• 0

  100 watt bir ampulden yayılan 100 juole enerjiyi, öz ısı formülü Q=m.C.T =100juole, ısı transfer formülü Q=k.A(alan,m^2).T =100 juole ve stefan-boltzmann formülu E=T^4 =100juole ile bulabilir miyiz?

  Adnan ege 06 Mayıs 2018
 • +1
  Şimdi öncelikle ne yapmak istediğine göre bu sorunun cevabı oldukça değişir. Mesela ampülün havasız bir ortamda 1 dk boyunca belirli bir yüzeye ışımasına izin verirsen yüzeyin değişen sıcaklığını ölçerek q=mc∆t yardımıyla ne kadar enerji yuttuğunu ölçebilirsin fakat bu net olarak ışık kaynağının enerjisi vermez. Yani ısı aktarımı olmadan bu formülü kullanmak mümkün değildir.

  Q= -k.A.dT/dx iletimde kullanılan fourier yasasıdır. Bu iletimle aktarılan enerjinin izini sürmeye yarar, ışımanın olduğu yerlerde işlevi yoktur.

  Stefan boltzmann yasası da siyah cisimlerin yaydığı enerjinin sıcaklığın 4. kuvveti ile orantılı olduğunu söylüyor. Bu formülün belirli dalga boylu ışık yayan bir ampül üzerinde kullanmanın ne kadar doğru olacağını bilmiyorum çünkü sıcaklık ve dalga boyu arasındaki ilişki ampüllerde farklı galiba. Ama mesela kızgın bir demirden yayılan 100 joule enerji derseniz, evet belirli bir epsilon değeri vererek (siyah cisim ise 1) işlemi yapabilirsiniz. Güneşin yaydığı enerji de tam olarak böyle hesaplanıyor hatta.
  Vide supra 06 Mayıs 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap