• 0

  atomun etrafında dönen veya bir bulut olan elektron neden bir anten gibi ışıma yapmaz.

  oktay eldem 28 Kasım 2011
 • 0
  bohr postülaları...
  Cüneyt Karaer 29 Kasım 2011
 • 0
  bunun neden bir "postüla" olduğunu soruyordum aslında.
  hidrojen atomu (ve diğer atomlar) gerçekten tam olarak notr müdür. hiçmi dışarı bir em sızıntısı yok?
  oktay eldem 01 Aralık 2011
 • 0
  bunun nedenı nötr lükten degıl baskadır. ıvmelı hareket eden her türlü yük ışıma yapar. fizik bilimi bunu gözlemlemiş ve ışıma olayını fizikçiler formulüze etmiştir. fakat dairesel hareket eden yük mutlak hız sabit iken vektörel hız x ve y koordinatında değişkendir bu da ivmeli harekettir dolayısıyla dairesel harekettede yükün ışıma yapması beklenerek zamanla elektronun çekirdeğe düşmesi beklenmiştir ama elektron ne ışıma yapar nede belli enerji seviyesinin altına inerek kesiksiz renk spektrum ışıma yapar. fizik kanun yazdığı için elektron buna uymaz gözlenen fiziksel hareket formulüze edilir. dairesel ivmeli hareket ısıma yapmıyorsa bunun formülü olmaz sözel olarak dairesel hareket ivmelide olsa ışıma yapmaz denir.
  Cüneyt Karaer 01 Aralık 2011
 • 0
  gerçekler öyledir ve acıdır diyorsunuz :)
  fakat bende maxwell 'e güveniyorum (maxwell geçersiz oluyorsa bilemiyecam) şöyleki,
  olayı statik elektrik alan formulüne göre değerlendiriyorum ( E=k.q/r^2 )
  atoma yeterince yakından baktığımızda; elektron çekirdeğin solunda ise bir alan değeri, sağında ise başka bir değeri ölçeriz (dipol alanı). İşte benim merak ettiğim konu bu, herhangi bir mesafede ve yönde hiç bir elektrik alanı ölçülemiyor mu? Böyle bir test yapılmış mı? teşekkürler
  oktay eldem 02 Aralık 2011
 • 0
  Hidrojen atomunun gözlenen kararlılığı, klasik fizik ilkeleriyle bağdaşmıyordu. Çünkü klasik elektromanyetik kurama göre elektron bir spiral çizerek çok kısa bir zanman içinde(saniyenin milyarda biri kadar bir zaman içinde) çekirdek üzerine düşerdi. Hidrojen atomunda elektronun yörüngesi kendi üzerine kapanmış bir tam elektron dalgasına karşılık gelir. Tel bir halkanın titreşimini gözönüne alalım.Titreşimler,oluşan dalga boylarının tam katları olsaydı bu titreşimler sonsuz olarak sürüp giderdi. Eğer halka boyunca kesirli sayıda dalga boyu yerleştirilirse,dalgalar halka üzerinde hareket ederken yok edici girişim oluşacak ve titreşimler giderek sönecektir. Hidrojen atomundaki elektron dalgalarının davranışını bir tel halkanın titreşimlerine benzetirsek şu varsayımı ileri sürebiliriz: yörüngesi bir tam sayı kadar dalga boyu içermek koşuluyla bir elektron, enerji ışımaksızın,bir çekirdek çevresinde sürekli olarak dolanabilir. Bu varsayım, atomu anlamada anahtar rol oynar. Çünkü bu varsayım, elektronun parçacık ve dalga özelliklerini tek bir ifadede birleştiriyor. Elektronun dalga boyu, çekirdek ile elektron arasındaki elektrostatik çekimi dengelemek için gereken yörünge hızından hesaplanmıştır. Bu karşıt özellikleri aynı anda hiçbir zaman gözleyemeyiz; ama bunlar doğada birbirinden ayrılmaz özelliklerdir.
  Cüneyt Karaer 02 Aralık 2011
 • 0
  Klasik fizik ( o zamana dek bilinen fizik yasalarına) açısından eletronlar ivmelendirilmiş elektrikle yüklü parçacıklar olarak ışıma yaparak saniyenin yüz milyonda biri kadar bir sürede(yol bu kadar) spiral bir hareketle çekirdek üzerine düşmeledir.Doğrudan denendiği başka olgularda başarılı olan elektromanyetik kuram, bu öngörüde başarılı olamadı. Çünkü çekirdekli atımunu yaşadığı bir gerçekti. Bu çelişki şu anlama geliyor: Makroskopik dünyada geçerli olan fizik yasaları, atomal boyutta, yani mikroskopik dünyada geçerli olmamaktadır. İncelenen olayın ölçeği küçüldükçe klasik fizğin geçerliliği de azalıyor ve atom anlaşılmak istenirse kenislikle dalgaların parçacık gibi, parçacıkların da dalgalar gibi davrandığını dikkate almalıyız.
  Cüneyt Karaer 02 Aralık 2011
 • 0
  vurguladığınız konu "bir elektron, enerji ışımaksızın, bir çekirdek çevresinde sürekli olarak dolanabilir"
  Bu kavramı anladım.
  Fakat bence neden öyle olduğu izah edilemiyor. Çünkü:
  "Hidrojen atomunun gözlenen kararlılığı, klasik fizik ilkeleriyle bağdaşmıyordu"
  ve
  "Elektronun dalga boyu, çekirdek ile elektron arasındaki elektrostatik çekimi dengelemek için gereken yörünge hızından hesaplanmıştır."
  bu iki cümle birbiri ile çelişmiyor mu?
  elektron atomun etrafında dönüyor mu dönmüyor mu?
  (dönüyorsa çekirdeğe düşüyor, dönmüyorsa elektrostatik çekimi kullanarak dalga boyu hesaplanamıyor. tavuk-yumurta meselesi)
  oktay eldem 02 Aralık 2011
 • 0
  hf:mc2 bu parcanın dalga enerjısının kutle cınsınden klasık fızık karsılıgıdır. ısı enerjısı bıle mc2 cınsınden yazılabılır. bu yanlıs olmaz ısı enerjısı kutlelı olmayınca ıfade baska formulle ıfade edılır. tum enerjı turlerı bırbırı cınsınden eşdeğerı cınsınden ıfade edılebılırkı fızıkcılerın en buyuk hayalı bırlesık alan teorısıdır elektrostatık kuvvet cınsınden hıza gecıs bır alan kuramının klasık fızık cınsınden esdeğerınden faydalanmadır . aslında tum klasık fızık formullerı nasıl söyleyeyım fızıksel gozleme yazılmış kesın olmayan bır zaman kesın zannedılen recetelerdıkı bır sure çözum oldu sımdıkı recete kuantum dalga recetesıdır. 1/2 mv2 dogrudur kuantum cınsındende esdegerı yazılabılır kı (yazılamaz trılyon atom oldugundan
  9 ama esıtlenebılır.
  Cüneyt Karaer 03 Aralık 2011
 • 0
  Klasik fizik atomu açıklayamaz ve e lar orbitallerde bulunur ve uyarılınca seviye atlayıp ışıma yapabilirler . Tek srn gözlem
  mertali mutlu 01 Mart 2014
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.054 soru

30.221 cevap

30.628 kullanıcı

Giriş Yap