• 0

  İnsanın ölmüş cesedi uzayda bırakılsa çürür mü ve yeni bakteri üretebilir mi ? Bu bakteriler uzayda üreyebilir mi ?

  h4 07 Mayıs 2019
 • -1
  denemek lazim.
  destroyer 10 Mayıs 2019
 • 0
  çürümenin ne olduğunu araştırın derim boş uzayda bakteri veya canlı popülasyonu yaşayamaz cesed olduğu gibi sonsuz uzayda sürüklenir.
  Rick Sanchez 11 Mayıs 2019
 • 0
  Organik nesnelerin çürümesi, var olan organik moleküllerin (protein, yağ, amino asit, vb.) başka canlılarca, kendilerine besin olarak dönüştürmelerinin bir sonucudur.
  Bu nedenle çürüme olması için önce, bu işi yapacak mikro canlılar lazım.
  Canlılık için ise, besin olması yetmez, ısı (sindirim ve parçalama sürece için gerekli enerjiyi destekleyecek) ve Su (yeni moleküllerin inşaası için katalizör) lazım. En önemlisi de çürükçül bakterilerin metabolizmalarında bu dönüştürülenleri enerji olarak kullanmak için yakıcı bir kimyasal (bizim gezegenimizde oksijen) gerekiyor.

  Besin alımı ve tüketimini derinlemesine incelerseniz, esasında tüm olayın; ATP üretip bunları ADP'ye dönüştürürken bir kaç elektron elde etmek olduğunu görürsünüz.
  Yani hücrelerimiz için gerekli olar elektriği, besinlerden sağlıyoruz. Bu bizi organik yapıyor. :-))

  Uzay da oksijen yok. Su yok. Uygun aralıkta yaşamsal fonksiyonları destekleyecek ısı yok. Yani bakteriler üreyemez, fizyolojileri (ölmeseler bile) aktif olamaz. En fazla kuluçka da şartların değişmesini bekleyebilirler.
  Bu arada uzaydaki cesed süblimleşme ile su kaybedecektir. Kuruyacaktır. Toza dönüşmesi çok uzun süre sonunda entropi yüzünden olacaktır ki bu da bir tür çürümedir. (En azından eylemsel açıdan)
  Karadeniz altında bol miktarda hidrojen sülfür var. Bu zehirli bir gaz ve oksijenli yaşamı adapte olmuş bakteriler burada yaşayamıyor. Sadece sülfür bakterileri yaşayabilir ama onlarda enerjilerini sülfit-sülfat dönüşümünden sağlıyor. Bu bilgim eski, eksik ya da hatalı olabilir, araştırın).
  Bu yüzden Karadeniz zeminindeki bir çok canlı artığı ve batık gemiler yüzyıllarca hiç bozulmadan kalabiliyorlar.
 • 0
  insanin icinde bir cok bakteri var ve bakteriler oksijensiz solunum yapabilir o yuzden soru makul.
  destroyer 12 Mayıs 2019
 • 0
  İnsan vücudunda nücre sayısından fazla ortakçıl veya dış kaynaklı bakteri olduğunu biliyordum da, oksijensiz solunum yapanı duymamıştım. Nerelerde yaşıyorlar? Hangi bakteri familyasından geliyorlar? (Cins ve tür gerekli değil, familyası yeterli...)
 • 0
  destroyer 28 Mayıs 2019
 • 0
  Uzay boşluğunun ortalama ısısının yaklaşık - 270.5 derece olduğu biliniyor. Aynı zamanda canlı yaşamının oluşabileceği en düşük ısısı - 273.5 derecedir. Bu nedenle bakterilerin hayatta kalabileceğini düşünmüyorum. Yaşasa bile çürüme olayının gerçekleşmesi için karbona ihtiyaç vardır.
  albert newton 16 Mayıs 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap