• 0

  ışık hızında olduğu için mi fotonun kütlesi yok , yoksa kütlesi olmadığı için mi ışık hızında ?

  rdvnsn 18 Mart 2019
 • -1
  Bildiğim kadarıyla fotonun kütlesi var ancak çok çok küçüktür. Buna bakarsak bundan dolayı ışıl hızında olabilir.
  PlaTON 18 Mart 2019
 • -1
  fotonun kutlesi yoktur. o yuzden isik hizinda
  destroyer 18 Mart 2019
 • -1
  Herşeyin kütlesi olmalı. Kütleçekimden etkilenen her parçacık gibi fotonun da minik bir kütlesi vardır. Şöyle düşünürsek ışığın hangi durumlarda foton, hangi durumlarda dalga boyu şekline davranmasına karar verme yöntemindeki "nasıl" hala tartışılmakta. Nihayetinde süperiletken ortam içerisinde minigi görüntülemek mümkün. En genel tabirle bir cismin madde miktarı olan kütle bu parçacıkta neden es geçiliyor. Işık hızında olduğu için mi (sadece uzay ortamında) yoksa biz elektromanyetik dalgaların varlığı dışındaki en büyük etmen olan "ortamı" da mı göz önünde tutmalıyız. Uzay ortamdaki sıcaklığı 2.85 derece daha soğutmak mümkün olsa (-273.15) hiç bir cisimin hareket edemeyeceği ortamda fotonun da ışık hızından bahsedilemez.
  Faruk Arslan 19 Mart 2019
 • -1
  Foton'un kütlesi yoktur. Şimdiye kadar da (tüm aramalara rağmen) bulunamamıştır. Kaldı ki yüksek enerjili x ve gama ışındalarından, çok daha az enerji taşıyabilen (momentumlarında) nötrinoların kütlesi bile tespit edilebiliniyor.
  Fotonun kütlesi yoktur.
  Eğer olsaydı, fotonla çarpıştırılan parçacıklarda momentum değil, kütle artışıda saptanması gerekirdi. Ayrıca evrende fotona maruz kalan her şeyin kütlesinin zamanla biriken fotonlarla artması gerekirdi.

  Işık hızında olmasına gelince. Bu sınır, Evren için limit bir hız. Özel bir anlamı ve değeri var. Evren içinde var olan her şey ancak ışık hızında veya altındaki hızlarda tespit edilip, evrenimizin bir parçası olabilir. Üstündeki hızları, tespit etmemize imkan yok. (Sadece teknoloji meselesi değil, bildiğimiz evrene ait de değiller eğer var iseler)

  Foton 2 boyutlu titreşim yapar. Kütle ise 3 boyutlu. Kütle için hareket 3 uzamsal boyuttan biri üzerinde olur.
  Foton için ise böyle bir uyarlama yok. O, 2 boyutunda momentum taşıyor sadece...
 • 0
  Fotonun kutlesi duragan degildir.Goreli kutlesi vardir.Bu arada u un zamandan sonra merhaba Burtay Bey, ben Morgan Frei
  morgan 22 Mart 2019
 • 0
  ışığın kütlesiz olduğunu ispatlarmısınız bana herşeyi ışıkla incelerken elimizdeki en küçük materyal o iken ışığın kütlesiz olduğunu idda etmek saçmalıktan ibaret. hatta şunuda idda ederim size uzay duraan bir ve hareketli haldeki fotonlarla doludur. ışık hızıda sabit değil maddenin hareketinden kaynağın hareketinden + yada -olarak etkilenir michelson morley deneyi eterin yokluğunu ispatlar fakat ışık hızının sabit olduğunu ispatlamaz nedenine gelince uzayda ışıgın hızını kesecek bir madde yoksa ışık hızı dünya hızını yörünge hızına oranla michelson ve morleyin ön gördüğü gibi - değil + olarak almış olur ve bu deney bunu asla ispatlayamaz çünki ışık aynadan yansıdığında yeniden - hız alarak yine diğer ışıkla aynı zaman zarfında algılayıcıya ulaşır hesaplayın ve görün.
  orhan ateş 23 Mart 2019
 • 0
  ayrıca madde ışığa dönüşe biliyor ve ışık madde içinde soğurula biliyorsa ki bu kabaca bir örnek ışığın kütlesiz olduğunu idda etmek saçmalık maddenin en küçük yapı taşını ararken ışığı kulanıyoruz değilmi o aradığımız şey bence ışığın ta kendisi ama nasıl bir yapıya sahip orası muamma bunuda bizim ispatlamamız lazım birazda bu açıdan düşünsek bilimde bir adım daha ileri yol almış oluruz bence
  orhan ateş 23 Mart 2019
 • 0
  Fotonlarin kutleleri olsaydi, birbierinden etkilenmemelerini nasil aciklarsiniz? Hicbir ek parcacik kullanmadan, iki fotonu birbirine carptirip hizlandirabilir veya yavaslatabilir misiniz? En basidi EM dalga kutle tasiyabilir mi ?
  morgan 23 Mart 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap