• 0

  gökyüzü neden mavidir?

  adnan demir 22 Haziran 2011
 • 0
  suyun mavı olmasından kaynaklanan bi neden olabilirmi !
  ahmet çetin 23 Haziran 2011
 • 0
  Gökyüzünün mavi görünmesinin tek sebebi kırılmadır.
  Güneş ışınları atmosfere girdiğinde atmosferdeki gaz moleküllerine ve toz parçacıklarına çarparak saçılır. Gün ışığı değişik dalga boylu birçok ışından oluşur. En kısa dalga boylu mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki küçük parçacılar tarafından hemen saçılırlar. Fakat kırmız ışık (ki en büyük dalga boylu ışıktır!) saçılmak için daha büyük parçacıklara çarpmak zorundadır.
  Gökyüzü açık olduğunda, mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır. Bu yüzden de gökyüzü mavi görünür.
  Nur YILMAZ 25 Haziran 2011
 • 0
  gayet net bir açıklama yapmışınız nur hanım
  ahmet çetin 25 Haziran 2011
 • 0
  teşekkürler.
  Hakan Kerim EREN 24 Temmuz 2011
 • 0
  evet kırılmaylayla olur ve suyun mavi olmasının nedeni gökyüzünün mavi olmasıdır
  Kerem Doğan 22 Ağustos 2011
 • 0
  GÖKYÜZÜ NEDEN MAVİ GÖZÜKÜR?
  Güneş ışığı,atmosfere girdiğinde gaz moleküllerine ve toz parçalarına çarparak saçılır.Öncelikle görünür bölgedeki ışığın içinde en büyük frekans değerine,yani en küçük dalga boyuna sahip mor ışık,atmosferin en üst tabakalarında en fazla saçılmaya uğrar.Küçük frekans ve büyük dalga boyuna sahip kırmızı ışığın saçılabilmesi için daha büyük parçaçıklara çarpması gerekir.Gökyüzü bulutsuz olduğunda mavi ve mor ışık diğer ışıklara oranla daha fazla saçılır.İnsan gözü mavi renge duyarlı olduğundan gökyüzü mavi olarak algılanır.Gökyüzündekii mavilik farklı tonlarda olabilir.Bunun nedeni atmosferdeki su buharıdır.Gökyüzü;havanın açık veya yağışlı olmadığı günlerde açık mavi,yoğun veya nemli olduğu günlerde koyu mavi renktedir.Bu durum dünyanın değişik yerlerinde atmosferin farklı görünmesine neden olur.Yaz aylarında gökyüzünün Antalya'Trabzon'a oranla daha açık mavi görünmesi bu sebepledir.Gökyüzünü her zaman aynı mavilikte göremeyiz.Havadaki toz parçaçıklarının oksijen ve hidrojen moleküllerine oranı gökyüzünün farklı renklerde görünmesine neden olur.Bu renklerin saçılması ve yansıması sonucu gözümüz renklerin karışımını algılar.Yağmur ve fırtına gibi hava olaylarından sonra atmosferdeki toz parçacıkları ortadan kalkacağından gökyüzü daha koyu ve berrak bir maviye dönüşür.
  conqueror xxx 21 Mayıs 2012
 • 0
  suyun rengi mavi değildir tam tersi su gökyüzünün yansıması olduğu için mavi görünür.

  gökyüzünün mavi görünmesinin nedeni ise güneşten gelen beyaz ışığının renklere ayrıldığı zaman mavi ışığın diğer renklere göre daha çok saçılmasından dolayıdır .

  saygılar ..
  şükrücan akdağ 08 Haziran 2012
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.099 soru

30.435 cevap

30.746 kullanıcı

Giriş Yap