Dudak Okuyarak Ne Söylendiğini Anlayan Yapay Zeka Geliştirildi

Dudak Okuyarak Ne Söylendiğini Anlayan Yapay Zeka Geliştirildi

Teknoloji 10 Kasım 2016
Oxford’da görevli olan bilim insanları, dudakları okuyabilen bir yapay zeka geliştirmeyi başardılar. Bu yapay zeka insanların dudaklarını okuyarak doğru bir şekilde anlayabiliyor.

Dudak okuma konusunda uzman olan insanlardan yaklaşık 1.78 kat daha tutarlı tahminler yapan yapay zekanın ismi LipNet.

LipNet daha önceki senelerde geliştirilen ve yüzde 79.6 oranında doğruluk payına sahip olan başka bir dudak okuyabilme teknolojisine kıyasla, yüzde 93.4’lük doğruluk payıyla çok daha tutarlı. Aynı zamanda yapay zeka, sadece yüzde 52.3 oranında doğru okuma yapabilen insanları da dudak okuyabilme konusunda geride bırakmayı başardı.

Derin öğrenme teknolojisini kullanarak kendini eğiten LipNet, sisteminde bulunan 3 saniyelik, 29.000 adet video arşivi sayesinde dudak okuma konusunda bu kadar başarılı olabilmiş. Bilim insanları, teknolojinin hala mükemmel olmadığı ve geliştirilmesi gerektiği kanaatinde. Eğer %100 oranında doğru olarak dudak okuyabilen bir teknoloji geliştirilseydi bu daha iyi olurdu. Yine de işitme engelli kişiler için kullanılabilecek bu teknoloji zamanla akıllı telefon ve tabletlere yüklenen bir uygulama haline getirilirse, işitme engeli dünya üzerinde tamamen sona erebilir.

Bilim insanları bu teknolojinin daha da geliştirilmesini söylese bile şu anki oranda işitme engellilerin problemlerini büyük bir yüzde ile azalacaktır. Tamamen ortadan kaldırmasa da sorunun büyük bir kısmını azaltmak da şimdilik toplumsal fayda sağlayacaktır.

Kaynak
http://teknolar.com/2016/11/dudak-okuyarak-ne-soylendigini-anlayan-yapay-zeka-gelistirildi.html

İleri Okuma
http://www.oxml.co.uk/publications/2016-Assael_Shillingford_LipNet.pdf

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen
11 Kasım 2016
Haberin içeriğine sevinsem de, sonlarda yapılan " işitme engelli kişiler için kullanılabilecek bu teknoloji zamanla akıllı telefon ve tabletlere yüklenen bir uygulama haline getirilirse, işitme engeli dünya üzerinde tamamen sona erebilir." yorumunu çok saçma buldum. "speech to text" (konuşmayı algılayıp yazıya döken programlar) programları varken neden bu? dudak okuma programıyla hem bataryanızı daha çok tüketirsiniz hem de kamerayı anlamak istediğiniz kişinin yüzüne çevirmek zorunda kalırsınız. oysa bahsettiğim programlar %100 doğrulukla çalışırsa engellilere daha büyük faydası olur.

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder