• 0

  Manyetizma kullanarak sonsuz bir döngü oluşturulabilir mi ? Ve bu sonsuz döngüden sürekli olarak enerji elde edilebilir mi ?

  İsmet Şahan 23 Şubat 2019
 • +2
  Hayır oluşturulamaz bir yerden sonra enerji harcadıkça manyetizma bozunuyor.

  Mıknatıslar örneğin.Yapılmış aletler var ama kullandıkça manyetik özellikleri bitiyor.Dolayısıyla sonsuz döngü oluşmuyor -ki oluşamaz da zaten.

  Metal yorgunluğunu biliyorsan...işte atomlar bir yerden sonra moleküller bağ yapmayı bırakıyor. Istesende sonsuza kadar bozunmadan duracak bir alet yapamazsın ki bu alet sonsuz döngü oluştursun hemde. Olmaz.
  optimus 26 Şubat 2019
 • +1
  Devri Daim makinesi, bilinen yazılı tarihte en az 2500 yıllık düş... Su değirmenlerini taşıma su ile döndürme projelerinden başlayarak, günümüze kadar binlerce çeşidi önerildi.
  Ama Optimus haklı, oluşturulamaz.

  Çünkü entropi ilkesi gereği, çıktı olarak hiç bir zaman girdi miktarıyla eş düzeyde (bile) enerji sağlayamazsın. Oysa bir sistemde, iş yapabilmek için, çıktı girdiden de fazla olmalı.

  Her sistemde iş üretilirken, girdi olarak kullanılan enerjinin bir miktarı; sürtünme, ısınma, aşınma vb sebeplerle ortama, kullanışsız enerji olarak saçılmaktadır.

  Mıknatıslarla yapılan sistemlerde de, mıknatısın hazırlanmasında kullanılan enerjiyi de girdi olarak sisteme dahil ederseniz, çıktı gene daha düşük kalıyor.
  Üstelik, mıknatıs atomlarındaki son yörüngedeki elektron dizgelerinin spin düzeni bozuldukça, manyetik alan üretme yeteneği de azalıyor. Ki bu bozulma, tüketim ile eşdeğer sayılabilir. Bozulmayı geri almak için, gene enerji harcanmalı (kızdırılmış metalden yüksek gerilim akım geçirmek gibi...)
 • +1
  Dünya gaz ve toz bulutu halinden katı bir mıknatıs haline geldikten sonra kendi ekseni ve diğer güneş sistemi gezegenleri ile birlikte güneşin etrafında dönmeye başlamasını nasıl aciklarsınız ? Saygılar.
  Faruk Arslan 16 Mart 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.028 soru

30.088 cevap

30.550 kullanıcı

Giriş Yap