• 0

  Güneş sisteminden bile daha uzaklara ulaşamamış olmamıza rağmen, nasıl oluyorda kendi galaksimizin nasıl göründüğü hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz?

  Ugur Yardım 14 Kasım 2018
 • 0
  Matematik...
  Teleskop gözlemlerini, gözlem yaptığınız nokta koordinatlarına göre birleştirirseniz (kızıla kayma ile saptanan mesafelere göre) büyük isabetle bölge haritasını elde edebilirsiniz.

  Tabii yapılan harita, 100 bin ışık yılı genişliğinde bir alana ait. Yani evrene göre çok küçük. Bu yüzden mevcut görselin doğruluk payı yüksektir diye düşünüyorum.


 • 0
  çekim yasalarına fizik kurallarına göre çizilmiştir. birde kırmızı gözüken cisizmlerin yaklaştığı uzaklaşan cisimlerin mavi gözükmesinden.bi ton hesaplama var. sana basit bir örnek verim kara deliği bulduklarında bir etki görüyorlar ama etki eden şey ortada yok, oysaki etkiyi yaratan cismin hacmi bir nohut kadar ağırlığı 3 güneş ağırlığında ve kütle çekimi o kadar kuvvetliki ışığı bile içine çekiyor. iki gezegenin birbiri etrafında döndükleri hızı hesaplasalar bile kütle oranlarını buluyorlar. bi dünya hesaplama var bilmediğimiz.adamların mekikleri hangi yörüngeye koymalarında bile hesaplama var örnek verim şuan senin gördüğün güneş aslında orda değil çünkü atmosferde kırılma var.
  Süleyman SAV 26 Kasım 2018
 • 0
  İlginç Savlar... Yaklaşan cisimler nasıl Kırmızı , uzaklaşanlar Mavi gözükür?. Doppler Kaymasının tam tersi bir ifade. Kemikleri sızlamıştır.
  Karadeliğin hacmini kim ölçtü? Kütlesini hesaplayabilirsin, çekim kuvvetinden ...
  Ama hacmi ??? Al sana bir muamma daha...

  Güneş nerede bu arada? Kırılmayla nasıl böyle bir illüzyon yapar?

  Birbiri etrafındaki gezegenler konusuna girmeyeceğim bile...Basit Newton formülleri yetiyor. Bilinmez bir şey yok.

  Ancak ortada, kesinlikle farklı bilgiler arasında alakasız bağlantılarla karıştırılmış bir "bilgiler çorbası" var.
  Artık ne tutturursa tad olarak aşçı...

  ------------------------------
  Parka gidin oturun. Etrafınızı gözlemleyip, haritasını çıkartın. Görebildiğiniz her yeri doğru ifade edersiniz. Eğer elinizde lazer'li ölçüm aracı var ise. Çok daha doğru ifade edersiniz.

  İnsanlarında teleskopları var. Görebildiklerini ölçümleyerek yerleştiriyor.
  Kutsal Bilge 27 Kasım 2018
 • 0
  Yakınlaşma ve uzaklaşmadan ötürü bu çizgiler tayf üzerinde sağa ya da sola (maviye ya da kırmızıya) doğru kayarlar. Biz buna kırmızıya kayma (uzaklaşanlar için) ve maviye kayma (yakınlaşanlar için) diyoruz.evet tam tersini yazmışım doğru. ***Dünyadan yıldızlara güneşe gezegenlere bakan bir gözlemci tıpkı sudaki balığın yukarı bakması gibi bakar yani ışık kırılır bu yüzden gökyüzünde baktığın yerlere olduğundan farklı bi yerdedir aslında***bir gezegenin dönme hızını etkileyen faktörler kendi ve etrafında döndüğü gezegenin kütlesi ve yakınlığıyla alakadır. güneşin kütlesi daha fazla olsaydı dünya kurtulmak için daha hızlı dönmek zorunda kalacaktı.merkez kaç kuvveti.bu yüzden kara deliği yakınlaştıkça maddenin hızı artar biraz araştırırsan bulursun***** kara deliğin hacmi ölçülmüş değil lakin çok ufak olduğu biliniyor.felfesik konuşacaksak sen kendi boyunun ölçüsünü bile alamazsın neye göre ölçüyorsun elindeki ölçü aletine göre. küsüratları yuvarlayarak ölçer.yani doğada tam anlamıyla 5 metrelik yada 1 metrelik birşey asla bulamazsın. tam anlamıyla hiçbirşey yoktur.
  Süleyman SAV 27 Kasım 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.645 soru

27.475 cevap

30.164 kullanıcı

Giriş Yap