• 0

  Günümüzde felsefe, sebep ve sonuç adına yeterli mi?

  ümit toma 28 Ağustos 2019
 • 0
  Yeterli.
  destroyer 28 Ağustos 2019
 • 0
  Soruyu biraz daha açayım. Bilim artık özgür değil mi? Gerek kapitalizmin baskısı, gerek dinsel öğrettiler, gerekse toplumsal algıları hesaba katarsak. Bilim ve felsefeye bakışınız nedir?
  ümit toma 28 Ağustos 2019
 • 0
  Felsefe ile pozitif bilimin yollarını ayrılalı yaklaşık 300 yıl oldu. Bundan önce hemen hemen her bilimci aynı zamanda filozofdu. Hatta akademik unvan olan Ph.D “Doctor of Philosophy”dir.
  Tabii buradaki felsefe, günümüzde kullanmaya alıştığımız kavramdan biraz farklı. Bilimi, bilgiyi sevme anlamında. Eski Yunan'da felsefe, "mantık kuralları ile bilgiden bilgi üretme" karşılığı idi...

  Günümüzde ise boş konuşmaları mantıklı gerekçelere dayandırmaktan, özellikle sosyal- insan kaynaklı sorunları, konuları değerlendirmeye kadar geniş bir kavram ve karşılık alanı var.
  300 yıl evvelki ayrılıştan sonra, felsefe sosyal bilimlerin bir dalı olarak kabul edilmiş.
  Sosyal bilimlerdeki bilgi-veri kaynak esnekliği ve çeşitliliği yüzünden de, felsefe kavramı suistimal ediliyor.

  Batı bilimi, antik Yunan'dan aldığını iddia ettiği felsefe kültürü ile gelişen bilm de, bugünkü bilimsel durumumuzu temsil ediyor.
  Felsefenin temelinde, mantık çıkarımları, tümden gelim ve tümevarım şeklinde vardır. Neden-Sonuç ilişkisi daha sonra tez-antitez şeklinde de kullanılmıştır.
  Bu mantığın temeli ise "1-0" şeklindeki ikili sistemdir. Yani batı biliminin temeli 2'li mantığa dayanır.
  Oysa gerek binlerce yıllık (Janizim gibi 7'li sistem -Hint) bazı inanç sistemleri doğa olaylarına bakışlarında daha farklı mantık sistemleri de kullanmışlarıdır.
  Kuantum fiziği ise bize evrenin 0 ve 1 arasında sonsuz olasılık üzerinden birinde karar verdiğini, bir belirsizlik olduğunu göstermiştir.

  Bilimdeki felsefi yaklaşımda bundan etkilenmektedir. Tabii bu geçiş yani teorinin pratiğe uygulanması, aynı hızda değil. Bilim alıştığı ve geçmişte teknik sonuçlarından dolayı, verimliliğinden şüphe etmediği deney, gözlem ve inceleme ilkeleri çerçevesinde bu geçişi yapmaktadır.
  Eh.. Haliyle bu da yavaş olmakta ve bazen günümüz (bilimsel) felsefesinin yetersiz kalmasına neden olmaktadır.

  Bilim Özgür mü?
  Hayır, değil... Bilim insan ihtiyaçlarına göre yönlendirilmektedir. Bu ihtiyaçlar üzerinden gelir sağlayan-sağlayacak kuruluşlarca tatbik edilmektedir. Çünkü bilim, özünde bağımsız olsa da, araştırma ve diğer giderler için ekonomik kaynağa ihtiyaç duymaktadır. Bu ekonomik kaynak ise ancak (günümüz şartlarında), kapitalist sistem ihtiyaçlarından kaynaklanmaktadır.

  günümüz dinsel öğretilerin çoğu, insan hayatını biçimlendirmeye yönelik olduğu için, kapitalizm ile direk ve dolaylı şekillerde yoğun simbiyotik ilişki içindedir. Biri bilimi desteklerken, diğeri sınırlar. Böylece bilimsel merakı ve yönelimi; istenilen, arzu edilen orta bir yerde tutarlar.

  Bilim aynı zamanda, toplum algısını kullanmada önemli bir araçtır. (Gerçek) Felsefeye dayalı bilimin ürettiği sonuçlar, doğa yasalarının geçerliliği olarak, tartışmasız güvenirliğe sahiptir. Bu güvenirlik ve kesinlik imajının topluma empoze edilip algı oluşturulduktan sonra, sisteme bilimsel destekler sunarak istediğiniz ürünü sokabilirsiniz.
  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 29 Ağustos 2019
 • 0
  Iskenderiye Kutuphansei muduru Erastosthenes gibi mesela. (kutuphane mudurune kiz vermezler simdi ama o donem farkli tabii ki )
  Bu kisiler "polimath" olarak adlandirilirlar.mutlaka 1-2 pozitif bilim disinda felsefe,cografya ve bir sanat dalinda ogrenim gormuslerdir.
  Bence bir bilim insaninin boyle bir birikime sahip olmasi gerekir.Gunumuzde bir parcacigin bulunmasi icin milyarlarca dolarlik cihazlarla seneler gecen sureler sonunda, bilmemkac kisilik gruplarin nobel odulu oldigini gorunce, artik sanki buluslarin bir ilhamdan alinmasi imkansiz gibi.
  Tabii ki artik elma kafamiza dusse kutlecekimini , evdeki kuvette suyun kaldirma kuvvetini somutlastiramayiz, ama dusunce deneyleri icin bence doga, hala bir ilham kaynagi olmalidir.
  Gunumuzde artik 6.hissi guclu hekimlerin azaldigini goruyoruz.Protokoller belli, X kan testi, Y monitorleme, ve nihayet dusuk bir kisisel katki ile teshisin konulmasi.
  morgan 29 Ağustos 2019
 • 0
  " kütüphane müdürüne kız vermezler şimdi" doğru söze ne denir :))
  ümit toma 29 Ağustos 2019
 • 0
  Bu arada düşünce deneyi diyorsak iş orada değişir. Zira unutmayalım ki, ölçüm cihazlarının hepsi yine bizim yapımımız. Bir saat ancak kendini doğrular. Newton simya üzerine de çalışıyordu. Einstein'in oldukça çok uyuduğu bilinir. Ve bazı fikirlerin uyku halinde ortaya çıktığı bilinir. Keza tesla uzaylılardan veyahut bugün adını uzaylı verdiğimiz varlıklardan mesajlar almaya uğraşıyordu. Ve Wolf Messing en basit örneği. Belli ki sadece algıları değil maddeleri de etkiliyordu. Zira Moskova'da yaptığı net olarak budur. Zihin deneylerini pek hafife almayalım derim.
  ümit toma 29 Ağustos 2019
 • +1
  ümit bey tabikide sinir sistemi hakkındaki görüşlerinize ve düşüncelerinize açığım fazla bilginin zararı olmaz heleki tartışılabilirse
  FiZiKAdamı 30 Ağustos 2019
 • +1
  ayrıca bu sorunuzada kendi düşüncem ile cevap vereyim. 20. yüzyılda felsefik düşünceler çok yaygındı "Soruyu biraz daha açayım. Bilim artık özgür değil mi? Gerek kapitalizmin baskısı, gerek dinsel öğrettiler, gerekse toplumsal algıları hesaba katarsak. Bilim ve felsefeye bakışınız nedir?" burda dediğiniz örnek olarak sovyetler birliğinin bilim ateistliği düşüncesi verilebilir. yaptığı başarılı olsun olmasın bütün deneyleri halktan ve dünyadan uzak tutmaktaydı fakat nazi almanyasının baskısı sonucu belgeler artık açığa çıkarıldı. Dinsel öğretilere gelirsek, baskısı en yüksek olan etkenlerden biri idi. açıkçası dini şuan tartışacak bilgiye sahip deilim size yanlış bilgi vermek istemem.
  FiZiKAdamı 30 Ağustos 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap