• +1

  Schödingerin kedisi düşünce deneyini çift yarık deneyine uyarlarsak ne olur ? Hatırlarsak parçacık yarıklardan geçerken gözlemci etkisi ile tanecik hareketi yapar, gözlemci olmazsa dalga hareketiyapar

  mehmet yılmaz 05 Mart 2018
 • 0
  Biz bir aygıt ile bu parçacık tanecik hareketi yaptığında kapalı kutudaki kediyi öldürecek bir sistem kurduğumuzu düşünelim. Kutuyu açıp kedi hayatta mı diye baktığımızda gözlem yapmış olacağız ve parçacık tanecik hareketi yapmış olur ve kedi ölmüş olacak, ancak bakmadığımız sürece hayatta mı kalacak? Ölü ise bu durumda tanecik hareketi yapmıştır, ama biz bunu olay sırasında gözlemlemedik, gözlemci etkimiz bu sırada yok, ve bir nevi sonradan yaptığımız bir gözlemle geçmişi değiştirdik, ama yaşıyorsa gözlemleyebildik demektir, bu da gözlemci etkisini yok eder, ilginç bir paradoks bence. Daha önce düşünülmüş bir şey midir acaba ?
  mehmet yılmaz 05 Mart 2018
 • +1
  konu takip, bende merak ettim :)
  muzik dinle 05 Mart 2018
 • 0
  Kedi ölmüş ama "anlamak için kutuyu açmanız gerekiyor" demektir bence... Yoksa o şüpheyle kalacaksınız.
 • 0
  Soruna kendin cevap vermişsin zaten. Gözlemlemediğin müddetçe tüm olasılıklar gerçekleşecektir.
  Şahin Özden 07 Mart 2018
 • 0
  Buradaki asıl amaç gözlemlediğimiz sürece tüm olasılıkların gerçekleşmesi değil . Bu gerekli ve var olan tüm soruları yanıtlamaz . Bizim istediğimiz de bu noktada yani sorulara yani öldü mü yoksa yaşıyormu sorusunun ihtimalini düşünmek ve kaçırılan noktanın nerede olduğunu anlamak . Sorunda orada zaten . Doğru , düzenek neyi tespit edecekse biz onu görürüz ve parçacığın nasıl hareket ettiğini değiştiremeyiz . Bizim anlamak isteyeceğimiz püf nokta şurası ; Young deneyinde de olduğu gibi bir gözlemci düzenek yerleşince dalgadan parçacık veyahut parçacıktan dalga özelliğine geçmesidir . Bunun olasılığını en kötüsü ise neden olduğunu bulmak çok güçtür . Bizi sıkan nokta aslında burasıdır . O parçacığın nasıl hareket ettiğine etki eden faktör nedir ? fizik ve onun altdalları buradan türemiştir zaten . Kuantum fiziğinin de astro , klasik mekanik , parçacık vb çeşitli dalların ne ile ilgili olduğuna bağlıdır .
  Batıkan Muratgül 08 Mart 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap