• 0

  Eylemsizlik kütlesi ve cekim kütlesi nedir? Farki var mıdır?

  Dr lola 09 Ağustos 2018
 • 0
  Kütlesi olmayan hayali bir kutu içerisinde bir miktar fotonun tamamen esnek çarpışmalar yaparak kutu içinde hapsolduğunu düşün. Bu kutuya bir kuvvet uygulandığında harekete direnç göstereceği yani eylemsizlik kütlesine sahip olduğu kabul edilir. Bir başka teorik deney olarak kutunun yakınına kütlesi bilinen bir cisim yerleştirdiğinde bu sefer de aynı kutu ile cisim arasındaki kütleçekim kuvvetini newtonun denklemi ile düzenlediğinde kutunun bir diğer kütlesini bulmuş oluyorsun. İşte eşit olan nicelikler bu iki kütle değerleri.

  Örnek kafanı karıştırıyorsa eğer fotonları ve hayali kutuyu boşvererek yerine istediğin nesneyi koyabilirsin. Birbirinden oldukça farklı görünen bu iki olgunun neden aynı sonucu verdiği bu gün dahi bilinmiyor aslında. Her ne kadar Einstein bu denklik sayesinde göreliliğin temelini atarak uzayın doğasını açıklamış olsa da ilk aşamada enerjinin neden uzay dokusuna etki ettiğini hala bilmiyoruz.

  Vide supra 09 Ağustos 2018
 • 0
  Düşünce notudur: Uzay-Zaman dokusunun, dalgasal harekete sahip olan ve uzay dokusunu tarayan Zaman'ın taşıdığı enerji olabilir mi?

  Foton kutusunu, durgun denizdeki bir pinpon topu olarak düşünürsek, bu denizdeki düzenli ve sürekli dalgalanmalar, pinpon topunu dıştan tespit edilebilen düzenli bir titreşim içine sokacaktır.
  ;Bu titreşim tüm topun hareketi olacağından, topun içindeki tütreşim de bu titreşimle girişim yapmak zorunda kalacaktır. Sonuçta saptadığımız titreşim, ne topun iç dünyasına , ne de dış dünyasına ait olacaktır. İkisinin bileşkesi olacaktır.

  Aynı çalkantılı denizde, topa herhangi bir yöne doğru itme kuvveti vererek hızlandırdığımızda, top bu denizde, sahip olduğu (yeni) titreşim ile etkileşim yapacaktır.

  Benzer iki topu, bu denizde birbirlerine yakınlaştırdığımızda ise, denizdeki çöplerin birbirine yaklaşması gibi, birbirlerini (aralarında bir düşük basınç alanı oluşturarak) çekeceklerdir.
  (suya batıp çıkmaları esnasında oluşan ve yansıyan -yayılan dalgaların girişimleri sayesinde...)

  Burada önemli olan nokta ise, top'un içi titreşiminin (enerjisi) genliği yüksek olan top, suya daha çok batıp çıkacaktır. Su için, daha yoğun olarak, tespit edilecektir.
  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 10 Ağustos 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap