• -1

  Gezegenlerin birer hücre olması sizce ne kadar olası ? Tüm evren belki de bizden daha gelişmiş devasa bir canlının vücudunu oluşturuyor olamaz mıyız?

  Emre Bebek 25 Şubat 2019
 • -1
  "Gaia" terimini araştırınız. Canlı-canlı herşeyin ortak bir bilincin parçası olmasına, bunun yanında bireysel düzeyde bağımsız bilinci de olduğuna dair bir yaklaşım. A. Asimov, bir romanında bu konuyu da işliyordu...
  Esasen, evrendeki bilginin korunmasıyla ilgili sorulara cevap arayan bir yaklaşım bence...
  Örneğin, bir güneşten ömrü boyunca yayılan radyasyonun, evrendeki başka ortamlara-gök taşlara kayıt edilmesi ve saklanmasından, konuşma esnasında çıkan ses dalgalarının, penceredeki cam moleküllerini biçimlendirip, kayıt etmesine kadar varyasyonları vardı.

  Eğer bilgi saklanıyorsa, bilinçte olabilir...

  Doğa da karıncaların bireysel salaklıklarının, koloninin sibernetik zekasından binlerce kez daha farklı ve düşük olması gibi, bilginin saklanma ve işlenme yöntemleriyle, bilinç arasında bağlantılar da araştırılıyordu.

  Fizik açısından, gözlemlenebilir ve deneye tabi değil. Ama hafızası olan metaller gündeme geldiğinde, bir tür bilinç varlığı sorgulanmıştı...

  Konuyla ilgili aklıma gelenler bu kadar...
 • -1
  oldu olacak butun non-markovian processlere bilinc diyelim
  destroyer 28 Şubat 2019
 • +1
  @ destroyer, tam anlamıyla olmasa bile bence güzel bir yaklaşım sizin ki...
  Kendi hatalarından ders alıp, evrim geçiren modellemelerde, aslında sınırlı olasılıklar içinde en fazla-verimli kullanılanı "temel" öğelerden oluyor gibi... Bir sonraki modellemede de bu tercih edilen oluyor. Gerçi bunu program, istatistiksel sonuçlara göre saptıyor, bilinç diyemeyiz ama sanırım benzer işlev parçalanmış RNA iplikçiklerininin birleşerek kendilerini tamir etmelerinde gözüküyor.
  Bilinç diyemeyiz ama tamamen rasgelelikte değil...
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.645 soru

27.475 cevap

30.164 kullanıcı

Giriş Yap