• 0

  Bilgi nedir?

  morgan 29 Ağustos 2020
 • 0
  Fizikte bilgi nedir? Karadeliklerin bilgiyi korumasinda, bilginin somutlugu nasil aciklanir.
  morgan 29 Ağustos 2020
 • 0
  Bilgi en suptil halinden enerjinin kısmi düzen almış halinin etkileri. Mesela atom altı parçacıkların kendi iç enerji bileşiminden oluşması. onların birleşip atomları oluşturması, Atomların birleşip daha büyük atomları, mölekülleri oluşturması. Yanimaddede enerjidir. enerjinin çeşitli kısmi düzenlenişinin etkilerini bilgi olarak düşünebiliriz. Aralarındaki etkileşim hızını zaman ve kapladıkları yerleride hacim olarak. Uzay boşluk bir alan deyildir. Evrimsel bir alan oluşumu gibi görünüyor. Bu durumda bilgi değişip dönüşüyor. Enerjinin farklı şekillerde oluşturduğu birleşim farklı etkilere neden oluyor. ve en süptilinden oluşan her enerji bileşimi onu oluşturan alanlada etkileşiyor. Ama tüm etkileşimleri olçebilme boyutuna inemiyoruz. hemen herşey gibi bilgide kendini oluşturanların bileşiminin etki ve etkileşimlerinden oluşuyor. https://www.youtube.com/watch?v=GadidAwf5TM&feature=share bu videoda bilgi nedir ve beynimizde nasıl saklandığını anlatmaya çalıştım.
  Yunus Ilik 29 Ağustos 2020
 • 0

  Bilginin korunumu yasası kısaca evrende var olan bir bilginin (bunlar atomlar, elektronlar, fotonlar, dalgalar vb. şeklinde olabilir) evrende asla kaybolmayacağını sadece form değiştirebileceğini söyler.

  Örneğin bir resmi yaktığında resmin taşıdığı bilginin yok olduğunu düşünebilirsin. Fakat resmin tüm atomlarını bir araya getirip doğru konumda dizersen o bilgiye tekrar ulaşabilirsin. Yani bilgi yok olmamıştır, sadece okuması zorlaşmıştır.

  Fakat doğada bundan çok daha karmaşık örnekler var. Buna karadelikleri örnek verebiliriz. Hawking uzun yıllar boyunca karadeliklerde bilginin korunumu yasasının işlemediğini savunmuştur. Hatta Susskind'le bu konuda iddiaya bile girdikleri de olmuştu. Spoiler uyarısı, bu iddiayı Susskind kazanmıştır :) . Karadeliklerde de bilginin korunduğunu Susskind öne sürer ve bir çok farklı kuramla bu açıklanabilir. Bilginin enerjiye dönüştüğü ve bunun bir kısmı hawking radyasyonuna bir kısmı ise karadeliğin hacmine gider. Veya bilginin bir bir kısmının olay ufkunda kaldığı da öne sürülmüştür.
  Maxwell 29 Ağustos 2020
 • 0
  Maxwell 29 Ağustos 2020
 • 0
  Maxwell, Kitapta yazılanlar evrensel bir bilgi sayılmazki kitabın enerji bileşeni bilgi sayılır bence. Oda değişip dönüşür. yani enerjinin özelliklerini gösterir diyebilirmiyiz?
  Yunus Ilik 29 Ağustos 2020
 • 0
  eski ve ilginc ( burada da yazilmisti ) bir link:
  https://www.milliyet.com.tr/gundem/internetin-agirligi-bir-cilek-kadarmis-1459074

  Bilginin, enerji duzenlemesinin "agirligi"nin olmasi kismini , somutlugunu anlayamadim.
  Maxwell, paradoksu biliyorum, ama karadeligin bilgiyi ufkunda korumasi icin "bilgi"nin ne oldugunu, fiziksel anlamda bilmemiz gerekir.
  Ufuktaki bilgi nedir ?
  morgan 29 Ağustos 2020
 • 0
  Bilgi enerjinin düzen almış halinin etki ve etkileşimleri olarak görünüyor. Bizlerde enerji düzenleyerek bilgiler oluşturuyoruz. kağıt üzerindeki bilgiler evrensel bilgi deyildir ama burda şuna bakalım esasen kağıt üzerindeki bilgiyi beynimizde düzenliyoruz ve o bilgilerden bişeyler yapıyoruz. yine enerjiyi düzenleyerek. Maddede enerjidir diye genel olarak enerji. Yine enerji düzenleyerek bilgisayarlar yapıyoruz gibi.
  Yunus Ilik 29 Ağustos 2020
 • 0
  Canlılıkta temelde bir madde-enerji düzenlenişi ve etkileşimidir. her nekadar kimyasal diyosakta aslında elektrik, elektromanyetik bir sistem olarak görünüyor. Beynimizde bilgiyle düzenlenen bilgi düzenleyici bir madde-enerji alanı, elektromanyetik alan olarak gözüküyor. beyine takılan çipte temelde bir elektriksel bir düzenlemedir. 1 ve 0 lar bizim verdiğimiz anlamlar aslında enerji geçişi açık kapalı şeklinde bir enerji düzenlenişidir benim bildiğim.
  Yunus Ilik 29 Ağustos 2020
 • 0
  Bilgisayar enerji düzenlenip ekrana yapılan bu düzenlenmenin yansıtılması, düzenli sese, ışığa vs dönüştürülmesidir
  Yunus Ilik 29 Ağustos 2020
 • 0
  Programlarda bu düzenlenmeyi yapabilecek yine düzenlenmiş yöntemlerdir. Temel mesele ise enerjinin düzenlenmesidir
  Yunus Ilik 29 Ağustos 2020
 • 0
  Enerjinin düzen almış hali olan evrensel bilgi enerjinin özelliklerini gösterir ve değişip dönüşür. Yapay oluşturulan düzenlenmelerse bozunur görünmektedir.
  Yunus Ilik 29 Ağustos 2020
 • 0
  Beynimiz bir nörosinaptik bağlantı organizasyonu olup paralel bağlı organize bir sistemdir, Bilgide beynimizde nörosinaptik bağlantı organizasyonunda, ve bu bağlantıların oluşturduğu sistemik etkilerde saklanıyor görünmektedir. şöyle düşünülebilir peki görüntü ve ses bu bağlantı organizasyonunda nasıl saklanıyor. onuda yukarda ilk yaptığım yorumda bir link var onda izliyebilirsiniz.
  Yunus Ilik 29 Ağustos 2020
 • 0
  Bilgisayarlarin calisma sistemi elektronlarin duzenlenmesidir.
  Ancak bir elektronik kitap tam olarak doldugunda 0,0000005 gram artiyor.
  Benim merak ettigim kisim tam bu
  morgan 29 Ağustos 2020
 • 0
  Morgan, disklerde bilgi kaydı manyetiklenmeyle saklanıyor. ve bu manyetiklenme esnasındada bir enerji verilmesi gerekiyordur. ve o küçük ağırlık ordan kaynaklanıyor olabilir. çünki elektronların spinleri yönlendiriliyordur. buda enerjiyle olur. yüksek ısı manyetikliği bozarak veri kaybına neden olur. yüksek ısı mıknatıslığı bozuyor.
  Yunus Ilik 30 Ağustos 2020
 • 0
  Bilginin beyni ağırlaştırmasıda beynin bağlantılarının ve haliyle nörotransmitterlerin artmasına, nöronların kalınlaşmasına neden olmakta bu şekilde beyin ağırlığını arttırmaktadır. bir nevi beyin kas yapıyor yani.
  Yunus Ilik 30 Ağustos 2020
 • 0
  Evren’de bulunan her şey bilgidir
  Türker Türksever 2 30 Ağustos 2020
 • 0
  Turker , sorum acik, somutluk kismindayim isin
  morgan 30 Ağustos 2020
 • 0
  Bu soruya net cevap veremeyeceğim ama bir arkadaşın burada daha önce yazdığı gibi
  https://www.fizikist.com/beyin-firtinasi/40923/
  "Enerjinin düzen almış hali " düşüncesine katılıyorum.
  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 31 Ağustos 2020
 • 0
  Karadelikler içinde bilginin yüzey alanına kaydolduğu, (birleştiği) düşünülüyor. Bunun anlamı bilginin 2 boyutlu bir yapıya dönüştüğü..
  Bunu holografik tasarımlara benzetiyorum. 2 boyutlu holografik tasarım, üç boyutlu tüm bilgileri içeriyor. (Hatta öyle ki dünya yüzeyinin 3 boyutludan 2 boyutlu tasarıma dönüstürmüş olsak ve bu iki boyutlu alanını mesela 1/4'lük parçasının alıp tekrar 3 boyutluya çevirsek gene tüm dünya 3 boyutlu çıkıyor. Ancak detay-netliği azalıyor.)
  Holografik evren modellemesinde ayrınkıları var.

  Somut kısmına gelince hala net cevabım yok.
  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 31 Ağustos 2020
 • 0
  Maxwell 31 Ağustos 2020
 • 0
  https://www.fizikist.com/beyin-firtinasi/29334/
  Burada flash bellegin kutlesi artiyor, entropi sanki yok ortada.
  Bu bizlerin sistemindeki somut veri.
  Diger yandan gelisiguzel olmadan bilginin olay ufkunda saklanmasi kismi var.
  Daha da otesi, 1 bitlik bilginin k.deligi ne kadar “ buyutecegi” formulu var.
  Var da, aciklamalar cok yetersiz.
  morgan 01 Eylül 2020
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.048 soru

30.141 cevap

30.586 kullanıcı

Giriş Yap