• 0

  Takyon evreni nedir biri açıklayabilir mi

  Maxwell 02 Haziran 2020
 • 0
  Takyonlar
  Maxwell 02 Haziran 2020
 • 0
  Ana mantık, bildiğimiz (baryonik) madde ışık hızının altındaki hızlarda hareket edebiliyor.
  Kütlesiz olanlar (foton ve dalgalar) ışık hızında hareket ediyor. Altına inemiyor.
  Simetri gereği, ışık hızından daha hızlı olan ve ışık hızına inemeyen parçacıkların da olması gerektiği düşünülüyor.
  Bunlara takyon deniyor.
  Bunlarla ilgili en basit ve anlaşılabilir açıklamayı Necati Demiroğlu'nun Kuantum Mekaniği ve Yeni Metotlar kitabında buldum.
  Daha sonra bu konuda 3-4 yurt dışı ortaklı makale daha yazdı ama bu kitap en basit şekilde açıklıyor.
  Özetle aşağıdaki linkten temel (giriş kısmına ulaşablirsiniz)
  https://1.bp.blogspot.com/-x7fGmq6JGcc/XtY3ExBg0zI/AAAAAAAAHJA/1eO6qgHEHDsafXN29hqvd0wWj3Wx39kxgCPcBGAsYHg/s1600/ornek.png
  (Resimdeki C üçgeni bağlantıları takyonları anlatıyor. ancak benim konu içeriğimde olmadığından hazırlarken, o bağlantıları eklemedim.
  Kitapta bulabilirsiniz. • 0
  Takyonların varlığı bilimsel olarak henüz en ufak bir kanıt bulamadı. Ama Necati bey'in çalışmalarına göre sanal sayılarla yapılan hesaplamalarda olabilirler.
  (Onun sanal sayılarla olan hesaplarına kafamın basmadığı da ayrı bir gerçek... Çok unutmuşum.)
  Ekleyebileceklerim bu kadar. • 0
  bir de bu sahis var, nasil bu kaniya varmis, nasil boyle bir yanlisa girmis, ama neyse, okuyorsa da kusura bakmasin, oldukca farklli bir yere gelecek kapasitede bir kisi http://www.halukberkmen.net
  morgan 02 Haziran 2020
 • 0
  morgan 02 Haziran 2020
 • 0
  Burtay Bey,
  "Simetri gereği" derken, hangisi ?
  morgan 02 Haziran 2020
 • +1
  Matematiksel simetri bildiğim kadarı ile (+1; 0; -1 ) Sıfır burada ışık hızını temsil ediyor.

  Evrende hemen hemen her şey, birbirini tamamlayıp, nötrleyen çiftler halinde oluşturduğu düşünülüyor...
  Madde+ anti madde, elektron+proton gibi... Moleküller, spinler de de birbirini tamamlayıcılık var gibi... Hepsinde sonuçta denge (0) noktası hedeflenmiş gibi.

  Bu mantıktan dolayı, madem ışık hızına çıkamıyoruz, bunun da bir anti'si var mı ile başlıyor.
  (Yanlış bilgi olabilir ama galiba ilk 30'lu yıllarda bir bilim kurgu romanında söz edilmiş...)
 • 0
  Mantikli.Yani sadece matematiksel olabilecegi mantikli.
  morgan 02 Haziran 2020
 • +1
  Büyük Patlamayı 0 noktası olarak kabul edersek pozitif kısım takyon evreni (biz takyon evrenine negatif evren deriz çünkü kendi evrenimizi pozitif olarak düşünürüz ama aslında tam tersi) Negatif kısım da bizim evren... Işık hızı bizim evrenimizin en büyük hız limitiyken takyon evreninin en küçük hız limitidir (sıfır)
  Türker Türksever 02 Haziran 2020
 • +1
  BB sifir kabul edilirse, ve dediginiz gibi Takyon evreni bizim yasadigimizin tersi olan ise, zamanin geri gitmesi gerekir.Ki takyonlarin hizlari da bunu ongorur.BB'den oncesi yoksa, takyon evreninin olmasi imkansiz bana gore, zaman yoksa hareket yok, zaman hic olusmamissa geriye donmek de yok.
  bana karadelik varsa, akdelik de olabilir gibi biraz cocukca dusunce gibi geliyor bu takyon evreni fikri.
  morgan 02 Haziran 2020
 • 0
  Bence çocukça değil. Büyük Patlamadan önce hiçbir şeyin olmaması mantıksız olan hatta... Ortada var olan bir şey yokken nasıl bizim Evren’imiz bir anda oluşsun. Bence büyük patlama (sıfır)dan önce başka bir evren vardı. Bu evren de zaman akışı bizimkinin aksine büyük patlamaya doğru daralıyordu (anti entropi) Onun sıfır noktasına geldiğinde kütlesi/enerjisi sıfır olduğundan ve kütle/enerji asla yok olmayacağından büyük patlama aracılığı ile bizim evrenimiz oluştu. Kimyasal tepkimelerdeki kütle korunum yasası gibi.
  Türker Türksever 02 Haziran 2020
 • +1
  Bizden önceki evren ya da evrenler nasıl oluştu ilk evrenin başlangıcı neydi
  Maxwell 02 Haziran 2020
 • 0
  Fikrinizle ilgili aklıma ilgili ilk bu soru geldi
  Maxwell 02 Haziran 2020
 • 0
  Evrenin tamamıyla zitti olan bir evren olbilirmi en basitiyle varlığın ön planda olduğu bir evrenin zıttında yokluk ön planda olamlıdır
  Maxwell 02 Haziran 2020
 • +2
  BB bir dongu ise, E o zaman BByi sifir noktasi alip, bizimkini evren, takyon evrenini negatif olarak zaten alamazsin ki.Daha farkli ele alman getekir.
  morgan 02 Haziran 2020
 • 0
  Sorduğunuz soru sonsuzun başlangıcı neresidir gibi bir şey ama
  Türker Türksever 03 Haziran 2020
 • 0
  Dedığın gibi pozitif bir evren zıttı negatif bir evren varsa iki evrenin başlangıç noktası sıfır olur
  Maxwell 03 Haziran 2020
 • +2
  Herkes öyle düşünür ama varın zıttı yok değildir ki. Bu, bir koordinat sisteminde pozitif kısmın simetrisini alınca orijin noktasının gözükmesi gibi saçma bir şey olur. Bence varlığın zıttı da bir çeşit varlık ama simetrisi işte...
  Türker Türksever 03 Haziran 2020
 • 0
  "Büyük Patlamayı 0 noktası olarak kabul edersek pozitif kısım takyon evreni (biz takyon evrenine negatif evren deriz çünkü kendi evrenimizi pozitif olarak düşünürüz" ve "Bence büyük patlama (sıfır)dan önce başka bir evren vardı." , celisiyorlar demek istedim.yoksa bana gore takyon evreni falan yok, BB daha once neydi bilmiyorum, ama zaten BB bizim evrenimizin olusumunu anlatiyor.
  morgan 03 Haziran 2020
 • +2
  Ama nasıl bir evren bir anda yoktan var olsun ki?
  Türker Türksever 03 Haziran 2020
 • +2
  Ben de onu anlatiyorum, sen BB'yi sifir noktasi kabul edersen, biim evrenimiz ilk evren olur, ama o zaman takyon evreni olmaz, cunku takyonlarda zaman geriye akar, zaman da BB ile basladiysa, yerinde seker.
  O gorusu birakip dongu evreni fikrine gecersek eger, o zaman da hersey sirasiyla basliyor demektir, bizden once/sonraki evren takyon evreni ise ,bizimle ayni anda varolamaz. o zaman zaten takyonlarla kafayi yormaya gerek yok.
  Takyon evrenini kabul etmemekle birlikte, takyonlarin olabilecegine inaniyorum.
  morgan 04 Haziran 2020
 • +3
  Aynen, zaten tam olarak bir sayı doğrusu gibi olmuyor. Ama aklıma bir soru geldi: Takyon Evren’ine enerji de başka bir Evren’den gelmeli o zaman, o zaman da ona gelen enerji de başka Evren’den. Peki ya bu böyle bir sonsuz döngüyse gerçek enerji asıl nereden geliyor? Sonuçta sonu olmayan bir şeyin ilkini bulamayız.
  Türker Türksever 04 Haziran 2020
 • 0
  Takyon evreni diyorlar da, takyon, hipotetik bile olsa, nedir, spinli midir, k.cekimden etkilenir mi, sarji var mi ( renk, elektrik, baska) , kutuplari var mi ?
  Hiigs Bozonu bulunbmadan once asagi yukari ozellikleri belliydi, ispatlandi, artik kabullendik ama takyonlarla ilgili ispat olmamasinin yaninda, kuantum acisindan verilen birkac veri disinda bir bilgi de yok.
  morgan 04 Haziran 2020
 • +1
  takyon olasaydı şuanki eldeki fizk kuaramlarını çöpe atmamız gerekir . şuanki ışık ve kütle ile olan hesaplanların hepsi dopru çıktığınaa göre takyon varsa bile diğer hiçbir parçacıklar ile etkileşime girmemesi gerekir (sezgisel açıdan)
  arif gönen 29 Haziran 2020
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.117 soru

30.753 cevap

30.785 kullanıcı

Giriş Yap