• 0

  Gaz basıncı ile alakalı

  Türker Türksever 22 Mayıs 2020
 • 0
  PV=nRT ise P=nRT/V’dir yani basınç, sıcaklıkla doğru orantılıdır. Ama neden? Sonuçta alçak basınç alanında sıcaklık fazla olur genellikle...
  Türker Türksever 22 Mayıs 2020
 • 0
  Ya da bir kabın kapağına bir yumurta koyarsak iç basınç, dış basınçla dengelenir ve bu yüzden yumurta kabın içine düşmez. Ama kabın içini ısıtırsak düşer. Neden? Çünkü sıcaklık iç basıncı azaltır ve denge bozulur. Bütün bunlar basınç ve sıcaklığın ters orantılı olduğunu anlatırken neden böyle bir denklem var?
  Türker Türksever 22 Mayıs 2020
 • 0
  Gazın basıncı dediğimiz şey, kap içindeki gaz moleküllerinin kap çeperine çarpmaları sonucu aktardıkları kinetik enerjinin toplamı.

  Eğer gazı sıkıştırırsak, moleküllerin titreşim alanları da düşecektir. Moleküller bu durumda titreşim genliklerini düşürmek (bütün dalgalarda, genlik alanı sistemdeki enerjiyi gösterir) için bir miktar enerjiyi sistemlerinden, ısı olarak fotonlarla ışıyarak atarlar.

  Eğer kabı daraltmaz, fakat sisteme ısı yüklersek, bu sefer moleküller üzerindeki enerji miktarı artar. Titreşim şiddetleri (genlikleri) artar. Kaba uyguladıkları toplam etki artar. Yani basınç artar.

  Gözlemlediğiniz yumurta deneyini ise yanlış yorumlamışınız.

  Şişenin ağzına haşlanmış yumurtayı için iki durum düşünelim.
  1) Daha şişe soğuk, yumurta var iken ısıtılıyor. Bu durumda şişe içinde basınç artar ve hava moleküllerinin bir kısmı şişe içi basınç, açık hava basıncı ile eşitlenene kadar, yumurtayı iterek dışarı çıkar.
  2) Şişe zaten sıcak hava içeriyordur. Yumurta sonradan üstüne konur.

  Her iki durumda da, şişe içindeki toplam hava molekül sayısı azalmıştır artık. Şişe soğumaya başladığı zaman, moleküllerin hareketliği düşer. Şişe içi basınç azalır. Açık hava basıncı yumurtayı şişe içine iter. (Yumurta esnek olduğu için fazla zorlanmaz.)

  Özetle. Basıncı oluşturan şey birinci düzeyde moleküllerin sayısı değil, var olan moleküllerin sahip olduğu toplam kinetik enerji miktarı.
  Kap içinde 10 molekül ile sağladığınız basınç düzeyi ile aynı kap içinde iki kat şiddetli titreşen 5 molekülün sebep olduğu basınç düzeyi aynıdır.
 • 0
  Sonuçta alçak basınç alanında sıcaklık fazla olur genellikle...
  Konusunu da yanlış yorumluyorsunuz.
  https://yelkenokulu.com/meteoroloji-bilgileri/alcak-basinc-nedir/

  Alçak basınç alanı denilen şey, ısınan havanın yükselme eğilimi ile yerini terketme eğilimi sonucu oluşan bir durum. Üstelik bu bölgedeki hava molekül yoğunluğu da azalmıştır.

 • 0
  İyi de gazların oluşturduğu basınç kinetik enerjilerin toplamı değil ki, sadece doğru orantılı. Gaz basıncı demek gaz taneciklerinin birim yüzeye uyguladığı kuvvet demektir. Paragrafın ilk kısmını anlamadım
  Türker Türksever 23 Mayıs 2020
 • 0
  Sıcak bölgelerde gaz moleküllerinin titreşimi artar ve birbirine olan uzaklığı da artar. Bu da gaz molekülüne düşen enerji payını azaltır. Dolayısıyla da sıcaklığın fazla olduğu yerlerde gaz kütlesinde genleşme ve yükselme olur. Gazlar yükselince de zemine uyguladıkları basınçta azalma olur. Soğuyan gaz ise tam tersine ağırlaşır ve aşağı düşer, zaten ağırlık arttığından basınç da artar
  Türker Türksever 23 Mayıs 2020
 • 0
  Gaz ve sıvı gibi akışkanlar, içinde bulundukları kabın tümünü homojen şekilde kapladıkları için, tüm alana bir baskı uygularlar. Birim yüzeye olar basınç eşittir.
  Eğer hidroliklerle ilgili çalışma yapıyorsanız, birim yüzeye yapılan basıç konusunu kullanabilirsiniz. (Küçük bir yüzey alanına yapılan basıncın, geniş bir yüzey alanına dağıtarak, yol azalırken, kuvvetin çoğaltılması gibi... Ya da Şarap şişesini patlatmak için, mantarı kaç kg kuvvetle itmeniz gerektiğini bulacaksanız)

  Bu yüzden bence, önce ne sorduğunuza, sonra ne öğrenmek istediğinize karar verin. Anlamıyorum mantığınızı...
  Belki diğer arkadaşların vereceği cevaplar daha faydalı olur.

  Sıcak hava bölgesi olayında uzatmamak için link koydum. Orayı yorumlayın.
 • 0
  Gazi esnek ve isiya dayanikli bir balonda dusunelim
  PV=nRT derken, T arttikca gazin hacmi de artar. yani P=n.R.T/V T artarken V de artacagi icin , P T ile orantili artmiyor.
  morgan 23 Mayıs 2020
 • 0
  Sise olayi da basit zaten. Icerdeki yanma bitene kadar yumurta titriyor, kenarlarindan hava cikiyor, yanma bittiginde ( oksijen yandiginda tamamen) , icerdeki basinc dusuk kaldigi icin,dengelemeye calisiyor ve tek hava girisi olan yerde yumurtayi kendine cekerek icine aliyor.Deneyi demir yumurtayla yapsaydiniz olmazdi , cunku tam hermetiklik olurdu.
  morgan 23 Mayıs 2020
 • 0
  Yani doğrusu PVT=nRT, PV=nR mi?
  Türker Türksever 24 Mayıs 2020
 • 0
  oyle birseyyazmadim
  morgan 24 Mayıs 2020
 • 0
  P=nRT/VT demişsiniz ya
  Türker Türksever 24 Mayıs 2020
 • 0
  Imla hatasi, telefona hakim olamiyorum
  "yani P=n.R.T/V . T artarken V de artacagi icin , P T ile orantili artmiyor." olacakti
  morgan 27 Mayıs 2020
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.117 soru

30.753 cevap

30.785 kullanıcı

Giriş Yap