• 0

  Neden uzaylıları düşünürken herzaman kanlı canlı ya da biyolojik hayal ediyoruz.

  Muhammed TAYLAN 06 Kasım 2019
 • 0
  Yani eğer dünya atmosferi bizi böyle biyolojik olarak evrilltisyse başka gezegenler deki atmosferler uzaylıları bizden daha farklı evriltmiş olamaz mı?
  Yani temas kuramayacağımız bir halde evrimleşmişseler. (Düşünme yeteneği kazanmış kaya, taş parçası gibi)

  Neden hâlâ uzaylıları veya dünya dışı varlıkları ararken yalnızca bize benzeyenleri arıyoruz Fermi paradoksunu kullanıyoruz. Bu eksik hatta yerine göre yanlış bir arayış çeşidi değil midir.
  (
  Muhammed TAYLAN 06 Kasım 2019
 • 0
  Kısıtlı düşünüp kestiren insanlar herşeyi kendi boyutunda zanneder.Aslında Tanrı dediğimiz kelime bizim anlayamadığımız bir şey de(boyut olabilir!) olabilir.Tanrıyı bundan dolayı kabul ettik nerdeyse(aklın sınırı ile oynayan (yapılamayan) ,düşünemediğimiz).Her canlı bizim gibi olmayabilir;yani kısıtlı düşünmeye gerek yok.
  Taha Çelik 07 Kasım 2019
 • 0
  Belki uzaydakiler bile canlı olmayan şeyler olabilir.
  Taha Çelik 07 Kasım 2019
 • 0
  Sinemaya uygun alinmasi rahat oldugu icin.
  Yoksa kristal yapidan egzotik yapiya sahip yapilarla ilgili kitaplar var.
  Hatta cok soyut olan Solaris, 71 yapimi.Interstellar gibi sacmaliklar icermedigi icin onemi anlasilamamis bir Rus basyapitidir.
  morgan 08 Kasım 2019
 • 0
  morgan evet Solaris tam bir başyapıttı.
  Benim demek istediğim örneğin youtube deki önemli bilim kanalları bile (PBS Space Time, Veritasium, Vesouce gibi) uzaylılar işin içine girince, Hiçbir soruya cevab vermemesine rağmen Fermi paradoksu Fermi paradoksu diye bağırıyorlar.
  Muhammed TAYLAN 09 Kasım 2019
 • 0
  fermi paradoksu ileri medeniyetler acisindan gecerli.Primatlarin oldugu bir medeniyet bile o kapsamin disinda, inorganiklere kadar odaklanmaya bile gerek yok.
  morgan 09 Kasım 2019
 • 0
  Sinema açısından düşünürseniz insansı (Humanoid) uzaylı tasviri, hem az hayalgücü gerekiriyor hem de yukarıda da denildiği gibi sinemaya alınması daha kolay oluyor. Ancak dünyadaki çeşitliliği dahi düşününce (Yağmur ormanlarındaki azıcık fazla olan oksijen oranı bile canlıların ne kadar büyük boyutta olmasına yol açıyor bir düşünün), insansı uzaylı görme ihtimalimiz düşük duruyor.
  Ha neden karbon temelli uzaylılar arıyoruz derseniz, en azından sıvı suyun var olduğu bir gezegende karbon temelli yaşamın şekillenebileceğine kesin eminiz çünkü biz bu şekilde oluştuk. Biz oluştuysak başka canlılar da oluşmuştur diye düşünülüyor. Bu yüzden de tüm arayışlar bu yönde.
  Mustafa Okat 10 Kasım 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap