• +2

  Düzgün çembersel hareket yapan bir cisim eylemsiz referans sistemi olarak kabul edilebilir mi?

  sanemaçıkgöz 10 Mayıs 2019
 • 0
  eger referans sistemini cembersel hareket yapan cismin uzerinde secersen, referans sistemi ivmeli hareket yaptigi icin eylemsiz referans sistemi secmemis olursun. bu yuzden de coriolis etkisini gorursun.
  destroyer 10 Mayıs 2019
 • 0
  Düzgün çembersel hareket yapan cisimlerin ivmesi sıfır olması sebebiyle bu cisim, aynı açısal hıza sahip başka bir cisme göre referans alınabilir çünkü o cisme göre eylemsiz kabul edilir.Buna gezegenlerin güneş çevresinde dönerken, onların çevresinde de uydularının dönmesi örnek verilebilir.
  Mehmet Kaygusuz 10 Mayıs 2019
 • 0
  Yani uydular gezegenlere göre eylemsiz mi kabul edilir?
  sanemaçıkgöz 10 Mayıs 2019
 • 0
  Ayrıca düzgün çembersel harekete merkezcil ivme tanımlandığına göre ivmesi sıfır diyebilir miyiz ?
  sanemaçıkgöz 10 Mayıs 2019
 • +2
  Diyemeyiz. En basta demek istedigim de oydu. Mehmet’in dedigi yanlis. Cunku cembersel hareket eden cisim, senin de bildigin uzere, a=v^2/r lik bir merkezcil ivmeye maruz kalir. r yaricap, v de cizgisel hiz. O yuzden sectigin referans sistemi eylemsiz (non-inertial) olmaz. O yuzden de yalanci kuvvet (fictitious force) hissedersin.
  destroyer 11 Mayıs 2019
 • +2
  bir de simdi farkettim ilk sordugunla ikinci sordugun ayni degil. toparlamak gerekirse: dunyanin sabit ve bir uydunun onun etrafında dondugunu varsayalim. bu durumda referans sistemini dunya olarak secersen, sectigin referans sistemi eylemsiz olur. Fakat referans sistemini uydunun ustune koyarsan o zaman referans sistemi eylemsiz olmaz.
  destroyer 11 Mayıs 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.099 soru

30.435 cevap

30.746 kullanıcı

Giriş Yap