• 0

  Kütle merkezinde Zaman'ın durumu nedir?

 • 0
  Şu anda revaçta olan konudan yola çıkarak, mesela dünyanın merkezine yaklaştıkça Zaman'ın genişlediğini düşünüyorum.
  Bir yandan nesnenin ağırlığı azalıyor, yani üzerindeki kütle çekim kuvveti düşüyor, diğer yandan ise Zaman genişliyor.
  Yapılan bilimsel hesaplamalar ve çözüm önerileri de bu yönde https://physics.stackexchange.com/questions/298790/time-dilation-without-curvature-at-the-center-of-mass-how-is-that-possible.
  Varsayım önerim de aynı yönde ama sebebi olarak, Zamanın merkeze ulaşana kadar çok fazla kırılması şeklinde ele alması. (Elbette aynı düzeyde bir bilimsel ikna gücüde yok. :-)

  Bu konuda sizlerin fikirleri nelerdir?
 • 0
  Burtay ona bakarsan uzaya doğru çıkarkende yerçekimi azalıyor.Astronatlar zaman genişlemesi mi yaşıyor :D
  optimus 01 Haziran 2019
 • 0
  Zaman daralması: zamanın kısalması

  Zaman genişlemesi: zamanın uzaması

  Zaman ne ki :D

  Atom ve moleküllerin hareketi deil mi?

  Bunlar dursa zamandan söz edemeyeceğiz.ikizlerden biirinin yaşlanması.zamanla mı alakalı ki?

  Yaşlanmak birkere biyolojik moleküler yapının yıpranması ile oluyor.telomerlerin filan kısalması.atomların hareketi hızlanırsa hızlı yaslanmıs mı oluyoruz bu kurama göre anlamadım ki :Sss
  optimus 01 Haziran 2019
 • 0
  Aslında aynı terim hatalarını zaman zaman ben de yapıyor olsam da, esasen zaman yavaşlaması diye bir şey yok.
  Zaman genişlemesi var. Yani zamanın bir referans birimi (1 Planck Zamanı) daha geniş bir alanda, an'ı yaşıyor.

  Bunun en uygun benzetmesi, bence, dalgalar ... Farklı (daha yoğun) ortama giren dalgaların bir atmasının pozisyonu ne ise, Zaman'ın pozisyonu da o oluyor.

  Yaşlanmanın veya telomerlerin veya hücre içi aktifliğin hızının “zaman genişlemesi” ile ilgisi yok. İkizler paradoksu bile aslında kafa karıştırmaktan öteye gitmeyen bir örnek. Ortada karışık ya da karmaşık bir durum, gizem yok.

  Ana ilke çok basit ve net. Nesne hızlandıkça zaman genişler. Hareketin göreliliği burada kafa karıştırıyor çünkü, hareketi tanımlamak için bir referans gerekiyor.
  Bu durumda ise, sabit nesne de, hareketliye göre tanımlanıyor. Tam tersinde ise hareketli nesne sabite göre. Bu Einstein'a elektromanyetik alanı tanımlamasında büyük kolaylık sağlamış olsa da,
  İş nesnenin hareketini tanımlamada tanımlama da dar çerçevede işe yarıyor.

  Çünkü Einstein özel görelilikte, eter kavramı ile hiç uğraşmadan (var ya da yok) direk hareket üzerinden göreliliği kullandı.
  Olmadığı yakın zamanda ispatlanmış eter'in varlığını ele almakla uğraşmadı. (Gordion düğümünü çözer gibi)..

  Bence ise, Zaman'ın kütlenin 3 uzamsal boyutu ile 45 derece açı yaptığı durumu, rest-stabil-sabit-durağan durumu tanımlıyor. Hareket ile hareketin üzerinde gerçekleştiği uzamsal boyutun, Zaman ile kesişme açısı değişiyor. Bu açıdaki değişim oranı bize; hem hızı, hem Zaman genişlemesini hem de göreli kütleyi veriyor.

  Bu açıdan ele alınca, ikizlerin hangisinin Zaman ile kaç derece açı yaptığına bakarak, hangisinin diğerine göre daha yaşlı olduğunu (metabolizmasının daha çok çalıştığını) saptamak kolaylaşıyor.

  Ancak konu soru, tüm bunların dışında bir durumu sorguluyor. Dünyanın merkezine yaklaştıkça, Zaman genişliyor. Bu net bilgi üzerinde fikirler önemli.
 • 0
  Homojen olmayan bir yapi, (mesela dunya) , homojen yapi ( mesela notron yildizi) farki oldugunu dusunuyorum.”kutle merkezi” derken geometrik merkez , mesela karadeligin tam ortasi olarak alsak daha baside indiririz.
  morgan 03 Haziran 2019
 • 0
  Karadeliğin ortası bizim için tamamen farazi bir durum. Bence onu ele almasak daha doğru olur. Hiç bir bilgimiz yok.
  Nötron yıldızı açısından ise, Kütleçekim, merkez ve Zaman ilişkisi bence aynı olurdu.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap