Mars’a gitmek astranotların beyninde zarara yol açabilir

Mars’a gitmek astranotların beyninde zarara yol açabilir

Uzay 12 Ekim 2016
Mars üzerine yapılan yeni araştırmalara göre “Mars’a yolculuk beyinde hasara yol açabilir.”

Daha önceden Elon Musk ile birlikte birçok uzmanın ifade ettiği gibi Mars’a gitmek, insan sağlığı açısından oldukça zararlı. Mars’a giden astronotlar bir şekilde Dünya’ya dönmeyi başarmış olsa bile yolculuğun sonuçları oldukça ağır olabilir.

Dünyanın manyetosferi insanları kozmik radyasyondan korurken Mars’a yapılacak herhangi bir öncü yolculuk uzayın zararlı radyasyonlarına fazlasıyla maruz kalacak.

Bunun sonuçlarını analiz etmek için kemirgenleri yüklü parçacıklara maruz bırakan araştırmacılar, pek çok farklı sonucun yanı sıra kemirgenlerde beyin hasarı, sinirsel iltihap ve hafızada bozulma gibi bulgulara rastladı.

Uzay ortamının astronotlar için kendine has tehlikeleri olduğunu belirten Profesor Charles Limoli, bu tarz bir tehlikeye maruz kalmanın yolculuk sırasında ve sonrasında etkileri olabileceğini söylüyor. Performansta düşüş, hafızanın zarar görmesi, endişe, depresyon ve karar verememe gibi etkileri olabileceğini de ekliyor. Radyasyonun kemirgenlerde endişeyi artırdığını gözlemleyen araştırmacılar bu durumun korkuyu da tetiklediğini gözlemliyor.

Kaynak
https://ontrava.com/marsa-gitmek-astranotlarin-beyninde-zarara-yol-acabilir/

İleri Okuma
http://www.sciencealert.com/mars-bound-astronauts-risk-long-term-brain-damage-and-chronic-dementia

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder