıkla açısından endişeler olduğunda daha da önemlidir. Şimdilik Hawking, gitmeye hazır görünüyor. Onun uzay yolculuğu, bilim insanlarına ALS'nin etkilerini, sıfır yerçekiminde nasıl davrandığı gibi yan etkilerini inceleme fırsatı da verecek.

Hawking, Good Morning Britain’e, böyle bir fırsatı olacağını asla hayal etmediğini ve hemen “evet!” dediğini söyledi.

Fakat Hawking sıfır yerçekimini daha önce de deneyimlemişti:

Uçuş Teknolojilerinde Yeni Bir Çağ

Virgin Galactic'in SpaceShipTwo, sekiz kişiyi (iki pilot dahil) uzaya taşımak için tasarlanmış, tekrar kullanılabilir, kanatlı bir uzay aracıdır. Ayrıca, Hawking ile Virgin Galactic arasındaki bağlantı da yeni değildir. Geçen sene Hawking, SpaceShipTwo gemisinin adını açıklamıştı - VSS Birliği. Dört dakikalık bir video kaydı sırasında Hawking, bu birliğin, Dünya’daki yerimize ve görevlerimize dair olan sorumluluklarımıza yeni anlamlar getirmekle kalmayıp evrendeki yerimizi ve geleceğimizi tanımamıza yardımcı olacağını, söyledi. “Nihai kaderimizin orada olduğuna inandığım tek yer.”

Sonuç olarak Hawking, ticari uzay uçuşunun savunucusu oldu ve bu amaçla, Virgin Galactic'in uzayı demokratikleştirmede oynadığı rolü büyük bir beğeniyle karşıladığını belirtti ve özellikle "insanlığın uzayın gerçek harikalarını yaşayabilmesi için duyduğu saygısını” açıkladı.

“Geçmişte ‘yıldızlara bakın, ayaklarınıza değil' demiştim, fakat “bakmak” artık evreni bir bütün ihtişamıyla görmek için tek şart olmayacaktır.”

Hawking, Good Morning Britain’e verdiği röportajda, özellikle dünya genelindeki hükümetleri bir araya getirme ve gelecek kuşaklara ilham verme anlamında, uzay araştırmasının birleştirici gücünün önemine değindi.

Pluto'ya gerçekleştirilen Yeni Ufuklar görevinin başında olan Alan Stern, bunun gibi girişimlerin bir takım gerekçelere layık olduğunu belirtildi. Onun için özellikle önemli olan şey: "Yeni yarattığımız bilgilerin ötesinde, biz daha iyi bir toplum yaratırız. Büyük araştırmalarla tarihsel olan bir şeyler yapıyoruz. Bunlar, insanların yalnızca günler ve haftalar boyunca değil, onlarca yıl ve yüzyıllar sonra da okuyacağı şeyler olacak.”

Kaynak
https://futurism.com/stephen-hawking-is-going-to-outer-space/

Kapak Görseli
https://ichef.bbci.co.uk/images/ic/1920x1080/p03dn27d.jpg

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder