Einstein Tekrar Haklı Çıktı

Einstein Tekrar Haklı Çıktı

Bilimsel Deneyler 17 Eylül 2016
Astronot Scott Kelly uzaydayken, o sırada ondan altı saniye daha büyük ikiz kardeşi Mark Dünya’da kalarak rölativiteye göre ondan biraz daha yaşlı oldu.

Öncelikle, genel bilgi için daha önce sitemizde yayınlanmış olan Zaman Kavramı ve İkizler Paradoksu yazısına başvurabilirsiniz. Einstein’in önermesine göre, zaman, hareket halinde olan nesneler için durgun olan nesnelere göre daha yavaş akıyor. Aynı zamanda kütle çekimine yaklaştıkça da daha yavaş akar. Scott Dünya’nın yörüngesindeyken, kardeşi Mark zamanı daha hızlı yaşıyordu.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Scott Kelly

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Scott Kelly, Dünya’nın etrafında saatte 17,500 mil (28,000 km) hızla hareket ederken kardeşi Dünya’da ona göre durgun haldeydi. Daha hızlı hareket edip ivmelendikçe, zaman yavaşlar. Bu durumda Mark, Scott’a göre 5 milisaniye daha fazla yaşamış oldu.

Bu olay, “zamanın genişlemesi” olarak biliniyor ve Kelly kardeşler bu olayın iki durumunu da gözlemeyi sağlıyorlar: birbirlerine göre ne kadar hızlı hareket ettikleri ve ikisinin de kütle çekimine göreli yakınlığı.

NASA araştırmacıları, uzay yolculuğunun vücudu nasıl etkilediğini bu ikizleri kullanarak çalışacaklar. Yapılan çalışmalar Twins Study sayfasından takip edilebilir.

Durumu kısaca açıklayan MinutePhysics videosu:

Kaynaklar
http://www.sciencealert.com/in-space-scott-kelly-aged-more-slowly-than-his-brother-on-earth-and-here-s-why
http://interestingengineering.com/astronaut-scott-kelly-aged-slower-than-his-twin-while-in-space/

Görsel Kaynaklar: NASA

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen
02 Kasım 2016
Albert zaten haklıydı niye tekrar haklı çıksınki..

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

Yeni Bir Çalışmaya Göre Süpernovaların Öldürücü Menzili 50 Işık Yılı

Dünya üzerindeki yaşamın sona ermesinin pek çok yolu vardır: Bir asteroit çarpabilir, küresel iklim felaketi olabilir veya nükleer savaş çıkabilir. Fakat belki de en ilginci bir süpernova patlaması tarafından ölüm olurdu, çünkü bu konuda yapabileceğimiz hiçbir olmaz, öylece kalakalırdık. Yeni yapılan araştırmalar, bir süpernovanın ölümcül menzilinin, düşündüğümüzden daha büyük olduğunu öne sürmekte. Bu hiç de iyi bir haber değil.
21 Mayıs 2017

Satürn’ün Uydusu Enceladus’ta Canlılık için En Temel Bileşenler Bulundu

NASA’dan bilim insanları, Satürn'ün uydusu Enceladus'un canlılık barındırabileceğine dair daha fazla kanıt buldu: yüzeyden görüntülenen devasa gayzer sularındaki hidrojen moleküllerinin varlığı.
14 Nisan 2017

Stephen Hawking Uzaya Gidiyor!

Ünlü fizikçi ve kozmolog Stephen Hawking, Virgin Grubu (çok uluslu bir İngiliz şirketi) ve biraz modern teknoloji sayesinde uzaya gönderileceği açıklamasını yaptı.
21 Mart 2017

Giriş Yap

Facebook ile Bağlan

Arkadaşına Gönder