NASA, Voyager 2'yi Yıldızlararası Uzayı İncelemeye Devam Ettirmek İçin Hackledi
NASA, Voyager 2'yi Yıldızlararası Uzayı İncelemeye Devam Ettirmek İçin Hackledi

Voyager 2'nin ölümü, NASA'nın sondayı 2026'ya kadar devam ettirmek için yedek bir güç kaynağını hacklemenin bir yolunu bulmasının ardından ertelendi.

Voyager 1 ve 2, 45 yıllık uzay uçuşlarında çok önemli bilimsel bilgiler sağladı.

Bugün, sondalar Dünya'dan 12 ve 14 milyar mil uzakta, yıldızlararası uzayda seyahat ediyor. Bu, daha önce herhangi bir uzay aracının veya insan yapımı nesnenin gittiğinden daha ileri.

NASA'nın Güney Kaliforniya'daki Jet Tahrik Laboratuvarı'nda Voyager'ın proje bilimcisi olan Linda Spilker, "Voyager'ların geri gönderdikleri bilimsel veriler, güneşten uzaklaştıkça daha değerli hale geliyor" dedi. "Mümkün olduğunca çok sayıda bilim aletini çalışır durumda tutmakla kesinlikle ilgileniyoruz."

Sondalar 45 yıldır seyahat ediyor.

Voyager 1 ve 2, 1977'de bir ay arayla yola çıktı. Sondaların başlangıçta Satürn ve Jüpiter'i geçmek için 4 yıllık bir göreve başlaması gerekiyordu.

Uzaylılara Dünya hakkında bilgi sağlayacak bilgileri içeren bir "altın plak" ile fırlatıldılar.

Ancak sondalar beklentileri aşmaya devam etti ve NASA, önce Neptün ve Uranüs'ü ziyaret etmek, ardından diğer tüm sondalardan daha uzağa yelken açmak, heliosferi geçmek için görevlerini sürekli olarak genişletti.

Heliosfer, güneşten uzanan bir parçacık ve manyetik alan baloncuğudur. Bu küre, bizi galaktik kozmik radyasyondan koruduğu için Dünya için özellikle önemlidir.

Sondalar artık bu heliosferin dışında olduğundan, ölçümleri balonun şekli ve koruyucu rolü gibi özellikleri hakkında benzeri görülmemiş bilgiler sağlıyor.

Problar, ısıyı çürüyen plütonyumdan elektriğe dönüştüren jeneratörler tarafından desteklenmektedir. Bu enerji kaynağı zayıfladıkça, NASA mühendisleri gücü korumak için sondaların kameraları ve ısıtıcıları gibi gerekli olmayan araçları kapatmak zorunda kaldılar.

Ancak Voyager 2, son enerji rezervlerini doldurmak üzereyken, NASA mühendisleri onun biraz daha uzun süre hayatta kalmasını sağlayacak zekice bir hile buldular.

Voltaj değişimleri nedeniyle prob devresi arızalanırsa açılacak şekilde tasarlanmış bir güvenlik mekanizmasından gücü yönlendirmenin bir yolunu buldular.

Voyager'ın JPL'deki proje yöneticisi Suzanne Dodd, "Değişken voltajlar aletler için bir risk oluşturuyor, ancak bunun küçük bir risk olduğunu belirledik ve alternatif, bilim cihazlarını daha uzun süre açık tutabilmek gibi büyük bir ödül sunuyor" dedi.

"Uzay aracını birkaç haftadır izliyoruz ve bu yeni yaklaşım işe yarıyor gibi görünüyor."

NASA, Voyager 1'de de bunu kullanmayı düşünebilir. Voyager 1'in enstrümanlarından biri daha önce arızalandı, bu da sondanın Voyager 2 kadar güç kullanmadığı anlamına geliyor.

Uzay ajansına göre, Voyager 1 için cihazların kapatılması kararı gelecek yıl verilecek.

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum