Bu Gazı Uzak Dünyalarda Tespit Edebilirsek, Orada Hayatın Var Olduğu Anlamına Gelebilir
Bu Gazı Uzak Dünyalarda Tespit Edebilirsek, Orada Hayatın Var Olduğu Anlamına Gelebilir

İşte çoğu uzay meraklısının aklından muhtemelen hiç geçmemiş bir fikir: Brokoliden (ve bazı diğer bitkilerden) yayılan bir gaz, bir gezegende yaşamın varlığının en belirleyici işaretlerinden biridir.

En azından California Riverside Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre durum böyle.

Bu gaz, metil bromür, uzun zamandır Dünya'daki yaşamla ilişkilendirildi. Bitkilerin kendilerini savunma sürecinden doğal olarak oluşur.

Savunma süreci olarak bilinen metilasyon, bitkilerin bir dizi karbon ve hidrojen atomu bağlayarak bromür gibi yabancı kirleticileri dışarı atmasına, böylece onu gazlaştırmasına ve havaya bırakmasına izin verir.

Metil bromür, özellikle, astrobiyolojik açıdan ilginçtir. 2000'li yılların başına kadar pestisit olarak kullanıldı ve bir ötegezegenin atmosferinde ortaya çıkması halinde diğer potansiyel biyolojik imzalara göre birkaç önemli avantajı var.

Birincisi, bir gezegenin atmosferinde nispeten kısa bir ömre sahiptir. Bu, özellikle ötegezegen aramaları için önemlidir, çünkü gazı üreten süreç ne olursa olsun, büyük olasılıkla hala aktiftir. Varlığı, sadece çok uzun zaman önce meydana gelen jeolojik bir olayın sonucu değildir.

İkinci bir avantaj, tüm astrobiyologların görmeyi sevdiği şeydir - gazı üreten çok az biyolojik olmayan süreç vardır ve bu süreçler bile tipik olarak doğal değildir.

Artık tehlikeli bir kimyasal olarak kabul edilmesine rağmen, metil bromür, zararlı sağlık etkileri nedeniyle düzenlenmeden önce pestisit olarak kullanılmak üzere büyük miktarlarda üretildi.

Üçüncü bir avantaj, aynı zamanda bir biyosignature olan 'kuzen' gazıyla paylaştığı spektroskopik dalga boyudur – yine metilasyon işleminden kaynaklanan metil klorür.

Birleşik imzaları onları uzaktan tespit etmeyi çok daha kolay hale getirecektir ve her ikisi de biyolojik bir sürecin varlığının göstergesidir, ancak metil klorür ve metil bromürü ayırt edebilmelerine rağmen, metil klorür zaten bazı yıldızların etrafında görülmüştür ki bunlar muhtemelen inorganik bir süreçten kaynaklanmıştır.

Tam bir avantaj değil, ancak metil bromürü tespit etme yeteneğiyle ilgili ilginç bir tuhaflık, Dünya atmosferinde uzaktan tespit etmenin nispeten zor olacağıdır.

Konsantrasyon seviyeleri yeterince yüksektir, ancak Güneş'ten gelen UV ışığı, atmosferdeki su moleküllerinin metil bromürü ortadan kaldıran bileşiklere ayrılmasına neden olur, bu nedenle Dünya atmosferinde çok uzun süre bulunmaz.

UV ışığı sadece Güneş benzeri yıldızlar için bir problemdir. Galakside güneş benzeri yıldızlardan 10 kat daha yaygın olan M-cüceleri gibi yıldızların çevresinde, metil bromür molekülünü potansiyel olarak parçalayacak daha az UV radyasyonu olacaktır.

Bu M-cüceler, astrobiyologların ilk bakacağı yerlerden bazıları olacağından, atmosferlerinde bir metil bromür birikimi görme şansı olabilirler.

Yine de böyle bir keşif biraz beklemek zorunda kalabilir. JWST bile bir ötegezegenin atmosferindeki eser elementleri tespit edecek şekilde kurulmamıştır.

Ancak, önümüzdeki birkaç yıl içinde, bazı yer tabanlı teleskoplar göreve hazır olacak. Umut dolu astrobiyologlar, bu son derece ilginç biyo-imzayı gerçekten arayabilmek için beklemek zorunda kalacaklar.

Bu makale Universe Today tarafından yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum