• +1

  Sizce Zaman nedir? Büyük patlama öncesi var mıydı? Büyük patlama ile oluştu ise niçin ve nasıl?

 • +1
  Güncel fiziğe göre, evren tekillik noktasına sıkışmış enerjinin bir anda ortaya çıkışı ile başlamıştır. Zaman da evrenin var oluşu ile ortaya çıkmıştır.

  Bazıları Zaman için, algıya dayalı öznel bir algı olduğunu iddia etse de, fizik başta olmak üzere bir çok formülden "zaman değişkenini" çıkarttığımızda, sonuçlar yanlış çıkıyor.
  Buradan Zaman'ın maddi bir etkisi olduğunu ve en az diğer değişkenler kadar (kütle, hız, açı, kuvvet, vs) elle tutulur bir etkisinin olduğunu anlıyoruz.

  Bu çerçeve de fikrinizi soruyorum.
 • +2
  Zaman her zaman bize göre bir boyut ilerisidir: Hiperuzay
  Türker Türksever 20 Mart 2020
 • 0
  Zaman, bir anı başka bir anla kıyasladığımızda ortaya çıkan algıdır. Penceremizden dışarıya baktığımızda, görüş alanımıza giren ilk nesne ile ikinci nesneyi gördüğümüz an arasında bir süre olduğunu düşünür ve arada geçen süreye zaman deriz. İkinci nesneyi gördüğümüz anda, ilk nesnenin bilgisi beynimizde oluşan bir bilgidir; o bilgiyi yaşadığımız anla karşılaştırarak zaman algısını elde ederiz. Bu karşılaştırmayı yapmazsak zaman algımız da olmaz. Zaman algı sonucu oluşan ve tamamen algılayana bağlı, göreceli (izafi) bir kavramdır.
  ilyas örnek 05 Nisan 2020
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.117 soru

30.756 cevap

30.789 kullanıcı

Giriş Yap