• 0

  Nötrinoların kütlesi neredeyse 0 olduğu için diğer maddeler ile etkileşime girmeden içinden geçebildiğini biliyoruz. Peki neden kütlesi 0 olan fotonlar çoğu durumlarda madde ile etkileşime giriyor?

  Ozan AKAR 26 Şubat 2019
 • 0
  cunku notrinolar weak field ile etkilesime giriyolar ama fotonlar electromagnetic field ile
  destroyer 28 Şubat 2019
 • 0
  @destroyer, Nötrinolar niye Zayıf Alan'la etkileşiyor? Farklı kılan ne?
 • +1
  Nötrinoların, radyo dalgaları gibi görünür ışığa oranla enerjileri,salınımları,titreşim dalga frenkasları düşük ve yüksüz,nötr oldukları için atomların elektromanyetik alanıyla etkileşmeden içleriden geçip gidiyorlar.Düşük bir titresimleri olduğundan bir karşı koyma olmuyor atom manyetiği tarafından.Sonuçta radyo dalgasıda bildiğin ışık ama nesnelerden geçiyor.enerjisi,titreşimi görünür ışığa oranla düşük olduğu için.

  yine x-ray, gama ışınları da yüksek enerjili kısa dalga boylu ışık ama onlarda maddeden geçiyor. Tabi bu kısa dalga boylu olan ışınlar elektro manyetik alandan zorla yol açıp geçip gidiyorlar.elektron koparadabilirler.yüksek titreşimde gittikleri için kendi oluşturdukları manyetik alan ile karsılastıkları manyetik alan ile çatışıp zorla geçiyorlar.notrinolar ise etliye sütlüye karısmadan her manyetik alandan rahatca geçiyorlar.Bir karsı koymayla karşılaşmıyorlar. Tabi kendi olusturdukları gibi düşük bir manyetik alan ile karsılasırsalar etkileşime girebilirler diye tahmin ediyorum.
  optimus 02 Mart 2019
 • 0
  @optimus, teşekkür ederim. :-)
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.645 soru

27.475 cevap

30.164 kullanıcı

Giriş Yap