• 0

  MARS gezegeni patlamak üzere ! ! ! -Daha önceden ortaya attığım tezlere yeni bir tanesini ekliyorum. Yine eski öngörülerime dayanarak,üzülerek ifade ediyorum ki,müdahale edilmezse MARS,GÜNEŞ olabilir.

  muzaffer erdem 23 Aralık 2018
 • -4
  Değerli arkadaşlar uzun bir aradan sonra,son derece aksiyonel bir haberle karşınızdayım.
  İlgililerinin dikkatine;
  Mars gezegeni patlamak üzere.
  Gezegendeki en son aktif volkanın sönmesinin ardından kaç yıl geçtiğini?
  Dünyadaki tüm mağma ifrazatlarının 1 günlük m3 üzerinden oranını ve b oranın 100 yıla 1000yıla ve nihayetinde 1 milyon yıla katladığınızda ortaya çıkacak rakamın kütlesini Dünyanın kütlesi ile orantıladığınızda karşınıza çıkacak rakam Mars gezegeninin , ne zaman infilak edeceğini ortaya çıkaracaktır.
  Evet değerli arkadaşlar ,hepinizi bana yardım etmeye çağırıyorum.
  Jeologlar-yerbilimciler,uzay araştırmacıları, size sesleniyorum.
  Lütfen bana yardım edin...
  Saygılarımla...
  Muzaffer Erdem
  muzaffer erdem 23 Aralık 2018
 • +2
  Araştırmalarınıza birşey diyemem ama takıldıgım bisey var mars güneş olacak derken ne demek istediniz jüpiter onca kutlesine rağmen füzyon sürecine ulaşamadı hem bize baya uzak diyebiliriz mars gezegeni patlarsa o ayri ortaya çıkan dev kütleler dünyaya doğru yol alabilir !!
  Rick Sanchez 29 Aralık 2018
 • +1
  Olympus Mons u duymuştum önceden 2 milyar yıl önce patladığı söyleniyordu. Bunu hesaplamak nasıl mümkün olabilir ki, sonuçta dünyadan farklı bir ortam bende bunu merak ettim açıkçası?
  shadow man 29 Aralık 2018
 • +1
  Ortaya dayanaksız savlar atmak basit olarak komplo teorisidir. Ama komplo teorisini gerçek kılacak bilgileri de başkalarından isteyecek kadar ileri gitmek ise ancak kişinin sağlıklı düşünce yapısına sahip olmaması ile alakalıdır herhalde. Bir gezegenin sahip olduğundan ya da ömrü boyunca üretebileceğinden çok daha büyük bir enerji ile patlayabileceğini hatta güneşe dönüşebileceğini sanmak ise bilgisizliktir. Yoktan enerji üreterek elbette marsı patlatabilir, dilediğiniz teoriyi de bizlerden bilgi isteme cürretini kendinizde bularak öne sürebilirsiniz tabi. Fakat bu kadar büyük bir enerji öyle kendiliğinden milyonlarca yıl depolanamaz. Enerji sürekli daha yüksek olasılıklı durumlara dağılma eğilimde olduğundan sürekli dağılmayı tercih eder. Hatta depolamak için, gezegeni patlacak olan güçten daha büyük bir enerji sarf etmeniz gerekir. Gezegenin volkanlarının neden pasif olduğunu bilmiyorum tabi, belki de uzaylılar inanılmaz güçlü malzemeler ile küçük bir dyson küresi kurmuşlardır merkezine. Kim bilir!
  Vide supra 31 Aralık 2018
 • +1
  Kütle büyüklüğü ile yüzey alanı arasındaki ilişki, ısı kaybını ayarlamada önemlidir. Büyük kütle küçük yüzey alanı birim kütle başına daha az ısı kaybıdır.
  (Kutup ayıları bu yüzden türdeşlerinden iridir.) Mars kütlesi, dünya ya göre küçüktür. Bu yüzden daha çabuk soğumuştur.
  .
  Ancak bir gezegenin sıcak çekirdeğe sahip olmasını sadece ısı kaybı belirlemez. Her nesne düzenli ısı kaybeder. Aynı zamanda ek ısı kaynağıda lazım. Güneşe olan uzaklık açısından Mars, dünya ya oranla çok daha az ısı enerjisi alır. Daha çoğunu kaybeder.

  Bir başka ısı kaynağı ise kütle çekimidir. Dünyanın çekirdeğini sürekli etkiyen Ay'ın kütle çekimi, gelgit esnasında sürekli kabuğa enerji aktarmaktadır. Mars'ın 2 tane yakalanmış astroidlerden türeme mini uyduları bu tür bir işlev yürütemez.
  .
  O yüzden Mars içteki enerjisini zamanla uzaya dağıtmış ve içten soğumuştur. Böylece erimiş çekirdeği de hareketsizleşmiş, manyetik alanını da kaybetmiştir.
  Bu da son hesaplara göre 1 milyar yıl kadar önce olmuştur.
  (Oysa o dönemlerde dünya daha yaşanamayacak bir sülfür gezegeniydi).
  ,
  O yüzden Mars'ın artık bırak patlama, dış yüzeyindeki ince atmosferi bile ısıtacak enerjisi kalmamıştır.
 • +1
  Muzaffer bey neden patlaması gerektiğini ya da patlayacağını mantıklı bir temel üzerine inşa ederek belirtmediniz. Bunu da dünyanın volkanik aktivitesi ile kıyaslayarak, oran/orantı kurarak öne sürüyorsunuz. Üstelik neredeyse evren kadar yaşlı gezegenlerin gözlemlendiği ve marstan daha yaşlı sayısız gezegen varken. Gezegenin patlaması gerektiğini düşünmeden önce sağlıklı bir mantık bu bilgileri ele almaz mıydı?

  Şayet tüm bunlar henüz belirtmediğiniz sebepler ile bir şekilde olmuş olsa dahi gezegenin patlaması için gereken enerji muhtemelen ömründe üretebileceği enerjiden bile çok daha büyüktür. Enerji böyle davranmaz, kendi kendine böylesine büyük nicelikte birikmez. Çünkü her zaman sistem içerisinde en yüksek olasılığa sahip düzenlenme yapısını seçtiğinden dolayı mutlaka ısı, radyasyon, deprem ya da devasa volkan patlamalarına neden olur. Tüm bunlar olmuyor ya da yavaş oluyorsa gezegenin eskisi kadar aktif olmadığını düşünmenin yanlış bir tarafı yok gibi.
  Vide supra 02 Ocak 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap