Kardashev Ölçeğinin Kısa Bir Açıklaması: İnsanlık Gerçekten Ne Kadar Gelişebilir?
Uygarlık olarak kendi çapımızda önemli bir ilerleme kaydetmiş bulunuyoruz. Ünlü teorik fizikçi Michio Kaku'ya göre de bilimin önümüzdeki 100 yıllık süreci yok olup olmayacağımızı belirleyecek. Peki, şu anki medeniyet seviyemizde kalmaya devam edecek miyiz? Yoksa ilerleyip yıldızlara doğru yol alacak mıyız?

Gelin dürüst olalım - yuvamız olan Dünya adlı gezegendeki sorunlarımızın çoğuna doğrudan ya da dolaylı olarak biz sebep olsak da, öte yandan, bilimsel ve teknolojik açıdan gelişmeye de devam etmekteyiz. Bu kesinlikle uygarlığımız için tutunabileceğimiz bir umuttur her zaman.

Peki tüm tahribat ve kaosa rağmen, heyecan ve ilham verici bilimsel keşiflerimizin zorluğunun üstesinden nasıl geliyoruz? Çünkü teknolojik mükemmelliğe erişme çabamız, beraberinde ister istemez bir şekilde yıkım ve felaket senaryoları da getiriyor. Hal böyleyken, hayal edilemez korkunçluklar ve muhteşem gelişmelerin birleşimi ile bu durumumuzu bir medeniyet olarak nasıl ölçebiliriz?

Bu soruyu cevaplamanın en kolay yollarından biri, teknolojik imkanlara karşı teknolojik yeteneklerimizi bilimsel olarak ölçmemizi sağlayacak bir ölçek oluşturmaktır. Bu ölçümleri yapmanın yollarından biri de Kardashev Ölçeği’dir.

Bilim insanları, bir medeniyetin büyümesine ve daha gelişmiş hale gelmesine bağlı olarak nüfus artışı ve çeşitli makinelerin enerji gereksinimleri nedeniyle enerji taleplerinin hızla artacağını iddia ediyorlar. Yani, bir medeniyetin ilerlemesini ölçmek için Kardashev Ölçeği, bir uygarlığın kullanabileceği enerji miktarına odaklanmaktadır. Özellikle, medeniyet için mevcut olan güç miktarı, medeniyetin yayılabildiği alanlar (bir gezegen, galaksi veya bütün bir evren) ile bağlantılıdır.

Nergis Cesur
Yıldız Teknik Üniversitesi / Yüksek Enerji Astrofiziği Yüksek Lisans - Şahsıma ait olan istisnasız tüm yazılar Fizikist için yazılmıştır Diğer tüm platformlardakiler kesinlikle izinsiz alınmış kopyalardır

2 yorum

 • MUSTAFA AYDIN
  MUSTAFA AYDIN
  5 yıl önce

  eline sağlık çok güzel bir yazı olmuş..

 • Mert Beşiktaş
  Mert Beşiktaş
  6 yıl önce

  Yazınızı okudum ve hem heyecanlandırıcı hem de bilgilendirici buldum. Ancak insanlığın Tip 1'e geçmesi için 100-150 yılı olduğunu söyleyen bir profesörden bahsederken, Tip 1'in açıklamasında bu tip bir medeniyet ile insanlık arasındaki teknolojik farkın binlerce yıl olduğunu yazmışsınız. Acaba hangisi doğru ?