• 0

  Bilimin çok yanlış ilerlemesi

  Türker Türksever 11 Haziran 2020
 • 0
  Ne anlamda yanlış ilerliyor?
  Maxwell 11 Haziran 2020
 • 0
  İnsanların zevklerine ihtiyaç vermesi gibi
  01010100100 11 Haziran 2020
 • 0
  Aşırı matematik, büyük resmi görememek teorik olana yönelim = yavaş ve yanlış ilerleme
  Rick Sanchez 11 Haziran 2020
 • 0
  Adı üstünde doğa bilimi bence doğaya uyumla olmalı. İnsanlar bilimi nükleer silahlar vb. yaparak kullanıyorlar. Ee bence bu doğaya uyumdan tamamen çıkıyor. Bilim yeniden inşa edilmeli bdnvd
  Türker Türksever 12 Haziran 2020
 • 0
  Bence*
  Türker Türksever 12 Haziran 2020
 • +1
  Cahillik ve menfaatçilik dolayısıyla oluşan sorun
  Emir İşler 12 Haziran 2020
 • 0
  Bilimin bir yönü yoktur. Bilgi birikimi her zaman artar fakat bireyler hayal ettikleri konular üzerinde bu bilgiyi kullanma özgürlüğüne sahip ki bilimin var olabilmesinin de yegane koşulu bu aynı zamanda. Milyonlarca insanı öldüren bir silah teknolojisi başka biri tarafından milyarları kırtarabilir mesela.

  Her şey doğaldır. Doğa içerisinde doğal olmayan bir şey üretmezsiniz. Üretebilecek olsaydınız enerjinin korunumunu ihlal ederdiniz zaten. Savaşma ve yok etme dürtüsü ne kadar kuvvetli ise merak ve zekayı bilime dönüştürme dürtüsü de bir o kadar fazla. Hangi dürtünün daha ilkel olduğuna karar vermek bizim bilebileceğimiz bir şey değil çünkü varoluşumuzun temelleri bunlara dayanıyor ve bu dürtüleri birbirinden ayırmak da mantıklı olmayacaktır.

  Bir insan bile tek başına tüketici bir varlıktır. Zaten evrenin canlılığı oluşturma gayesi enerjinin daha hızlı yayılması ve entropinin daha hızlı artmasını sağlamaktır (zamanla değişmesi muhtemel bir bilgi ama oldukça gerçekçi ve mantıklı bir önerme aynı zamanda). Doğayı mükemmel bir denge olarak görmek, insanın bu dengeden saparak davrandığını düşünmek aslında duygusal bir yanılgıdan ibaret. Bu gün atom bombası kullanan bizler daha dün uçları sivriltilmiş mükemmel öldürme sopaları kulkanıyorduk.

  Şu anda bu telefonu kullanmamızı sağlayan şey ile o mızrağı sivriltmemize neden olan şey temelde aynı. Yani star trekteki borglar ile insanlar arasında pek bir fark yok :))
  Vide supra 28 Haziran 2020
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.117 soru

30.753 cevap

30.785 kullanıcı

Giriş Yap