• 0

  Işık hızında giden gözlemci için A noktasından B noktasına gittiğinde zaman duracağı için B noktasına vardığında ışınlanmış gibi mi olacak?

  Koray Akpınar 04 Mayıs 2019
 • +2
  zaman durmaz güzel kardeşim, sadece yavaşlar.
  test test 06 Mayıs 2019
 • 0
  Olmayacak duaya amin demekten öte bir şey değil. Kütleli hiç bir nesne ışık hızında hareket edemez.

  Işınlama denilen olayın arkasında yatan mantığa bakacak olursak, 3 boyutlu nesnenin tüm kuantum bilgisinin 2 boyutlu bir alana çevrilmesinden ibaret. Yani hologram bilgisi...
  Bu bilgi hedefe yollanıp, tekrar 3 boyutlu olarak inşaa ediliyor.
  Burada bilgiye dönüşen nesne için anlık olarak gerçekleşen bu yer değiştirme, gözlemciler için ışık hızı sınırına tabi...
  Tabi bir de mesafe ile dağılan ve kaybolan bilgi konusu da var. Diğer deyişle entropi. Yani ışınlama ile oluşan nesne, hiç bir zaman orijinalinin tam kopyası olamayacak. Her seferinde bazı bilgiler kaybolmuş olacak.

  Işınlama tekniği geliştirilmiş olsa bile, bu ancak kısa mesafelerde etkin olabilir başlarda...
  (İnsan gibi karmaşık bir objenin bilgiye dönüşmesi ise çok karmaşık. En azından 2-3 yüzyıl daha bunu saklayacak ve çözümleyecek makineler olası gelmiyor. )

  Sorunuzun cevabı, hayır ışık hızına ulaşamayacağı için ışınlanmış olmayacak.
 • 0
  İsinlanma diye birsey yok. Quantum teleportation ismi yaniltici. Bilgi de isinlanmiyo tabii ki. Boyle sacma sapan sey mi olur.
  destroyer 09 Mayıs 2019
 • 0
  Bilgi ışınlanabilir. En ilkel şekli ile fiber kablolardaki lazer buna örnek. Bilgi burada dalga boyunda ve frekanslarda taşınıyor. (1 ve 0 olarak)

  Aynı mantık, mesela Dünyadan Marsa bilgi aktarırken de kullanılabilinir.

  Zaten elektromanyetik dalga (radyo- tv dalgası) yollayarak bilgi aktarma ile Lazer ışığı ile bilgi aktarma arasındaki tek fark, ışıkların uzaydaki yayılma alanları olacaktır. Lazer daha az dağılacağı için daha yoğun bilgi aktarımına uygundur.
  Pratik açıdan, her ikisi de; bilginin ışınlanmasıdır.
 • 0
  isikla bilgi aktarmanin isinlanmayla ne alakasi var?
  destroyer 12 Mayıs 2019
 • 0
  Işınlama nedir? O zaman... Adı üstünde "ışınlama", ışın, ışık, vs... Tabii bağlantıyı göremiyorsanız diyebileceğim bir şey yok.
 • 0
  ismi benziyo diye ayni sey oldugunu dusunmek... o zaman vektor ile rektor de ayni sey. isinlanma=teleportation, isik=light.
  destroyer 13 Mayıs 2019
 • 0
  Isinlanmadan kasit tamamen Star Trekteki olay , yani bilmemkac milyon isik yili otesine madde veya bilginin anlik tasinmasi. Ornekle, 3 isik saniyesi ilerdeki biri ile 3 saniye farki olmadan telefon gorusmesi bilgi isinlanmasi olabilir.
  morgan 14 Mayıs 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap