• 0

  ISS düzgün dairesel haraket yapıyorsa içerisindeki insanlar veya materyaller bu dairesel haraketten etkileniyor mu? Etkileniyorsa bu etkilesim nasıl açıklanır?

 • 0
  ISS nin kendi ekseninde döndüğünü sanmıyorun ancak uzayda bir nesnenin içindeyseniz ve bu nesne kendi ekseninde dönüyorsa bir merkezkaç kuvveti oluşturur ve bu kuvvet yapay bir yerçekimi demektir. Eğer ISS nin dünya yörüngesindeki dairesel dönüşünden bahsediyorsanız bu da bir merkezkaç kuvveti oluşturur ancak hissedilebilir bir yerçekimi oluşturmaz G kuvveti oldukça düşüktür yani. Merkez eksen etrafında ne kadar çabuk turluyorsa G kuvveti o kadar yüksektir anlayacağınız
  Şahin Özden 07 Mart 2018
 • 0
  ISS nin dunya ekseninde donmesini kast etmiştim lakin kendi ekseni etrafinda donmesini de degerlendirmişsiniz. Bence kendi ekseni etrafında donse bile yapay bir yercekimi olusmayacaktir yalnizca uydu ile birlesik bir bicimde donen katı cisim icin yercekimi hissiyatı olacaktır (bu bile aslında muallaktır zira tek bir haraket yoktur coklu haraketler degişken yercekimi etkisi gosterecektir) zira sivi ve gaz icin yalnizca etki eden yuzey icin gecerli bir durum olacagini dusunmekteyim bunun yaninda ISS nin bir bolumunu yarisina kadar su ile doldurdugumuzu dusundugumuzde akil ile pek ongorulemeyen bir sekilde karmasik ve yercekimi disi haraket edecektir.
 • 0
  Biraz yanıltıcı bir soru olsa da ıssnin dünya etrafındaki hareketinin ne içerisindeki maddelere ne de kendisine bir etkisi olmadığını düşünüyorum. Iss yörüngede olsun ya da olmasın her iki durumda da serbest düşüşte olacaktır. Dünya etrafındaki hareketi sadece bu serbest düşüşün süresini yapay olarak uzatabilmemizi sağlıyor.
  Vide supra 07 Mart 2018
 • 0
  Uzay istasyonunun hızı saatte yaklaşık 28000 km'dir ve dünya çevresindeki turunu yaklaşık 1 buçuk saatte tamamlıyor. İstasyonun dünyaya düşmemesinin sebebi işte bu hızdır. Yani dünyaya doğru çeken yerçekimi kuvveti ile dönüş hızından dolayı uzaya doğru iten merkezkaç kuvveti dengelenmiştir. İstasyon biraz yavaş hareket etseydi dünyaya düşerdi. Eğer biraz hızlı hareket etseydi yer çekimini yenerek yörüngeden çıkar ve uzaya doğru hareket ederek dünyadan uzaklaşmaya başlardı. içindeki insanlar ve her şey için de bu geçerlidir. Yani hızları istasyon ile aynı olduğu için dünya çevresinde dengede kalıyorlar ve üzerlerinde herhangi bir çekim kuvveti hissetmiyorlar.
  Mehmet Ali 09 Mart 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap