• +2

  Bir alanda daha önce keşfedilmemiş bir bilgi veya kanun keşfedildiğinde o alanın bütün kuralları yıkılabilir mi?

  Athena 02 Mayıs 2019
 • +1
  Yani örnek verirsem atomla ilgili yeni bir bilgi keşfedilirse atomla ilgili bilinen her şeyin yanlış çıkma ihtimamı var mıdır?
  Athena 02 Mayıs 2019
 • -1
  tabii ki de yanlis cikmaz. sadece eski kanuna matematiksel duzeltmeler gelir. mesela goreli olmayan newton mekaniginde p=mv iken goreli olunca p=gamma mv olur. gamma da v<<c limitinde 1'dir zaten, ayni seyi verir. ya da makroskopik limite ciktiginda quantum correctionlar onemsiz olur gibi.
  destroyer 03 Mayıs 2019
 • 0
  Yeni bir bilgi ve bu kanuna dayalı olarak var olan yasaların sorgulanması olarak ele alıyorum sorunuzu.
  Bence, Destroyer'ın yaklaşımı bu konuda net bir cevap.
  Biraz daha detaylandırırsak, yeni bilgiler ve kanunlar daha önce bulunmuş olan ve işleyen çalışan kanunları yıkmaz ama onları da kapsayacak şekilde bakış açımızı değiştirir.
  Yani bildiğimiz kanunları, farklı bir bakış açısından daha ele alırız. Çünkü mevcut kanunlar, hele işleyen ve çalışan , sonuç veren kanunlar ise yanlış değillerdir.
  Sadece fili, elleriyle dokunarak tarif eden kör adamın anlatımı gibidirler.

  En bilinen örnek olarak, (Destroyer'ın seçimi üzerinden) Einstein görelilik ile Newton kurallarını yıkmamıştır. Onuda kapsayacak şekilde bakış açısını genişletmiş ve fizikte yeni yaklaşımlara temel olmuştur.

  Ortaya çıkacak yeni bilgi, öncekilerle çelişmemeli. Çelişirse, yeni bilgi veya bakış açısı yanlıştır.
  Çünkü öncekiler pratik kullanımları ile kendilerini kanıtlamışlardır zaten.Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.028 soru

30.088 cevap

30.550 kullanıcı

Giriş Yap