NASA yüzlerce gizli test uçuşunun görüntülerini yayınladı

NASA yüzlerce gizli test uçuşunun görüntülerini yayınladı

Uzay 29 Temmuz 2017
NASA kuruluşunun 70. yılı nedeniyle 1947 yılından bu yana yapılan test uçuşlarının yer aldığı arşiv görüntülerini yayınladı.

NASA bünyesindeki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi, kuruluşunun 70. yıldönümünde 1947 yılından bu yana yürüttüğü test uçuşlarının videolarını yayınladı.

200'ün üzerinde videonun 28'i YouTube'da yayınlandı, daha fazlasının ise gelecek günlerde yayınlanması bekleniyor. Merkez'in sözcüsü Rebecca Richardson şöyle konuştu: "NASA'nın, erişimi zor olduğu için gözden kaçırılan ve ihmal edilen çok büyük bir dijital veritabanı var. Bizim niyetimiz bu içerikleri daha ulaşılabilir platformlara koymak. Böylece NASA hayranlarının ve medya mensuplarının düzenli ve kolay erişimini sağlayarak insanları NASA'da işlerin tam olarak nasıl yürüdüğüne dair bilgilendirebileceğiz" diye konuştu.

1965 yılında çekilmiş olan bu video, hız rekortmeni SR-71'den yola çıkılarak geliştirilmeye çalışılan bir YF-12'ye ait.

1991'de çekilen bu videoda ise bir SR-71 görülüyor. SR-71'ler 1965 yılında hızını saatte 2 bin kilometreye çıkararak rekor kırmıştı.

2004'te çekilen bu videoda ise henüz tek başına uçabilecek seviyede geliştirilemdiği için bir B-52 uçağından ateşlenen insansız bir X-43 roket uçağı görülüyor.

Bu videoda da üretilen ilk hipersonik uçak olan X-15'in 1967 yılında çekilmiş görüntüleri yer alıyor.

Videolar arasında yalnızca uçaklar değil, Ay'a iniş yapmak üzere test edilen bir uzay aracı da var. 1969 Apollo Projesi kapsamında test edilen bu uzay aracının görüntüsü 1969 yılına ait.

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder