• 0

  Tarih Çağ'larını önemli olayların açıp kapattığını hepimiz biliyoruz... Peki Sizce Ay'a İnsanoğlunun ayak basması, bir çağı kapatıp yeni bir çağı açamaz mıydı?

  Ugur Yardım 05 Aralık 2018
 • +1
  Çağ açıp kapatmak, olayın büyüklüğü ve öneminden ziyade...
  Dünya da ve insan toplum yaşamında yaptığı "derin değişiklikle" alakalı.

  Mesela bana göre, ay'a ayak basmaktan ziyade, plastiğin keşfi daha uygun adaydır.
  Ya da Marsın kolonileşmesi.
  İnsaoğlununn ay'a gidiş nedeni, askeri silahlanma yarışınının bir ürünüydü. Bu yüzden şu an değerlendiremiyorum.
 • +1
  Aya ayak basmak belki bundan 100 yıl sonra değeri bilinecek bir şeydir. uzay çağının başlangıcı olarak kabul edilecek olan tarih olabilir. ya da uzaya ilk gönderilen canlı da çağı değiştiren zamanı belirleyebilir.
  Bilal Dinçer 08 Aralık 2018
 • +1
  Çağın değişme olanağı şu şekilde bence; eğer ayda veya güneş sistemindeki diğer gezegenlerde yaşam belirtileri olsaydı zaten çağ kayması olurdu. Ama Aya gitmek sadece bir çağ içerisinde imkânları sağlamış olduk yani aya sadece gidebildik çağın değişimi için yaşam şart... İleride evrenin başka köşelerinde yaşam belirtileri bulunursa çağ kökten değişir bence.
  Ömer faruk icen 15 Aralık 2018
 • 0
  Ay'a ayak basılmasının, bazı olayları tetikleyecek ve daha sonra dünyayı, toplumsal hayatı vs. önemli düzeyde etkileyecek bir yapıda olması gerek. Öyle mi onu detaylıca tartışmak lazım. Yani olaydan çok olayın sonuçları önemli. Örneğin Kavimler Göçü. Tarihin her zamanında göçler olmuştur. Bu göç elbette diğerlerinden farklıdır ve dev bir etkiye sahiptir. Çok büyük şeyleri tetiklemiştir ve dünya çapında toplum hayatında, bilimde, sanatta değişimleri körüklemiştir. Bilgisayar, yazılım, kodlama gibi etmenlere baktığımızda hem toplum yaşamına tahmin edilemeyecek kadar entegre hem ekonomi, sanayi gibi konularda kökten değişikliklere sebebiyet verdi hem gelecekte yapay zekanın temellerini attı hem de dünya çapında bir etki yarattı. Simülasyonlarla astronomi, tıp, ekonomi, klimatoloji gibi alanlarda da büyük bir kesinlik ve hesap kapasitesiyle atacağımız her adımda etken oldu., Endüstri 4.0/5.0 ile gündelik toplumsal yaşamla kendini daha da kabul ettirecek vs. Bence de Ay devrimsel bir süreçti ama bu etkilerine baktığımızda Yazılımın bir adım öne geçtiğini düşünüyorum.
  Sezer Özel 19 Aralık 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap