• 0

  Zamanın göreceli olduğunu biliyoruz.Peki biz big bang'in 13.8 milyar yıl önce meydana geldiğini yada big bang'dan 1 milyar yıl sonra galaksilerin oluştuğunu nasıl söyleyebiliyoruz ?

  Emre Bebek 26 Şubat 2019
 • 0
  Yani anlatmak istediğim big bang yaşanırken henüz güneş sistemimiz,galaksimiz yoktu bizler bu zaman kavramını nasıl big bang'e uyarlayabiliyoruz? Kafayı yemek üzereyim...
  Emre Bebek 26 Şubat 2019
 • 0
  sorun şu ki zamanın sana göresi bana göresi olmaz. Tabi olduğumuz fizik kanunları değişir sadece. Bundan dolayı zamanı göreceli zannederiz.

  Hem zaman nedir ki?

  İşe önce zamanı öğrenmekle baslamak gerek.Zaman dediğimiz atom ve moleküllerin hareketi sonucu ortaya çıkar.Big bang'den önce yani atom ve moleküllerin olmadığı bir yerde zamandan bahsedemeyiz zaten.

  Zamansız, durgun,mat,donuk,beyaz bir saf enerji.Kimi buna tanrının nur 'u/enerjisi der kimi sanal parçacık.

  İşte, işe önce zamanın ne demek olduğunu kavramayla başlayabilirsin.Zaman dediğin öyle canlı bişey değil.Zaman ; atom ve moleküllerin hareketi sonucu ortaya çıkar. Bu da demek oluyor ki bahsettiğin bigbang'dan önce zaman yoktu.Çünkü; atom yoktu bundan mütevellit harekette olduğunu söyleyemeyiz. Sadece soyut veya sanal bir saf enerji hüzmesi,varlığı,denizi mevcuttu.Bu enerji de bildiğin hareketsiz,titreşimsiz, durgun,donuk bir enerji.

  İşte nasıl desem bir arp müzik aleti düşün. Üzerinde ki yaylar etkileşimsiz hareketsiz görünür. Tellere dokunup bıraktığında bir titreşim olur ve hareket başlar.İşte öncesinde bunun gibi hareketsiz bir enerji bir sebeple titreşip hareket etmeye basladı.Tabi bu yaydaki atomlar gözle görünmesede hareket halindedir. Sadece benzetme yapıyorum ufkun açılsın diye.orayı yok sayman gerek.işte fizik neyse odur. zamanı göreceli zannederiz.oysa tabi olduğumuz fizik kanunları değişir.
  optimus 26 Şubat 2019
 • 0
  fizik kanunları değişir derken farklı durumlarda farklı olayları kastediyorum. Ay ve dünyada ki ağırlığımızın farklılaşması gibi. Değişen fizik kanunları değil yani.fizik neyse odur.
  optimus 26 Şubat 2019
 • 0
  Zaman algısı, yani "süre", kişiye o da "göreli hızına" göre görecelidir.
  (Bu cümle tüm izafiyeti bilgi düzeyinize göre anlatır sanırım).

  Zaman sabittir. Değişmez. Bizim ölçtüklerimiz, evrendeki hızımıza veya bizim hızımıza göre zaman değerleridir.

  Zaman'ın bu sabit özelliğini, ışık hızının tüm gözlemcilere ve platformlara göre aynı değerde-sabit olması ispatlar.
  Işık hızı ise, Zaman'ın izin verebileceği maksimum hızdır.

  Derinlemesine girmeden, galaksilerin bize gelen ışıklarındaki kızıla kayma oranlarına ve evrenin genişleme oranı göz önüne alınarak yapılan gözlemler, bize galaksilerin yaşı hakkında bilgi veriyor.
  Biz den hangi ivmede uzaklaşması gerektiğini (67 km/sn idi sanırırm) ve süpernova gibi ışık şiddeti belli yıldızlardaki kızıla kayma oranı ile ne kadar uzaktan geldiği hesaplanıyor.

  Belli tip süpernova patlamalarının ışık şiddetinini sabit oluşu hesap kolaylığı sağlıyor. • 0
  Genişleme hızının mesafeye bağlı olarak değişimi Hubble sabiti kullanılarak hesaplanabilir. Değeri zamanla değiştiği düşünülen bu sabit, günümüzde H0=67,15 (km/s)/Mpc’dir. Bu değer, gözlemciye olan mesafe bir milyon parsek (parsek=3,26 ışık yılı) arttığında genişleme hızının saniyede 67,15 kilometre arttığı anlamına gelir. Özel görelilik kuramı hiçbir cismin ışıktan daha hızlı hareket edemeyeceğini söylese de, bu durum evrenin genişleme hızına herhangi bir sınır koymaz. Örneğin bize 4,5 milyar parsekten daha uzak olan gökadaların bizden uzaklaşma hızı, ışık hızından daha büyüktür.
  http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/evrenin-genislemesi-ne-anlama-geliyor

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap