Kök Hücre: Bir İyileşme Umudu mu yoksa Bir Hastalık Faktörü mü?

Kök Hücre: Bir İyileşme Umudu mu yoksa Bir Hastalık Faktörü mü?

Etkinlikler 19 Şubat 2017
Fizikist Bilim Konuşmaları, Kök Hücre konferansı ile devam ediyor.

Hastalıklara karşı verdiğimiz yüzlerce yıllık mücadelede büyük zaferler eşiğinde olduğumuz yaşamın bu evresinde kök hücreler aradığımız sihirli anahtar olabilir mi? Bir gün gelipte eczaneye gidip kırılan kolumuz için kemik iliği kök hücresi siparişi vereceğimiz günler yakında mı? Kulağa çok çılgınca gelebilir ama kök hücre teknolojisindeki son gelişmeler bu futuristik iddiaları gerçeğe dönüştürmeye çok yakın.

Bu sunumda tek bir hücreden nöron, fibroblast, T- hücreler gibi farklı tip hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahip kök hücrelerin biyolojik altyapısı hakkında konuşacağız. Bu olağanüstü kapasiteye sahip kök hücreleri kullanarak planlanan tedavi stratejilerini gözden geçirip yeniden programlanmış kök hücrelerin yanısıra bu hücrelerin farklılaşma dinamikleri üzerinden neler başarabileceğimizden bahsedeceğiz. Bir petri kabı içinde muhafaza edilen kök hücreler üzerindeki kontrol kapasitemizin gerçekte hangi seviyede olduğunun üzerinde konuşup, pluripotensi, epigenetik gibi bazı önemli biyolojik konseptlerin kök hücre teknolojileri bakımından gelmiş olduğu son noktadan bahsedeceğiz.

Bütün bunlara ek olarak kök hücre terapilerine dönük potansiyel sonuçlar, hazırlıklı olunması gereken sınırlandırmalar ve diğer önemli noktalar hakkında tartışacağız ve özellikle, kök hücre kansere neden olabilir mi sorusu üzerine konuşacağız.

Sonuç olarak, kök hücre teknolojlerinin gelmiş olduğu güncel durumu irdeleyip, bu ilginç araştırma alanının kliniğe uyarlanabilir sonuçları üzerine genel saptamalarda bulunacağız.

Konuşmacı Bilgileri

Yar. Doç. Dr. Emel Sokullu

Emel Sokullu, İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisansını İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünden aldıktan sonra 2010 senesinde Ege Üniversitesi Biyomühendislik bölümünden doktora derecesi ile mezun olmuştur.


Yar. Doç. Dr. Emel Sokullu

Yüksek lisans ve doktora dönemleri boyunca, Alabama A&M University Research Institute ve Lawrence Berkeley National Laborotorynin içinde bulunduğu projelerde biyomalzemeler, polimerler, sinir hücre kültürü ve iyon implantasyonu ile yüzey modifikasyonu konularında çalışan Emel Sokullu, 2012 senesinde doktora sonrası araştırmalarını sürdürmek üzere Tübitak bursu ile M.I.T. Harvard Medical School Health Science and Technology bünyesindeki Utkan Demirci'nin yürütücüsü olduğu Biyoakustik MEMs in Medicine Labs'de çalışmalarına devam etmiştir.

Bu kapsamda, 3 boyutlu HidroJeller içinde sinir hücre kültürü, 3-Boyutlu beyin dokusu çalışmaları içinde yeralan Emel Sokullu, 2013 senesinde geri döndüğü Türkiye'de İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Mühendislik Bilimleri, Biyomühendislik Bölümü kapsamında Yar. Doç. Dr. olarak göreve başlamıştır.

Çalışmalarını 3 boyutlu hücre kültürü, kök hücre farklılaşması ve optogenetik alanlarına yönlendiren Emel Sokullu, Society for Neuroscience, TERMIS ve IEEE üyesidir.

Yar. Doç. Dr. Emel Sokullu'nun konuşmacı olarak yer alacağı "Kök Hücre: Bir İyileşme Umudu mu yoksa Bir Hastalık Faktörü mü?" isimli konferansımız, 19 Mart 2017 Pazar günü saat 15.30’da İstanbul, Kadıköy’de bulunan Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Etkinliğe katılım ise tamamen ücretsiz. Kontenjanlarımız ise sınırlıdır. 

Kayıt olmak için: https://goo.gl/OmQmdG

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

İLGİLİ İÇERİKLER

Kökeni net olarak belirlenemeyen kalsiyum dolu nadir bir yıldız keşfedildi

Yaklaşık 2,000 yıl önce insanların kayıt altına aldığı ilk süpernova İ.S. 185 yılında parlak “misafir bir yıldıza” tanıklık eden antik dönem Çinli astronomlar tarafından gözlemlendi.
20 Mayıs 2017

Birçok Sosyal Medya Platformu Kullanmak Depresyona Sebep Oluyor

Pittsburg Üniversitesi’nin CRMTH (Center for Research on Media, Technology and Health) biriminin ulusal bir ankette ulaştığı sonuca göre, sosyal medyada geçirilen toplam zamanla karşılaştırıldığında, birden fazla platformun kullanılması, genç yetişkinlerdeki depresyon ve anksiyeteyle daha yakından ilişkilidir.
10 Şubat 2017

Kök Hücre Tedavisi ile İlgili Etiksel Kaygılar

Teknolojik gelişmelerin hızlı bir şekilde ilerlediği bu zamanda yeni bir tedavi şekli ortaya çıkmıştır. Kök hücre tedavisi olarak adlandırılan ve kök hücrelerin kullanıldığı bu yöntemde, kök hücreler belli şartlar altında ihtiyaç olunan hücrelere dönüştürülerek hastaya nakledilir ve görevini yapamayan hücrelerin yerine yenisi geçerek hastalık tedavi edilir.
15 Aralık 2016

Giriş Yap

Facebook ile Bağlan

Arkadaşına Gönder